www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce impresie v-au facut D.M.?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Bah victor, ziceai ca nici n-ai fost la concert, lasa vrajeala cu mixerul ca nu-i asa. Eu am fost si iti spun sigur ca n-a fost nici un fel de playback. Depeche Mode nu e Blondy totusi, sa fim seriosi. De altfel se auzeau la tot pasul mici falsuri ale lu gahan (gore a cantat perfect insa).

 

Parerea mea: super misto concert, oamenii au facut un mare show, si-au dat silinta, nu prea au schimbat glumite cu publicul si bine au facut. Cine a fost cat de cat atent a vazut ca au cantat excelent, gahan s-a miscat tot timpul, sunet bun (desi nu extraordinar).. foarte frumos.

Daca stateam mai in fata era si mai bine. :)

 

Nu stiu cum era pe vremea lu ceausescu cu rocherii si depesarii si nici nu ma intereseaza, insa sa refuzi din start o mare formatie ca DM din cauza unor traume din liceu.. cam penibil.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Eugen_G

Nu stiu cum era pe vremea lu ceausescu cu rocherii si depesarii si nici nu ma intereseaza, insa sa refuzi din start o mare formatie ca DM din cauza unor traume din liceu.. cam penibil.

Ai dreptate pt. ca din comentarii unii se pare ca nu au depashit trauma asta shi sunt inca marcatzi.

Eu unul in seara aceea a concertului am depashit orice trauma shi m-am bucurat de un spectacol dat de o MARE TRUPA.

Intradevar DEPECHE FLOWER MODE.

Link to comment
Share on other sites

Bai oameni buni voi ati auzit de cantat pe "pozitiv" ?

Directia V, Voltaj cam asa canta... Pai cum ? Simplu... ei nu fac playback dar cam fac... au un "suport muzical" pe minidisc... care-i cam sustine... :) Se da un rateu... muzica se aude mai departe, ce-i drept.. ceva mai incet dar se aude... In fine... Unii tobari mai au si casti pe urechi, dar deja intram in alte povesti...

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

Sau ca in afara, mai ales la nivelul la care sint DM, pur si simplu nu se pune problema de asa ceva. Oricum ei cintind mult electronic e evident ca au o parte din orchestratii pe sequencer, si ca doar anumite chestii din clape sint cintate "live" Dar sa insinuezi ca Dave a facut playback numai pt ca a cintat f bine mi se pare pur si simplu aberant.

Link to comment
Share on other sites

Guest pioana

De altfel se auzeau la tot pasul mici falsuri ale lu gahan (gore a cantat perfect insa).

 

 

 

Am remarcat si eu asta

Link to comment
Share on other sites

Guest Dumi

Adevarul adevarat ii ca au facut senzatie si is o trupa mare. Eu, unul, in doua saptamani merg la concert Robbie Williams, in Budapesta. 90.000 de oameni. Cei care au mai vazut un concert de-al lui, cunosc. Acolo meserie :)

Edited by Dumi
Link to comment
Share on other sites

Guest crazy_wookie

ok.. daca tot veni vorba.. las si eu aici impresiile mele.. asta din prisma cuiva care a fost la concert ca parte a echipei tehnice..

-o chestiuta ar fi ca intr'o anumita masura s'au ajutat cu cd'ul (sau ma rog.. harddisk:)) .. asta nu de la mine ci de la unul dintre cei mai buni sunetisti din tara

-s'a mai spus.. o repet si eu.. intr'adevar decorurile au fost super.. nu de alta dar mi'am rupt salele carand chestia aia sferica care ati vazut'o voi pe scena :)

- mi s'a parut mie sau nu.. s'a auzit cam incet.. nu de alta dar am participat la montarea boxelor.. si pot sa spun cu mana pe inima ca boxele alea puteau mult mai mult.. ma rog..eu fiind fan al muzicii ascultate la volum cat mai puternic--ma intelegeti

- alta chestie.. fiind acolo in campul muncii.. am putut sa observ diferenta dintre tehnicienii nostri (scena, sunet, lumini) si ai lor (adica ai firmelor care au adus aparatura) - si credeti'ma este ca de la cer la pamant.. daca un tehnician de al nostru sa zicem ca ia 100ron pe zi - unul de ai lor are in jur de 600-700 eur pe zi.. si credeti'ma ca ii merita din plin.. nici nu se compara ce fac ei cu ce facem noi.. sunt super pro

- pe voi nu v'au suparat jandarmii? mie mi'au facut niste faze de .. sa nu spun cuvantul ca nu se preteaza :) -- niste animale fara nici o educatie.. impresia asta mi'au lasat'o mie cel putin

- nici mie nu imi plac dm.. oricum am ramas masca cand am vazut cati tineri au fost la concert :)

- si inca o chestie pe care nu o inteleg.. eu am stat destul de aproape de scena (deh.. free access:P) dar nu ii inteleg pe cei care au dat bani pt un loc tocmai in capatul celalat al stadionului.. nu vedei nimic de acolo.. iar pe acranele de la scena numai concertul nu era (no comment aici fiinda ce a fost pe ecranele alea mi s'a parut meserie si de super efect)

cam atat.. oricum.. e super bine ca a cantat dm in romania.. eu asa zic :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Dumi

Normal ca tehnicienii isi merita banii.

