www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare chitara


Soulmaster
 Share

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul m-am gandit sa reconditionez o chitara electrica (reghin), o copie mai mult sau mai putin reusita de telecaster. As vrea totusi sa ii schimb putin forma corpului... de asta a si deschis un topic nou. Am postat si cateva poze cu starea initiala (poate ca intre timp fac rost de o camera si mai fac cateva poze) :)

post-1901-1152166355_thumb.jpg

post-1901-1152166363_thumb.jpg

Edited by Soulmaster
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Dupa cum spune si titlul m-am gandit sa reconditionez o chitara electrica (reghin), o copie mai mult sau mai putin reusita de telecaster. As vrea totusi sa ii schimb putin forma corpului... de asta a si deschis un topic nou. Am postat si cateva poze cu starea initiala (poate ca intre timp fac rost de o camera si mai fac cateva poze) :)

a ai cumparato arata misto is mai liber zilele astea asa ca daca ai bani vino la mine sa facem cumpataturi de chestii

ps:intr-o poza nu ai cap :)

Link to comment
Share on other sites

iarta-ma ca intervin dar, daca tot e forum, hai sa-ti spun ce am de spus. am avut ambele tipuri de regin din aceasta serie, si modelul copie les paul si modelul copie telecaster. la vremea cand au aparut (prin `74, parca) prima costa 1870 lei iar a doua 1270 lei, daca mai tin bine minte. ei bine, copia dupa telecaster mi s-a parut, desi mai ieftina, mult mai buna! indiferent de modificarile pe care le aduci instalatiei electrice, prima inlocuire, pe care ti-o recomand in mod special sa o faci, este cea a calusului. trebuie montat un calus metalic, eventual dotat cu saddles-uri, respectiv si pentru obtinerea unui ton mult mai bun si pentru realizarea reglajului intonatiei. forma chitarei (shape), de telecaster, sfatul meu sincer este sa nu o schimbi, fiind una dintre cele mai placute si mai comode la cantat! nu face lucrul asta doar de dragul "look"-lui, pentru ca, parerea mea este ca, nu merita! dar, ma rog, de gustibus... si sa nu uit, considera ca vibratorul nu exista! succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Intentionez sa schimb tot sistemul de prindere al corzilor... cheite se mai gasesc... dar in rest... o sa fie cam greu. Cei d p la muzica nu prea aduc piese. Sa stii ca m-am gandit mult la cat de important e aspectul... si... am ales sa nu schimb forma corpului.Totusi vreau sa-i dau vopseaua jos si dupa asta sa o dau cu lac...(deja am inceput si... e treaba grea... fara scule potrivite). M-am molipsit de la diogrey cu textura lemnului :)

Link to comment
Share on other sites

Si io am modificat cateva telecastere din astea,exact de 1270 de lei,cum a zis Stratman,acuma nu as mai schimba forma pentru nimic in lume,e foarte bine daca dai jos asa zisul sunburst facut din vopsea ,poti eventual sa-i dai un baitz inainte sa o lacuiesti,asa se va vedea si textura lemnului,si daca-i pui niste doze misto(recomand humbuckere,pentru ca chitara aia cred ca e din fag),o sa sune bine,lemnul e suficient de uscat pentru asta.E important ce pickguard o sa-i pui,ca vad ca are gaura pentru doze FOARTE mare,pune un pickguard rigid,neaparat,ca sa nu induca vibratii in plus.Potentiometre si condensatoare de ton se gasesc la magazinele specializate,de pe universala strada Maica Domnului.Singura problema poate interveni la taste,daca au destula carne pe ele,slefuieste-le usor.Sa nu iti vina vreo idee sa slefuiesti din grif,ca am patit-o,m=am intalnit cu tross rod-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

In sfarsit, am terminat de slefuit... mai ramane lacul. Pacat ca nu am camera sa pun poze.. :)

chitara lui soul master are lac pe ea dar lacultrebuie finisat ...intrebare se poate folosi polish

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest EPSYLON_CURSE

Am un reghin mai vechi. Daca vreau s-o vopsesc din nou trebuie sa-i dau jos toata vopseaua? NU pot s-o dau cu smirghel pana o nivelez si apoi s-o dau un spray de vopsea? Daca scot toata vopseaua automat scot si grundul si e cam aiurea sa o slefuiesc complet si sa o dau cu grund. Am incercat ceva cu un grif vechi cu chit si cu d-astea si nu prea a mers. :):) Vopseaua prinde pe cea veche

