www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

behringer vs fender


Guest om__bun
 Share

Recommended Posts

Guest om__bun

salut...mi s-a pus pata pe un amp 2*12''...nu am mai mult de 400 euro si nici nu cred ca are rost sa imi iau ceva mai scump....in banii astia intra cele 2 de mai jos...

 

 

http://www.thomann.de/thoiw2_behringer_gmx...o_prodinfo.html

-pret in romania 13 600 000

-are procesor pe el

 

http://www.thomann.de/thoiw2_fender_fm212r...o_prodinfo.html

-pret in romania 11 500 000

-nu are procesor

 

astept si eu pareri,sfaturi si comentarii....multumesc frumos...

Edited by om__bun
Link to comment
Share on other sites

salut...mi s-a pus pata pe un amp 2*12''...nu am mai mult de 400 euro si nici nu cred ca are rost sa imi iau ceva mai scump....in banii astia intra cele 2 de mai jos...

http://www.thomann.de/thoiw2_behringer_gmx...o_prodinfo.html

-pret in romania 13 600 000

-are procesor pe el

 

http://www.thomann.de/thoiw2_fender_fm212r...o_prodinfo.html

-pret in romania 11 500 000

-nu are procesor

 

astept si eu pareri,sfaturi si comentarii....multumesc frumos...

 

Eu acum as alege Fenderul, dar asta pt ca am procesor. Daca tu nu ai eu zic sa mergi pe Behringer. Mircea de la Zenith are un stack Behringer cu efecte incorporate si suna foarte frumos. Bine, acum depinde si de chitara (el are un Strat si un Epi). Dar eu zic sa te duci la Senia(daca esti din Buc) si sa vezi exact cum suna efectele din Behringer.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

procesor am un v-amp 2,chitara bunicica,yamaha erg 121...nici la senia nici la proguitar nu au pe stoc amplificatoarele deocamdata...peste 1 luna aduc....

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

nu este nici o graba...am sa merg cu cineva care se pricepe mult mai bine...acum vreau doar pareri pro si contra... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Mircea de la Zenith are un stack Behringer cu efecte incorporate si suna foarte frumos. Bine, acum depinde si de chitara (el are un Strat si un Epi).

 

Ultima oara cand am cantat eu cu mircea suna.. prost.. cel putin pentru standarde de scena...

Link to comment
Share on other sites

Fenderul, fara discutie ...

Behringeru nu are nici un pic de prezeenta, de "carne" in sunet ... f zgomotos si f nasol suna, efectele sun majoritatea proaste, etc.

Fender fm 212 e mai bun, parerea mea (desi sunt fan vox). Are un ton bun, plin si cu profunzime, si bazaconii de efecte, zici ca ai procesor, so go figure.

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Are dreptate Vektor... Am probat la Senia niste amp-uri Behringer si parca nu au suflet, nu au greutate in sunet. Efectele sunt modelate mediocru. Fender-ul, in schimb, are o claritate mai mare, e sharp si pe clean si pe drive, are vlaga :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai ultima oara cand ai cantat tu cu mine nu aveam chitarile astea :) ma rog.. ca si posesor de behringer si alte minunatii.... si facand o comparatie intre fm 212 de care are zoltan si behringer de care am eu ( chiar daca nu mai cant pe el, inca il am)... si avand in vedere situatia ta.. adica v-amp+ erg 121.. eu iti recomand o alta schema :)

 

1-vinzi procu vechi ca nu mai ai ce face cu el.. exact acelasi procesor este incorporat si in behringer...

2-vinzi chitara

3 iti cumperi o chitara mai buna.. sau pastrezi chitara si cu bani luati pe procesor iti iei doze (dar iti recomand alta chitara)

4- iti behringeru... care te scapa de problema efectelor.. si suna ok.. pt cat costa sau

sau

5 - varianta la care as apela eu .. tone sau overdrive sau grosmann.... pt un amp pe lampi de 30 de w sau ceva de genu asta cu un singur dif de 12 .. ajunge pe la 12 13 14 milioane.. din cate stiu eu...

si cu un combo bun si o chitara buna nu-ti mai trebuie mare lucru :) o perioada poti sa canti si asa .. fara proc...

 

scuze//// acum am vazut despre ce model e vb de la behringer...

 

si nu-ti recomand... mai bine fender fm 212

 

dar in continuare sunt de parere ca 20 de w pe lampa sunt suficienti si costa tot atat si suna mult mai bine

Link to comment
Share on other sites

Fender , dar depinde si de ce muzica vrei sa canti si ce chitara ai.

 

Behringer tot ce am vazut pana acuma este de calitate mediocra.Ar trebui sa coste jumatate cat Fender-ul.Poate si costa jumatate.cu tot cu "procesor"

 

La Behringer , atentie la ZGOMOT cam totul FASAIE de zici cai Crivatzul , generator de withnoise .

 

dar sunt ieftine.

Eu am luat un compresor si o pedala de volum Behringer sunt super pe post de generatoare de zgomot , pe langa ca carcasele sunt din plastic ( deci ieftine) au si zgomot care deranjeaza la unele setari si pe scena.

 

LA fel mixerele , si preamplifurile, au zgomot cam maricel.

 

 

In orice caz sa nu uiti ca statia Fender este proiecteta ptr chit Fender .

 

in afara de statie mai ai nevoie de un compresor si un distorsionator si cam atat.

 

Daca canti si muzica usoara sau cateva interventii mai finute , armonice , este ok un chorus decent.

 

Efectele nu au sens sa fie stereo.Efectele stereo suna prost pe statie mono.

 

Am cantat pe o statie foarte asemenatoare direct ,avea distorsiune pe intrare , si reverb cu arc suna extraordinar de bine , nu mai tin minte tipul am fost sa schimb cablul de la "arcurile" de la reverb , si atuncea am cantat si am ramas placut surprins de calitatile statiei.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

pt Mircea...tu te-ai referit la v-ampire,nu?...pe ala nu l-am luat in calcul ptr ca are dif de 10"...

 

pt Karpi...zici ca o chitara fender se aude mai bine decat una de la alta firma....naspa...sunt bulangii.... :)

 

ca bilant,vad ca fender a cam umilit behringer-ul.... :) ...abia astept sa vina marfa sa ma duc sa o probez... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

v-ampire e peste fm 212.. chiar si cu difuri de 10 :) eu am half stack... dar ma rog tot dracu ala e

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

hai mah..nu mai ziceti niciunul nimic? :)

atunci sa reformulez un pic intrebarea...ce im recomandati ptr acasa?...ca ptr asta vreau...dar sa nu fie unul de 15w.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

TU vrei amp de casa si nu vrei 15 W ... am cantat cu un peavey rage 158 la volum 5(adica aprox 7W) si nu puteam sa stau in camera .. de fapt se umple tot apartamentul de sunet .. nu iti imaginezi ca a sunat politia la usa .. si am ascuns repede ampul prin sifonier(bulangii vecuini astia .. era doar 9 seara :) ) puteau sa ma roage sa dau mai incet .. nu sa cheme politia direct ..(manelisti de cacao) .

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

se poate inchide...multumesc ptr sfaturi....m-am orientat spre altceva..sper sa ma si noroc... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.