www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Dupa Schimbatul Corzilor


wolfrider
 Share

Recommended Posts

Chitara in cauza este un Takamine G320NS. Am schimbat corzile (erau alea originale cu care a venit, nu stiu cat s-a cantat la ele ca am luat-o de la cineva care a tinut-o mai mult prin dulap si erau usor oxidate) si dupa ce am schimbat corzile chitara a capatat un usor fretbuzz pe primele 7-8 taste (deci cam jumate din grif).

E prima chitara acustica pentru mine, prima cu corzi metalice si trussrod. (Am mai avut chitari cu corzi de nylon pe care tot singur mi le schimbam fara probleme). Banuiala mea e insotita de intrebarea: trebuia sa umblu si la trussrod dupa ce am dat corzile vechi jos? (Inainte de a le pune pe cele noi).

De mentionat faptul ca cele vechi aveau un gauge ceva mai mare (deci erau mai groase), dar mie imi plac corzile mai moi asa ca am schimbat gauge-ul cu unul mai mic, nu stiu daca conteaza pentru setup.

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

 

P.S.: un "mester" mi-a spus ca "tre sa se mai lase si n-o sa mai aiba fretbuzz" dar are deja doua saptamani de cantari si nimic...

 

:drunk:

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa "lucrez" la ea progresiv, cate putin, aproape 1/8 de rotatie. Rotesc in sens opus acelor de ceasornic. Nu stiu daca conteaza dar "surubul" de reglaj (imbus-ul) se afla sub rozeta, nu la partea cu cheile, deci sper ca sensul e corect.:lol:

Se simte o oarece evolutie dar nu semnificativ ci f f putin (am rotit pana acum de vreo doua ori, deci cam jumate de tura).(le: pardon, un sfert)

Edited by wolfrider
Link to comment
Share on other sites

Prin urmare am facut operatia de vreo 4 - 5 ori, asa cate 45 de grade, s-a diminuat dar nu a disparut de tot. Am obosit de atata slabit corzi, reglat truss rod si reacordat. :)) O mai las asa o vreme. Ar fi trebuit sa dispara de tot zic eu dar nu stiu de ce reactioneaza asa de putin. Freturile sunt in stare perfecta / sunt noi deci nu are cum sa buzz-uie de-acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In caz ca nu a disparut problema pana acum (vad ca e ceva timp de la ultima postare) problema poate fi si de la nut (sau pragus in romana). Din cauza faptului ca ai avut corzi mai groase inainte. Daca griful e ajustat corespunzator si inca ai buzz cand dai pe corzile libere in majoritatea cazurilor e de la nut

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In caz ca nu a disparut problema pana acum (vad ca e ceva timp de la ultima postare) problema poate fi si de la nut (sau pragus in romana). Din cauza faptului ca ai avut corzi mai groase inainte. Daca griful e ajustat corespunzator si inca ai buzz cand dai pe corzile libere in majoritatea cazurilor e de la nut

 

Revin cu impresiile. Deci am ajustat atunci pana a disparut in proportie de 90%. Prin urmare este foarte posibil sa fie si de la nut si m-am gandit si la asta dar le-am lasat asa. Acum dupa 3 luni de cantare pe ele a inceput sa apara mai frecvent fret-buzz-ul (oricum nu ca la inceput) dar probabil fiindca s-au lasat corzile (nici nu mai suna). Prin urmare va capata un set de corzi noi cu gauge-ul original si trebuie sa strang la loc truss-rod-ul. Revin apoi cu impresii. :)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa slabesti cu mai mult curaj. Cate 1/4 tura cel putin.

Pe de alta parte operatia se face fara sa dezacordezi chitara. Se face la acordaj normal "de concert".

Dureaza maxim 1 ora cu pauze cu tot.

 

Daca revii la grosimea normala operatiunea se face invers. Aici trebuie mai multa atentie pentru ca exista riscul sa strangi prea mult (gatul reactioneaza putin mai lent) si sa rupi truss-rod.

Strangi cate 1/2 tura si astepti 1/2 ora. eventual ungi putin filetul.

Dupa primele 2 strangi cate 1/4 tura.

Operatiunea se face tot la acordaj normal.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa slabesti cu mai mult curaj. Cate 1/4 tura cel putin.

Pe de alta parte operatia se face fara sa dezacordezi chitara. Se face la acordaj normal "de concert".

Dureaza maxim 1 ora cu pauze cu tot.

 

Daca revii la grosimea normala operatiunea se face invers. Aici trebuie mai multa atentie pentru ca exista riscul sa strangi prea mult (gatul reactioneaza putin mai lent) si sa rupi truss-rod.

Strangi cate 1/2 tura si astepti 1/2 ora. eventual ungi putin filetul.

Dupa primele 2 strangi cate 1/4 tura.

Operatiunea se face tot la acordaj normal.

 

Bafta.

 

Multzam fain de sfat. Nu stiam ca se face la acordaj normal. M-am gandit ca ajuta sa detensionez griful slabind corzile.

Chestia e ca oricum trebuie sa slabesc si sa dau intr-o parte Sol-ul si Re-ul ca sa am acces sub rozeta unde se afla imbus-ul. Deci restul sa le las asa zici.

Maine sau poimaine o sa o operez si revin cu feedback.

 

thumbsup.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.