www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Strumming-Ul


Guest ~bibi
 Share

Recommended Posts

Buna! Am inceput sa cant la chitara acum 2 ani. Si asta pentru ca imi trebuia un instrument cu care sa imi acompaniez vocea si chitara mi-a placut cel mai mult.

Acum 6 luni cand m-am simtit in stare sa cant si cu vocea si cu chitara in acelasi timp am fost extrem de dezamagita pentru ca nu am putut deloc.

Pur si simplu ma concentrez prea mult pe ce cant din voce.

Iar cand vreau sa fac si un strumming iese varza. Am observat ca am tendinta sa accentuez versurile dupa ritm.

Nu pot sa fac nici macar un strumming in timp ce cant pentru ca mana incepe si ''face ce vrea''.

Va rog mult sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac :(

Am incercat sa murmur melodiile, si nu functioneaza.Dar daca cineva canta si eu il acompaniez cu chitara nu am nici cea mai mica problema.

Atunci cand incerc sa si cant si sa si fac un strumming mi se misca mana dupa masura versurilor... e ceva foarte ciudat... la finger picking nu mi se intampla asa ceva :(

 

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Buna! Am inceput sa cant la chitara acum 2 ani. Si asta pentru ca imi trebuia un instrument cu care sa imi acompaniez vocea si chitara mi-a placut cel mai mult.

Acum 6 luni cand m-am simtit in stare sa cant si cu vocea si cu chitara in acelasi timp am fost extrem de dezamagita pentru ca nu am putut deloc.

Pur si simplu ma concentrez prea mult pe ce cant din voce.

Iar cand vreau sa fac si un strumming iese varza. Am observat ca am tendinta sa accentuez versurile dupa ritm.

Nu pot sa fac nici macar un strumming in timp ce cant pentru ca mana incepe si ''face ce vrea''.

Va rog mult sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac :(

Am incercat sa murmur melodiile, si nu functioneaza.Dar daca cineva canta si eu il acompaniez cu chitara nu am nici cea mai mica problema.

Atunci cand incerc sa si cant si sa si fac un strumming mi se misca mana dupa masura versurilor... e ceva foarte ciudat... la finger picking nu mi se intampla asa ceva :(

 

Multumesc frumos!

 

Incearca sa exersezi fara chitara , dansand ,unde joc de scena simplu . si miscand mainile cat mai natural de parca ai canta la chitara .

Ptr inceput sa misti mana pe cei patru timpi alternat... 1j , 2s , 3j , 4s... .Asta daca canti in 4/4.

Asa sa exersezi si sa inregistrezi apoi sa corectezi ce vezi daca nu este OK.Intre tinp incearca sa misti si corpul( de ex. te inclini 2 timpi spre stanga 2 timpi pe dreapta ) ca sa inveti sa fii in sincron cu miscarile mainilor va intra in reflex cu incetul si nu te va mai retine de la cantatul vocal .

Plus te inveti si cand sa iei aer ..altfel ies miscarile aiurea in contratimp si iesi din sincron situatie din care trebuie sa ai experienta sa iesi altfel te incurca la voce. Daca ai acest balans in tot corpul ajungi sa nu poti fi scoasa din ritm caci ai multe repere .

 

Dupa un timp vei putea sa "bati" ritmuri complexe fara sa te pierzi.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@ Beck Petrucciani

Foarte simplu ? Fii atent la ce a intrebat fata .

 

O melodie cu acompaniamentul simplu,doua acorduri, "Lady In Black " nu trebuie acest ritm este OK doar sa dai un acord pe cate o patrime .

 

.nu-i obligatoriu sa fie atat de falsa vocea , dar acasa nu conteaza daca nu te aude nimeni pana te obisnuiesti cu sincronizarea.

 

Probabil gasesti si adaptari chit -voce mai bune ..in "suggestions"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pai zicea ca nu ii iese cand canta si cu vocea si cu chitara. Nu?

