www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Gatul Chitarii


Guest luci_hitman

Recommended Posts

Guest luci_hitman

De cateva luni am cumparat o http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Acustice/Set-chitara-acustica-SX-DG-150KNA/ . Cineva mi-a spus ca distanta corzilor e prea mare si a strans surubul din interiorul cutiei de rezonanta cu un imbus . Problema e ca acum chitara zdrangane pe coarda La pe freturile 5 si 6 . Se poate sa se fi strambat gatul chitarii sau sa o fi dereglat ? Acum am vazut ca in mod normal nu ar trebui apropiate corzile asa. Care sunt riscurile in cazul in care strangi prea mult dintr-o data ? Daca nu s-a rupt gatul chitarii, se poate sa se fi intamplat alt ceva ireversibil ? Sunt incepator asa ca m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa va cer voua ajutorul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest luci_hitman

De cateva luni am cumparat o http://www.muzikia.r...a-SX-DG-150KNA/ . Cineva mi-a spus ca distanta corzilor e prea mare si a strans surubul din interiorul cutiei de rezonanta cu un imbus . Problema e ca acum chitara zdrangane pe coarda La pe freturile 5 si 6 . Se poate sa se fi strambat gatul chitarii sau sa o fi dereglat ? Acum am vazut ca in mod normal nu ar trebui apropiate corzile asa. Care sunt riscurile in cazul in care strangi prea mult dintr-o data ? Daca nu s-a rupt gatul chitarii, se poate sa se fi intamplat alt ceva ireversibil ? Sunt incepator asa ca m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa va cer voua ajutorul :)

 

p.s. Mi s-a blocat browserul s-a trimis de mai multe ori postul...va rog stergeti celelalte 2 :)

Edited by luci_hitman
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Nu cred ca o sa fie vreodata gatul unei chitare perfect drept. Va avea tendinta sa fie concav sau convex. Trebuie sa faci un setup la o persoana care se pricepe la astfel de lucruri (lutier). El o sa-ti spuna cum trebuia invartit surubul de la truss rod si daca mai trebuie pilite tastele sau nut-ul. Probabil tu acum ai fretbuzz din cauza ajustarii neconventionale a truss rodului. Daca strangi prea tare surubul poti sa cresti sau sa descresti prea mult tensiunea corzilor asadar va rezulta in curbarea gatului.

Link to comment
Share on other sites

De cateva luni am cumparat o http://www.muzikia.r...a-SX-DG-150KNA/ . Cineva mi-a spus ca distanta corzilor e prea mare si a strans surubul din interiorul cutiei de rezonanta cu un imbus . Problema e ca acum chitara zdrangane pe coarda La pe freturile 5 si 6 . Se poate sa se fi strambat gatul chitarii sau sa o fi dereglat ? Acum am vazut ca in mod normal nu ar trebui apropiate corzile asa. Care sunt riscurile in cazul in care strangi prea mult dintr-o data ? Daca nu s-a rupt gatul chitarii, se poate sa se fi intamplat alt ceva ireversibil ? Sunt incepator asa ca m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa va cer voua ajutorul :)

 

p.s. Mi s-a blocat browserul s-a trimis de mai multe ori postul...va rog stergeti celelalte 2 :)

Nu Browserul este blocat ci siteul are probleme mie mi0a trimis odata de 3 x acelasi post .De fapt afisa ca are eroare pagina asa ca am insistat si asa a aparut in acelasi post de 3 ori textul.

 

OK.

 

Bara de otel ai strans-o prea tare / mult .S-a indreptat gatul si din aceasta cauza corzile au ajuns mai aproape si unele pot sa atinga ici colo tastele.

 

Deci trebuie sa slabesti /demontezi corzile......apoi sa detensionezi bara de otel ...DAR!!!... numai 1/4 tura ....deci 90 grade invarti invers fata de directia acelor de la ceasornic ... catre stanga ..

 

Apoi se monteaza /tensioneaza corzile si canti o zi la ea sa vazi cum se aseaza...nu intotdeauna se face schimbarea incovoiesri * flambarii) gatului in cateva secunde ...deci trebuie sa vezi dupa o zi ...dupa ce are corzile tensionate si mai canti la chitara ...

 

Presupun ca a fost stransa bara de otel prea tare ...ca daca-i surub dai bataie ...LOL.

