www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Finger Picks


Guest metalhead000

Recommended Posts

Guest metalhead000

Salutare!

 

Foloseºte cineva "finger picks" ? Eu de mai bine de 2 ani folosesc unghiile ºi sunt curios dacã se poate compara sinteticul cu naturalul :P . Deºi m-am obiºnuit cu unghiile , tot mã mai încurcã câteodatã , le trebuie atenție (sunt expert în manichiurã acum), sunt inestetice ºi de multe ori se întâmplã ca un gurã cascã sã se holbeze la ele ºi sã se mire. (nu cã m-ar deranja foarte mult )

 

Am vãzut cã sunt pe mãrimi ... mãrimea se referã la cât de lungã e pana sau sunt pentru grosimea degetului?

 

Dacã mai sunt ºi alte aspecte legate de penele astea v-aº ruga sã le faceți ºi pe ele cunoscute :P .

 

Mersi,

Rãzvan

Link to comment
Share on other sites

M-am dat odata cu penele de pus pe deget. Am rezistat aproximativ 10 minute dupa care le-am dus de unde le-am luat. Strangeau de deget (ca na, trebuie sa se tina...) si imi creau un disconfort, ceea ce se traduce prin "naspa". Prefer unghiile, sunt la o distanta mai normala si nu am senzatia ca ma tine ceva de deget. Ca aspect, or fi ele inestetice, dar au un scop util si nu unul placut vederii, asa ca nu prea ma intereseaza parerea altora despre unghiile mele.

Link to comment
Share on other sites

nu prea folosesc fpicks prea mult, dar nici de unghii nu prea am nevoie, eu dau cu degetu direct...

 

din cat stiu eu, marimea se refera la grosime in cazul asta...

lungimea e in in general in functie de model si marca, iar apoi ti-o "reglezi" tu cum vrei, tragi mai sus pe deget sau lasi mai jos. avantajul unor fpicks de metal e ca poti sa le strangi daca le tii mai sus, dats fiind flexibilitatea metalului.

 

mai folosesc niste duunlop din metal. http://www.janetdavismusic.com/finpiks.html sunt mai scurte si se simt mai natural pe deget.

oricat de bun ai fi, tot iti trebe cel putin cateva zile-saptamani sa te obisnuiesti cu fingerpicks. nu e creierul obisnuit cu distanta regulamentara :P

 

mai sunt si dunlop de plastic, singurele pe care le-am intalnit la mc music, mai lungi si la inceput mai inconfortabile, dar apoi,

, nu cred ca pot sa explic de ce.

 

probabil ca va trebui sa experimentezi cu toate lungimile si grosimile. la dunlop de metal *la guitar shop* mie imi plac marimi diferite pe fiecare deget. in functie de cat de mult il folosesc.

 

sunt si unele chestii pe care nu le poti face decat cu fingerpicks, asa ca e misto sa le ai si p-alea in cv :D

 

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.