 

Mie asta nu mi-a iesit pana nu am invatat, timpi, masura, progresie, ritm.

 

Apoi am facut cum am zis. Cantam deodata cu piesa originala doar la chitara ascultand vocea si apoi mi-a venit foarte natural sa le cant pe ambele.

 

Am facut asta mai mult pentru ca sa pot asculta armoniile in timp ce "soloiesc".

Sfatul de a nu canta niciodata singur l-am preluat si eu din cursurile Berkley, Guthrie Govan si altii care recomanda asta cu tarie.

 

Acuma eu nu stiu daca pentru ea asta e prea mult dar mai devreme sau mai tarziu tot ajungi la timpi, masura, progresie, ritm pentru ca sunt chestiuni elementare.

Nu imi pot imagina cum ar putea progresa cineva fara sa isi insuseasca si sa stapaneasca aceste notiuni. Eu unul as fi mort fara ele.

 

Nu este inca la nivelul care-l presupui tu .

 

Tu nu mai tii minte cum eram noi la primele incercari .

 

Trebuie sa exerseze independenta intre voce si mana , adica doua "scheme" ritmice executate fizic concomitent , nu numai mental .Invatarea exersarea cum sa bata ritmul alternat ca sa iasa formula ritmica sa nu se "impiedice" .

 

Este chiar foarte la inceput .Daca faceau la scoala solfegii si invatau cum sa bata ritmul cu mana in timp ce canta vocal era mai usor .

 

Cred ca ptr inceput ar fi bun modelul ,fara instrument ,cum canta negresele la biserica se balanseaza /legana si bat din palme intre imp ce canta vocal .Cand intra in reflex sincronul poate sa treaca la chitara .

 

Bineinteles sa invete cum e cu masura , cu timpii .Exista zeci de videouri si carti free pe internet de unde se poate invata .Bineinteles ar fi bine sa fie un chiitarist care sa exemplifice si sa indrume un incepator si "live".

La chitara cat mai simplu 1 _ 3 _ .adica sa dea un acord pe 1 il tine apoi urmatorul pe timpul 3 ...si iar pe 1 _ 3 _ .

Dupa ce functioneaza da acorduri 1 2 3 4 ...si iincerca sa cante .

 

Numai dupa ce simte unde sunt timpii si accentele sa treaca la ritmuri mai "complicate"

Fara progresie complicata ...cred ca piesa Lady In Black este OK ptr a invata ,dupa ce poate sa execute 1 _3_ /1_ 3_/

si sa cante trece la /1 2 3 4/ ...apoi dupa ce merge treaba .. gasete "diferite " batai sau arpegii /acorduri ciupitte .

Deci incet cu rabdare ,... treptat .

 

 

Dupa ce reuseste cu piese din acestea foart esimple trece la cum explici tu .

Bineinteles ca dupa ce ai reflexele formate ptr tot felul de formule ritmice la o piesa cu progresie mai complexa trebuie sa stii foarte bine acordurile .pozitia lor exersata ca sa nu te "impiedici " acum din cauza timpului pierdut cu asezarea/potrivirea degetelor pe tastiera ...hehe .

Deci la chitara sa mearg atotul struna far asa te mai gandesti ce si cum ..ca sa te poti concentra la voce /interpretare /text ....

 

Text ...trebuie exersata si imparteala ritmica a silabelor pe timp .lungimea unei note camntate sa prevezi timpul ptr a respira ....si acest lucru te poate retine din tr-o interpretare cursiva ..

 

Nu prea reuseste nimeni intr-o singura zi !!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar m-am gandit ca e un pic la alt nivel. :respect:

 

Dupa o vreme vezi numai ce nu stii si pe cei care sunt mai buni ca tine si tot ce e in spate e simplu si elementar.

