www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ibanez


 Share

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

atentie, descrierea chitarii (textul de dedesubtul pozei) nu corespunde cu modelul (acolo scrie de RGT, de wizzard, de neck-thru, de edge3... si nu e cazul).

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Mai bine te duci si incerci .. daca ai procesor sau pedala du-te cu aia dupa tine ca sa obtii acelasi sunet oriunde te-ai duce, am zis asta ptr ca vroiam sa iti spun sa te duci si la proguitar sa incerci si ceva squire de pe acolo(nu bullet) .. si vezi care iti place mai mult si mai ales care se muleaza mai mult pe genurile pe care le canti(sau pe care vrei sa le canti). Chiar si ca incepator iti sugerez sa nu iti iei chitari ieftine .. mai incolo o sa regreti.

Link to comment
Share on other sites

Da mai da eu as avea de ales intre asta si un squier ca nu prea stau bine cu banii. Momentan vreau sa imi iau un combo si mai tarziu alta chitara da vroiam sa stiu asa cam ce tinta sa am. Apropo stiti ceva despre Randall vmx30?

Merge pt un metal sau hard rock?

 

Scuzati-mi intrebarea dar ce e floyd-ul?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu vreau sa va tai aripile... dar nu va aruncati la Ibanez-uri sub 500 de euro. Sunt modele ieftine care sufera rau la sunet si la calitate. Mai bine te indrepti spre un Squier sau un Epiphone.

 

@Malex: nush unde ai vazut tu de RGT si Prestige ca in linkurile alea nu scrie nimic...

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Guest puls

Nu vreau sa va tai aripile... dar nu va aruncati la Ibanez-uri sub 500 de euro. Sunt modele ieftine care sufera rau la sunet si la calitate. Mai bine te indrepti spre un Squier sau un Epiphone

 

Nu stiu ce ai probat tu, dar eu fost la magazin cu Adi Manolovici si le-a probat pe toate. Sunt mult mai bune decat toate Fenderurile si Jacksonurile si altele care pot fi gasite la banii astia! E clar ca atat cat dai atat face, e valabil la orice! E foarte bine ca le putem proba si cumpara in Romania, nu din poze! Fiecare ia ce vrea, nu-i asa? E aiurae sa zici ca la 7,8 bulione nu e bun Ibanezu e mai bun Fenderu sau altceva!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Bai baiatule, la 7-8 bulioane nici Fenderu (daca e vreunu adevarat) nu e mai bun... neam inteles ? Ideea e urmatoarea... pretul unei chitare e urmatoru:

 

pret_brand + pret_materiale + pret_manopera = pret_chitara

 

La brand-urile mentionate de tine, pretul acelui brand e mai mare decat valoarea chitare pana in anumite sume. Adica platesti mai mult ca scrie Ibanez pe ea decat platesti pe fabricarea chitarei.

 

Si daca imi spui ca ai incercat un RG321 si ca e o chitara dementiala... imi mananc mouse-pad-u... in fata ta!

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

Bai baiatule, la 7-8 bulioane nici Fenderu (daca e vreunu adevarat) nu e mai bun... neam inteles ? Ideea e urmatoarea... pretul unei chitare e urmatoru:

 

pret_brand + pret_materiale + pret_manopera = pret_chitara

 

La brand-urile mentionate de tine, pretul acelui brand e mai mare decat valoarea chitare pana in anumite sume. Adica platesti mai mult ca scrie Ibanez pe ea decat platesti pe fabricarea chitarei.

 

Si daca imi spui ca ai incercat un RG321 si ca e o chitara dementiala... imi mananc mouse-pad-u... in fata ta!

Taticule, sa inteleg ca e mai bun la pretul asta Bentonul ca nu platesc brandu? Sau Bergenbierul? sau Grosmanu? sau mai stiu e ce?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Moshule, nu te lua de Grosmann ca iti sare juma de forum in cap (se stiu ei care...). Mai mult... io nu vad ca am mentionat Bergenbieru sau alte craci de gen. In schimb am mentionat Brand-urile "value" de la firmele consacrate. Care au un quality control asemanator, dar costul brand-ului este mai mic (marketing, reclame, PR, R&D... toate se amortizeaza prin acest cost al brand-ului). Tu crezi ca Squier-u face research ? Nu... ia totu de la Fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

Moshule, nu te lua de Grosmann ca iti sare juma de forum in cap (se stiu ei care...). Mai mult... io nu vad ca am mentionat Bergenbieru sau alte craci de gen. In schimb am mentionat Brand-urile "value" de la firmele consacrate. Care au un quality control asemanator, dar costul brand-ului este mai mic (marketing, reclame, PR, R&D... toate se amortizeaza prin acest cost al brand-ului). Tu crezi ca Squier-u face research ? Nu... ia totu de la Fender.

