www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Carti Pentru Teorie La Chitara.


shedow11
 Share

Recommended Posts

As vrea sa intreb daca mi-ati putea recomanda o carte pentru invatatul teoriei la chitara cum ar fi "chord construction", "scales" si tot tacamul pentru scrierea cantecelor pe fingerstyle acustic sau si electric,ma gandesc ca ii cam aceeasi teoriesmile.gif.

 

Eu am invatat destul de multe cantece ale "celebrului" Andy Mckee si am retinut destul de multe tehnici din diferite melodii ale lui de la

la
(0:21 mel si dupa raspunde la cateva intrebari si la 4:08 explica ceva tehnici folosite in ea,7:13 vorbeste de ce am zis mai jos), si melodia mea preferata
.Si iarasi de la alti artisti ca
sau
.

 

Din ce am vazut si andy a invatat mai totul din dvd-uri si carti cum sa formeze diferite tuninguri pentru melodii si chestii de genul(ii zice la stilul asta "modern melodic guitar")biggrin.gif.

El isi scrie melodiile in forma de tabulaturi numai ca sa le puna la vanzare pe site-ul luilaugh.gif.Daca mi-ati putea recomanda cv carti(M&C,Muzikia-timisoara) ca sa ma apuc si eu sa invat si sa scriu cevabiggrin.gif.

 

P.S:Cea mai smecher mel a lui Andy:

2:18rulez.gifrulez.gif Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Am incercat o gramada de site-uri cu teorie,de incepatori si de toate si nu prea am retinut multe, si il stiu pe justinguitar.com:).Dar parca iarasi mai mult imi place sa invat cu cartea in mana stand pe scaun sau in pat si numai incercand diferite chestii,sau pentru cand nu sunt la comptongue.gif.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi recomandat un prof de chitara care stie sa-ti structureze materia.

Daca te pricepi sa-ti organizezi materia gasita pe net, cu atat mai bine, dar din cate zici nu prea reusesti.

Teoria de chitara cred eu ca e mai eficienta sa o citesti cu chitara in mana, nu in pat. Adica nu stiu cat retii, ma rog...

 

"Shedow" e un nume polonez?

Link to comment
Share on other sites

1.Am fost la scoala de arte din timisoara 1 an dar or fost 8 milioane dati degeaba...profu se uita la "tanari si nelinistit" sau era la laptop cand era oralaugh.gif.

 

2.Eu ziceam in pat CU chitara si cartea in mana nu numai carteasmile.gif

 

3.Numele asta o fost facut acuma ceva timp cand numai stiu pe ce site or fost ocupate toate numele cu "Shadow" si am scris "Shedow"laugh.gif

 

Apropo,am fost la MC si la Muzikia si dupa cum am vazut cartile..cred ca ati putea totusi sa-mi dati link la cateva pdf-uri sau site-uri calumea:).Nu imi trebuie dinalea care sa te invete cum sa canti de la inceput de tot sau chestii de genu mie imi trebuie sa manc teoria la chitara si tot ce se poate la capitolu asta ca practica o stiu destul de binesmile.gif

Link to comment
Share on other sites

Merci de carte,akm am luat un torrent cu cartea.Am inceput sa invat dintr-o carte care mi-a dat-o "manbearpig" si ii destul de faina, am luat toate cele 3 volume ale ei "The Complete Jazz Guitar Method by Jody Fisher".Cartea asta era chiar ce imi trebuiathumbsup.gif

 

Apropo totusi daca stie cineva de prin Timisoara unde mai pot totusi sa iau lectii de teorie la o scoala.Nu mai vreau scoala de arte de langa centru pentru ca era 8 milioane pe an si nici nu facem mare lucru.Daca stiti cumva ce se face la Palatul Copiilor(cred ca nu se face teoria da merita sa incerc daca dalaugh.gif) sau la Scoala de muzica ce am mai auzit(daca puteti sa-mi spuneti care ii aia) sau oricare alta numai sa nu fie o suma destul de mare pe semestru sau antongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.