www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Sunet Corzi


Guest Alex9119

Recommended Posts

Guest Alex9119

Deci de ceva timp imi tot zornaie 2 corzi, si celelalte dar mai putin .. deci din senin, deja le-am schimbat dar tot asa .. zornaie urat..

 

Am inregistrat sunetul aici, ce ar putea fi si solutii va rog ..

 

A31-08-11_19.121.mp3

Link to comment
Share on other sites

Deci de ceva timp imi tot zornaie 2 corzi, si celelalte dar mai putin .. deci din senin, deja le-am schimbat dar tot asa .. zornaie urat..

 

Am inregistrat sunetul aici, ce ar putea fi si solutii va rog ..

 

Nu asa mama ....inregistreaza cu microfon ....cu chitara " la rece " /.

 

De fapt la tine aud BRUMM 1000% , sau este distrus preampiful sau nu ai de loc filtraj pe tensiunea de alimentare ///

 

sau nu ai legata masa pe undeva .....

 

Ai BRUMM cat casa care se intermoduleaza ...supramoduleaza sunetul de chitara ;

 

Coarda si chitara nu pare sa aiba ceva DAR nu am auzit chitara "la rece" .

 

 

deci .....cu ce ai inregistrat ???

 

verifica cablul de chitara , foloseste altul ptr proba ,poate este intrerupta masa ....

 

Asemenea sunet am auzit numai la statie cu finalii arsi prin care din 100W se auzea 0,01W exact cu sunet din acesta ,,,Dar poate fi si in alt etaj problema,,,

 

Asta daca nu vine de la lipsa de legatura la masa...sau doza intrerupta am mai auzit asemanator din cauza gain-ului enorm ca sa aud ceva ...si practic doza functiona capacitiv prin cele doua parti de bobina fara legatura galvanica si fara circuit inchis ......volumul .gain=-ul mare cu brumm enorm satureaza preamplif-ul ,,,si suna gatuit se ineaca pe langa modulatiile cu brum enorm...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pai cu telefonul am inregistrat ...

 

ce cablu ? :)) este inregistrat cu telefonul

Inseamna ca e track cu 8KHz

 

Acum ascult iarasi si aici la job suna mai bine ..inseamna ca placa mea de sunet ( Path Mixer-ul) a facut figuri ..??????? ciudat caci ascultam si muzici de pe net etc suna perfect ...ceva sa incurcat cu cei 8 biti ?/

 

Acum aud o oscilatie langa sunet ...azi noapte auzeam cum am descris ,...ciudat caci altele sunau perfect...si am ascultat de mai de multe ori ...suna ca un bias dereglat +brumm ( deci din isntalatia mea ....haha ) ...poate MPlayerul..?....

 

Cum au scris colegii ...strange suruburuile...cheile ... acordeaza intodeauna de jos in sus o coarda ,nu lasa in jos caci ca sa nu ramana chia "in gol" caci poate sa oscileze. Cam asa suna ca si la cheie ce are joc .

 

Deci chitara este ceva asemanator cu cea din poza ?

 

Este prea metalic tonul sa fie de la calus /cordar ...nu este cumva prins in doua suruburi cordarul? ..

 

.la o chitara clasica ieftina am calus/cordarul prins in doua suruburi ...daca se slabeste piulita nu cade cordarul din cauza tensiuni corzilor dar saiba si piulita joaca sub placa de rezonanta si poate sa zbarnaie....Surubul este inglobat in cordar nu se vede de sus si eu am observat din gresala cand cautam o pana cazuta in interiorul chitarei...pana atunci eram convins ca este lipit cordarul. ..ptr corzile de nylon.Chiar mi-a fost frica sa pun pe chitara corzi de otel ...caci era de asteptat sa se desprinda cordarul..

 

sau saiba/piulita de la "trus rod" daca are ...trebuie sa fie undeva piesa de metal slabita....nu suna a lemn..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.