www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor ( Chitara )


taitzelu
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. In primul rand sper ca postez bine aici , deoarece am o problema in legatura cu chitara.

 

Am o chitara electrica Esp Ltd m50 si , in ciuda pretului , se aude foarte tare , zgomot mic and shit , dar a fost prima mea chitara si am inceput de la absolut zero cu ea( nu am avut nici indrumator ) .

 

Descrierea problemei :prima data cand i-am pus corzi groase ( 10 - 52 ) mi s-a rificat brige-ul in sus ( probabil din cauza presiunii ). Arata ciudat..suna la fel , nu m-a deranjat , doar ca trebuia sa apas mai mult pe taste ( se ridicasera vreo 2 mm corzile )

Ulterior , am observat ca cele doua corzi groase nu mai prelungeau sunetul atat de mult ( daca lovesc coarda se aude sunetul corect vreo 2,5 sec dupa care se cam transforma in bas ) , celelalte mai subtiri nu au aceasta problema.

Am incercat sa imi dau corzile mai jos deoarece vintage tremolo mi-a permis , tot de geaba . Dunno what to do . Sugestii plox ?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

desfa capacul din spate si strange suruburile de la arcuri pana ce talpa de la tremolo se culca inapoi pe suprafata chitarii. intr-adevar, e asa cum spui, daca intreg blocul de tremolo nu sta bine fixat si pluteste sau sta ridicat in aer pierzi din sustain, falseaza si suna mult mai prost.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.