 

Pe de alta parte mai gasesti descris ce si cum in posturi cu titlul ce contin cuvintele ..."trus rod",.."reglaj gat "...'gatul stramb"..."fret buzz" ...etc toate trateaza aceiasi problema...

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la servicii gasesti pe cineva care se poate ocupa de asta in schimbul a 40 de lei.Probabil ca este doar curbat griful,nu cred ca s-ar fi putut rupe. Iti las un link imediat.

 

De cateva luni am cumparat o http://www.muzikia.r...a-SX-DG-150KNA/ . Cineva mi-a spus ca distanta corzilor e prea mare si a strans surubul din interiorul cutiei de rezonanta cu un imbus . Problema e ca acum chitara zdrangane pe coarda La pe freturile 5 si 6 . Se poate sa se fi strambat gatul chitarii sau sa o fi dereglat ? Acum am vazut ca in mod normal nu ar trebui apropiate corzile asa. Care sunt riscurile in cazul in care strangi prea mult dintr-o data ? Daca nu s-a rupt gatul chitarii, se poate sa se fi intamplat alt ceva ireversibil ? Sunt incepator asa ca m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa va cer voua ajutorul :)

 

http://forums.rgc.ro...638#entry567638

Link to comment
Share on other sites

pff...

 

Truss rod-ul NU se foloseste pentru a micsora distanta dintre corzi si grif.

 

Truss rod-ul tine de curbura gatului. Curbura gatului se masoara (ochiometric), si in functie de concavitate sau convexitate (uneori e bine sa nu fie drept de tot) se strange sau se slabeste truss-rodul.

 

Inaltimea se seteaza pilind bucata aia de plastic de la bridge..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pff...

 

Truss rod-ul NU se foloseste pentru a micsora distanta dintre corzi si grif.

 

Truss rod-ul tine de curbura gatului. Curbura gatului se masoara (ochiometric), si in functie de concavitate sau convexitate (uneori e bine sa nu fie drept de tot) se strange sau se slabeste truss-rodul.

 

Inaltimea se seteaza pilind bucata aia de plastic de la bridge..

Dar daca gatul este tare incovoiat ( concav) corzile ajung foarte inalte fata de gat ...( asemanator cu arcul lui Wilhelm Tell)

 

Asa ca prin indreptarea gatului prin stangerea "truss rod"-ului practic coboram si " actiunea" ( sau aventura)

 

dar normal inaltimea corzilor fata de ...se regleaza din calus ..( sadle ..bridge)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest luci_hitman

Multumesc mult pentru lamuriri. Am mai detensionat putin si dimineata cand am verificat nu mai se auzea bazaitul. Un singur lucru vreau sa mai intreb : ce efecte ireversibile pot aparea daca e strans prea mult dintr-o data ? Adica daca nu s-a rupt gatul mai am de ce sa imi fac griji ?

Link to comment
Share on other sites

Se pot intampla 2 chestii:

 

- Se rupe truss-rodul = Big bang and you're F&*(ed :) - e nevoie de ceva forta aici..

- Daca ai tastiera (fretboard) se poate crapa ea (asta daca nu se rupe truss rodul inainte) - e nevoie de mai multa forta aici :)

- Se chiar poate rupe griful dar nu am auzit vreodata sa se fi intamplat asa ceva. - faptul ca invarti de imbus cu un patent ar trebui sa-ti ridice semne de intrebare... :) :)

 

De obicei reglajele fine de truss rod (un sfert, maxim jumatate de cheie) nu au nevoie de timp sa se aseze, dar orice modificare majora in tensiunea lemnului trebuie lasata cam 24 chiar 48 de ore sa se aseze..

 

Ex. Strangi truss-rod-ul jumatate de cheie, re-acordezi, verifici curbura grifului (tasta 1 si 20 si tasta 1 cu 12) il lasi juma de ora. Repeat until close to desired result... cand ai ajuns aproape de cum crezi tu ca e ok, il lasi o zi in pace.. lemnul e destul de elastic la modificarile astea. Am intalnit chitari care dupa o ora de la modificari erau good to go, iar altele (in special la strat-uri) erau ok imediat dupa modificare iar dupa o zi sau doua erau over-bent...

 

Du-te cu chitara la cineva care stie despre ce e vorba, nu mai bibili aiurea ca o sa plangi dupa ea.

Edited by comanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.