www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Cumpar] Tc Helicon Voicelive


Recommended Posts

miki tin sa te contrazic:eu am avut digitech4vocalist pe care l-am schimbat cu voicelive1.schimbul l-am facut chiar cu tine.diferentele dintre cele 2 modele sunt de ordin de dificultate a umblarii la ele.fiecare are ceva ce celalt nu are.

voicelive 1 este extrem de complicat cand vrei sa setezi gama de unde canti cu harminizer,fata de digitech.are in plus midi ceea ce inseamna ca poti sa comanzi gama cu o clapa.digitech are optiunea de a detecta gama prin folosirea chitarei.

ca sound sunt ceva diferente insa iar fiecare are ceva ce celalalt nu are

 

intre timp mi-am luat voicelive2 de la tc helicon care este foarte diferit de cele doua,se umbla foarte usor la el,are un sound mai bun la harmonizer,se comanda si cu clapa si cu chitara etc

 

ca un mare minus la toate aparatele de acest gen sunt fx-urile,care mi se par foarte slabe.de ce spun asta:am un mixer digital yamaha promix01,primul mixer digital aparut ,care bate la efecte si voicelive2 si celelalte 2 modele.are reverbe cu muuuult mai bune decat voicelive2\

 

ca si un compromis voicelive 2 se preteaza pt live,doar pt trupe unde nu exista mai multe voci si e nevoie de harmonizer,insa pt efecte nu il recomand,iar cand spun asta tin cont ca la ora actuala e ultimul model de procesor de voci de pe piata pt live.

Link to comment
Share on other sites

salut,victor,ai perfecta dreptate.pentru un chitarist/vocalist e mai folositor Digitech-ul prin simplul motiv,ca tu(cu chitara)"comanzi"armoniile,ai si efecte de chitara(chorus,flanger)Tc-ul am folosit cu clapa(midi)ce nu-mia placut la TC?armoniile date chiar la maxim nu ajungea la nivelul dorit.digitech-ul, Boss-ul poti chiar sa reglezi asa,ca sa depaseasca nivelul original "terta".ce pot spune,ca un iubitor de electronice,inca nu s-a inventat masina care inlocuieste vocalistul ,chitaristul etc,DAR, de ce sa nu experimentam,incercam tot ce e nou,accesibil,si ne face placere.cand cumperi ceva,esti in rai cateva zile,luni,dar deja te uiti la altceva, nou,mai interesant.jucaria mea cea noua e acum un Boss VE-20 legat ca efect in mixer(send/return)si folosim cu toti din formatie cand e cazul.am un set de scule de baza(Fender,proc,pedalute,boxe,etc)restul e in miscare...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Stefan Matei

salut, mai e valabila oferta? am un voicelive 1 de vanzare. pretul este cel corect.

Edited by Stefan Matei
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.