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

dude eu o fac si pe a lui soulmaster ...ideia e ca am dat tot jos ca vroiam sa o facem natural finish dar din pacate corpul avea prea multe greseli, asa ca ma facut-o o singura culoare, daca vrei o singura culoare dai cu smirghel de granulatie medie dupai cu granulatie mai fina 1000 si dupaia cu 2000 ...aplica doua straturi de vopsea su unul de lac dupai dai cu granulatie 2000 apu aplici inca un strat de lac

iti trebuie spreiuri pt amandoua

daca esti interesat poate ne intalnim la o bere si vb face to face

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa imi cer scuze ca intervin peste acest topic, dar m-am gandit sa nu mai fac unul cu acelasi nume "Reconditionare chitara" si asa ca am sa postez aici.

Am o chitara veche, dupa cum se vede modificata (nu de mine). Si as vrea sa o reconditinez si sa ii fac circuitul electronic ca la un Gibson Les Paul. Se merita sa pun pe dansa 2 doze humbuckere Ibanez INF1+INF2? Oare un cordar tunomatic simplu gen Les Paul se potriveste la chitara asta?

post-2476-1153963269_thumb.jpg

Edited by VME
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Cordaru se potriveste dar va trebui sa dai alte gauri in chitara (si vei ramane cu niste gauri descoperite). La doze, eu as merge pe niste Seymour Duncan (JB si 59 sau Seth Lover)... asta daca ai bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

nu merita :)

 

Poate e lemnu bun :) chit ca asta ar insemna sa ii schimbe si grifu, si cheitele si pot-urile...

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Poate e lemnu bun :) chit ca asta ar insemna sa ii schimbe si grifu, si cheitele si pot-urile...

oricat de bun ar fi lemnu,eu tot nu cred ca merita... :)

si in plus probabil cantareste si o tona...

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit ca suna mai bine daca pun 2 doze humbuckere Ibanez INF 1 + 2 decat 2 doze tot humbuckere noi Grossman la acelasi pret. Numai corpul (fara grif) fara grif cantareste in 2,5 - 3 kg. E destul de greu. Vroiam sa stiu daca se merita. Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

De abia m-am intors de la munte si nu mai gaseam topic-ul :)

@diogrey: Daca citesti acest mesaj si esti inca in Galati, trebuie sa vorbim.

@EPSYLON_CURSE: <<Sfat>> NU te apuca sa dai cu smirghel daca nu ai scula. O sa iti rupi mainile. Diogrey stie mai bine ce a facut cu bass-ul lui... <<Sfat>> Ce fel de reghin si cat de vechi?

Edited by Soulmaster
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit ca suna mai bine daca pun 2 doze humbuckere Ibanez INF 1 + 2 decat 2 doze tot humbuckere noi Grossman la acelasi pret. Numai corpul (fara grif) fara grif cantareste in 2,5 - 3 kg. E destul de greu. Vroiam sa stiu daca se merita. Multumesc mult!

 

Daca ai FOARTE mult timp la dispozitie si tot atata rabdare, poate ca merita. Astfel "cumparaturile" vor fi facute pe rand si nu te vor stresa la buget. Pentru ca ai nevoie de doze decente, de mecanisme decente (chei, calus, etc) retastare cu taste civilizate, etc. Mai este nevoie de refacut toata partea electrica, deoarece cretinii aia de la Reghin, nu au invatat nici acum, dupa vreo 40 de ani, sa faca o singura chitara corect.

Eu am modificat prin '82 o scula identica, si a iesit ceva chiar foarte ok. Dar trebuie sa stii unele chestii: trebuie inlaturata partea "bombata" de deasupra, pentru ca e de fapt o foaie de placaj care nu ajuta cu nimic sound-ul natural al corpului. Si e oricum, o porcarie. Se ia apoi un strat de cativa milimetri din suprafata superioara, si se slefuieste bine. Ar fi bun un amic pe la un atelier de tamplarie. Iar ca treaba sa iasa cu adevarat "custom" :) poti sa aplici un strat de lemn de vreo 5 - 10 mm, ca la Les Paul, de ex.

Apoi: trebuiesc modificate gaurile pentru doze, pentru dimensiunea unor humbuckere standard. Griful trebuie si el modificat pentru gauri de cheite moderne, si retastat etc. Iar la final, vopsirea ar trebui facuta de un vopsitor profesionist, de ex. unul auto. Dar in final vei putea sa te lauzi cu o chitara unicat, care, daca ai facut totul corect, vei putea sa o compari cu orice model low to mid entry de pe piata. Depinde doar de tine... Sper ca nu te-am speriat :) .

Rock on.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.