Nu mai convins cu nimic, o sa-mi iau totusi un Ibanez. La banii astia prefer sa-mi iau ceva de firma, poate nu suna mai bine decat Grosmanu ( asa ca sa nu supar forumul ).

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

By all means, please do... ti-l dau pe al meu cu 500 de euro: Ibanez RG370 DX cu un Seymour Duncan JB "pe spate". Are juma de an... stare perfecta.

 

Si ca sa fiu si on-topic: Bogadan, eu as merge pe Squier la banii aia...

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

eu as inclina tot spre ibanez,dar numai pt ca are good-looks ca nu stiu cum suna

 

O sa le incerc pe amandoua cand am ocazia dar nush cand ca nu-s din buc si in iasi nush dak gasesc ibanez din ala. Squier insa se gaseste. De ampul ala stiti ceva e bun pt o cantare cu trupa, nu ma acopera tobele. La detalii zice ca urla destul de tare

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

By all means, please do... ti-l dau pe al meu cu 500 de euro: Ibanez RG370 DX cu un Seymour Duncan JB "pe spate". Are juma de an... stare perfecta.

 

Si ca sa fiu si on-topic: Bogadan, eu as merge pe Squier la banii aia...

Cred ca glumesti!

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=3

 

Seymour Duncan e la muzica 290 RON

 

Total 1690 RON mai putin decat 500 EURO, ce zici de asta?

 

Bogadan, mergi pe mana lui Jackson, prietenii stiu de ce...

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

Adica sa imi iau squier?

Pai el daca vine un squire folosit cu 500 Euro, adica aprox 1800 RON si unul nou cu doza noua costa 1690, tu ce zici?

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

Am mai spus, pe forum mai sunt si o gramada de smecheri care profita de naivitatea incepatorilor!

Ia-ti Bogadane o chitara pentru inceput, care iti place si te incadrezi cu bugetul, apoi cu timpul o sa stii care va fi urmatoarea ta achizitie! Important e sa faci progrese cu cantatul si sa iti placa treaba asta!

Link to comment
Share on other sites

Guest teddydog

Scuze ca intervin, dar daca-m iau IbanezGAX30-BKN, cel mai ieftin model de la MCMUSIC, cu doze bune pot face o chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

asa cum a spus si puls, clar mergi pe Ibanez!

 

Scuze ca intervin, dar daca-m iau IbanezGAX30-BKN, cel mai ieftin model de la MCMUSIC, cu doze bune pot face o chitara

 

Deja e o chitara, poate iti cumperi ulterior o doza pe gustul tau, asta daca e nevoie!

Link to comment
Share on other sites

Guest teddydog

Stiu ca e o chitara da daca ii pun doze Seymour duncan ajung la un alt nivel.

Chiar sint incepator, as dori sfaturi pt. niste doze

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

Stiu ca e o chitara da daca ii pun doze Seymour duncan ajung la un alt nivel.

Chiar sint incepator, as dori sfaturi pt. niste doze

Foarte simplu cu dozele, mergi pe site-ul seymour duncan, acolo sunt explicatii clare, ce si cum!

Mai mult la muzica sunt enspemii de doze!

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus, pe forum mai sunt si o gramada de smecheri care profita de naivitatea incepatorilor!

Ia-ti Bogadane o chitara pentru inceput, care iti place si te incadrezi cu bugetul, apoi cu timpul o sa stii care va fi urmatoarea ta achizitie! Important e sa faci progrese cu cantatul si sa iti placa treaba asta!

Jack, incepusesi atat de bine...Da' n-ai putut sa te abtii. :)

Bogadane, du-te frumusel la toate magazinele de instrumente, incearca tot, vezi ce ti se potriveste, cugeta cateva zile si apoi cumpara. Graba nu e indicata. Ca-i Squire, Epiphone, Ibanez, Cort, Peavey, etc. nu conteaza. :) Si atentie pe ce probezi.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.