 

Asa este , ni se pare totul de la sine inteles , clar , normal ce cunostem deja si cautam sa invatam ceva nou ...Trebuie sa sar inapoi in timp sa -mi amintesc cum a fost cind loveam coarda cu pana si in acelasi moment ridicam degetul de pe coarda ...eram constient si-mi era clar cum ar trebui sa fac dar pur si simplu nu functiona ...exact cum spune si fata ....hahahaha ..si parea atat de simplu cand ma uitam la baietii mai mari ce cantau in parc la plaje ..ni se pareau super vedete !

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa progresez! Deja pot canta ''Kiss from a rose'' a lui Seal! :)

Ma ajuta foarte mult si ca iau lectii de canto si cant de vreo 8 ani. Acolo am invatat despre ritm.

Si la chitara nu sunt chiar incepatoare, dar problema este ca am invatat dupa tutoriale.

Am luat si cateva lectii de chitara, dar nu au fost suficiente.

 

Si chitara care o am acum nu ma ajuta sa progresez deloc! ( e o porcarie de la Dimavery,aleasa pentru pret si aspect )

Am facut cea mai mare prostie ca am cumparat chitara asta ...

 

Luna asta as vrea pana la urma sa imi iau un Fender Sonoran SCE ( am renuntat la Gibson Dove :death: ... nu vreau sa o cumpar de pe ebay sau mau stiu eu de unde... )

Sper sa progresez mai repede cu ea, ca de exersat eu exersez, dar Dimavery face niste chitari imposibile...

 

 

Ritmul nu il studiem la scoala.DELOC! Mie mi se pare o mare porcarie chestia asta, ca fara ritm nu faci nimic.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa progresez! Deja pot canta ''Kiss from a rose'' a lui Seal! :)

Ma ajuta foarte mult si ca iau lectii de canto si cant de vreo 8 ani. Acolo am invatat despre ritm.

Si la chitara nu sunt chiar incepatoare, dar problema este ca am invatat dupa tutoriale.

Am luat si cateva lectii de chitara, dar nu au fost suficiente.

 

Si chitara care o am acum nu ma ajuta sa progresez deloc! ( e o porcarie de la Dimavery,aleasa pentru pret si aspect )

Am facut cea mai mare prostie ca am cumparat chitara asta ...

 

Luna asta as vrea pana la urma sa imi iau un Fender Sonoran SCE ( am renuntat la Gibson Dove :death: ... nu vreau sa o cumpar de pe ebay sau mau stiu eu de unde... )

Sper sa progresez mai repede cu ea, ca de exersat eu exersez, dar Dimavery face niste chitari imposibile...

 

 

Ritmul nu il studiem la scoala.DELOC! Mie mi se pare o mare porcarie chestia asta, ca fara ritm nu faci nimic.

 

Ce are chitara ? Poate trebuie reglata de un lutier .Daca are corzile prea indeppartate de tastiera trebuie sa se regleze poate bara de otel din gat sau se mai poate interveni si la cordar /calus ( daca nu altfel se slefuieste din inaltimea calusului .

 

Corzile la o chitara acustica este bine sa fie apropiate de gat mai ales ptr o fata care oricum are mana mai mica .

ma uitam la ficamea cand a inceput sa cante la chitara ..mi-se parea ca se rup degetutele acelea lungi si subtiri ...cum se poate canta cu asa degete...hehe

Mai poti incerca sa pui corzi ceva mai subtiri ca sa nu fie atat de greu cand apesi un ton ..eu cant de ceva vreme dar actual nu pot sa cant pe chitara acustica ce are corzi groase numai daca exresez si ma antrenez o luna dopua ( ca sa sune tare si cu ton bun si fara "fret buzz") am pus corzi de "0,1" asa pot sa cant aproape ca si la chitarele electrice ..DAR nu am soundul cel mai bun cu aceste corzi mai soft ...

 

Cu ritmmul ....incerca sa dansezi pe ritmul muzicii si intre timp sa canti ..probabil va merge treaba ..la unele miscari te vei poticni ..le corectezi le "legi" de alte miscari si data viitoare va merge struna...totu-i exercitiul .Daca merge cu dansul merge si cu mainele la strumming ....cu otzara exercitiu .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.