Treaba cu jandarmii...ii destul sa mergi la un meci de divizia A ca sa iti dai seama.

Orice trupa cu renume care vine in Romania e bine, pentru ca atrage, la randul ei, alte trupe si cantareti. Mai ridica viata asta culturala care e cam zero frate :)

+ n-am nimic cu Metallica, dar nu cred ca faceau asa senzatie daca veneau in Romania

Link to comment
Share on other sites

Normal ca tehnicienii isi merita banii.

Treaba cu jandarmii...ii destul sa mergi la un meci de divizia A ca sa iti dai seama.

Orice trupa cu renume care vine in Romania e bine, pentru ca atrage, la randul ei, alte trupe si cantareti. Mai ridica viata asta culturala care e cam zero frate :)

+ n-am nimic cu Metallica, dar nu cred ca faceau asa senzatie daca veneau in Romania

Cum adica "daca veneau in Romania"???? :) Au venit, bre. Si cred c-au facut si ceva senzatie.

Link to comment
Share on other sites

Guest pioana

 

- si inca o chestie pe care nu o inteleg.. eu am stat destul de aproape de scena (deh.. free access:P) dar nu ii inteleg pe cei care au dat bani pt un loc tocmai in capatul celalat al stadionului.. nu vedei nimic de acolo.. iar pe acranele de la scena numai concertul nu era (no comment aici fiinda ce a fost pe ecranele alea mi s'a parut meserie si de super efect)

cam atat.. oricum.. e super bine ca a cantat dm in romania.. eu asa zic :(

 

Marul cel mai mic e mai bun decat nimic! B)

Eu am fost in spate, in sectorul 39. :) Si da, am regretat ca nu am scos mai multi bani ca sa-mi iau ceva mai in fata...Dave era un mic purice care topaia de zor pe scena ...sau se invartea cu microfonul.

Erau ecrane, era atmosfera...dar simplul faptc a nu ii vedeam mi-a dat senzatia ca am fost si ca nu am fost la concert :)

Dar m-am invatat minte! :)

Edited by pioana
Link to comment
Share on other sites

:)

Chiar super senzatie !!! Crede-ma, am stat in primul rand la bara in fata scenei. Si..btw, tot pe Lia Manoliu a fost. Dar spre surprinderea mea DM a strans muult mai multa lume pe stadionul ala decat Metallica.

Poate şi datorită poziţionării scenei. :)

La DM am fost cam in aceeasi situatie cu pioana. Am avut belete pe gazon în spate. Dar atmosfera a făcut toţi banii (mai ales în a doua parte) şi nu prea am de ce să mă plâng, în afară de cozile la cico si de Sistem.

În rest foarte profesionişti inglezii ăştia. Poate un pic de comunicare cu publicul (foarte receptiv) ar fi înfierbântat mai mult atmosfera.

P.S. Cu depesharii am facut pace prin '93. La chefurile din liceu nu prea era loc de certuri pe teme muzicale, aveam alte preocupări cu toţii. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dumi

Ma refer daca in actualitate ar veni...in fine. N-am fost, nu vorbesc. Pentru multi, inclusiv mie, DM par si chiar sunt mai accesibili decat Metalica, sunt mult mai multi care ar merge la un concert de muzica gen DM decat la un concert de heavy rock si altele printre ele(nu pe forumul asta, ci in lumea de zi cu zi)

Edited by Dumi
Link to comment
Share on other sites

Guest pioana

Ma refer daca in actualitate ar veni...in fine. N-am fost, nu vorbesc. Pentru multi, inclusiv mie, DM par si chiar sunt mai accesibili decat Metalica, sunt mult mai multi care ar merge la un concert de muzica gen DM decat la un concert de heavy rock si altele printre ele(nu pe forumul asta, ci in lumea de zi cu zi)

 

 

....adevarul e ca muzica DM e mai "digerabila" decat metallica asa cum si Metallica e mai digerabila decat Dimmu Borgir sau altii.... Dm poti sa asculti oricand. Dar nu in asta sta succesul lor.

 

au cantat 'just can't get enough'?

 

parca....dar are vreo importanta?

Link to comment
Share on other sites

Guest Dumi

Da, ai dreptate, dm poti asculta oricand. de aia ii si auzim mult mai des la radio. am citit undeva mai demult ca Morrissey era in discutii sa vina in Romania, dar sigur se razgandeste :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.