www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inainte de taburi, ne trebuie acorduri...


Guest DRE@MER
 Share

Recommended Posts

Guest DRE@MER

Stiti cumva niste site-uri, metode, etc unde sa fie explicate acordurile, cu pozitia lor pe grif? Mi s-a intamplat sa vreau sa invatz cantece dar sa nu gasesc toate acordurile necesare, si atunci, ce sa fac? :):):):(B);)

HELP PLZZZZZ! As avea nevoie de un DICTIONAR COMPLET COMPLET DE ACORDURI!!!!!

Link to comment
Share on other sites

mai oameni buni, nu credeti ca ar fi bine, mai intai, sa puneti mana pe o metoda de chitara, sa aflati cate ceva despre note muzicale, despre cantatul dupa note, despre melodie si armonie sa invatati cat de cat limbajul muzical necesar, si dupa aia sa puneti intrebari? nu de alta, dar, daca vreti sa cantati numai dupa ureche, nu mai aveti nevoie de note iar daca aveti nevoie de ele, mai intai invatati-le si dupa aia puneti intrebari despre ele! dupa ce o sa aveti habar despre ce este armonia si cu ce se mananca ea veti invata, fara discutie, sa va construiti singuri acordurile de care aveti nevoie. important este, mai intai, sa intelegeti ce, de ce si cum se pun astfel de probleme si apoi veti fi serviti cu toate amanuntele necesare. pana atunci...informati-va macar de lectia 1&2, chiar de aici de pe forum! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Mai sunt si ceva softuri daca vrei...gasesti si in Guitar Pro 4...5...si Guitar Power...care e numai pentru asta.. :)

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest bravesoul

Mai sunt si ceva softuri daca vrei...gasesti si in Guitar Pro 4...5...si Guitar Power...care e numai pentru asta.. :)

Ma puteti ajuta si pe mine...va rog? Am nevoie de tabulatura de la Rapa. Sunt "incepator absolut". Am cautat 30 min pe net si nu am gasit decat acordurile pt aceasta melodie. Va sunt profund recunoscator...Imi cer scuze pentru offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

mai oameni buni, nu credeti ca ar fi bine, mai intai, sa puneti mana pe o metoda de chitara, sa aflati cate ceva despre note muzicale, despre cantatul dupa note, despre melodie si armonie sa invatati cat de cat limbajul muzical necesar, si dupa aia sa puneti intrebari? nu de alta, dar, daca vreti sa cantati numai dupa ureche, nu mai aveti nevoie de note iar daca aveti nevoie de ele, mai intai invatati-le si dupa aia puneti intrebari despre ele! dupa ce o sa aveti habar despre ce este armonia si cu ce se mananca ea veti invata, fara discutie, sa va construiti singuri acordurile de care aveti nevoie. important este, mai intai, sa intelegeti ce, de ce si cum se pun astfel de probleme si apoi veti fi serviti cu toate amanuntele necesare. pana atunci...informati-va macar de lectia 1&2, chiar de aici de pe forum! :)

s-a mai pus intrebarea, si venise si raspunsul: incepatorul este mult mai motivat cand vede ca poate canta un cantec pe acorduri, si il pote canta parintilor prietenilor/prietenei. in timp probabil ca isi va da seama singur ca trebuie sa invete mai mult (asta daca vrea, bineinteles).

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

Omule, termina cu cross-postingu... nu exista tab la rapa... exista doar acorduri

Am inteles. As dori acordurile scrise sub forma de tabulatura, pentru ca inca nu am invatat acordurile. Imi cer scuze pentru deranj.

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

Iti dau dreptate. Mi-ar placea insa mult sa am tabulatura, sau macar explicat fiecare acord in parte sub forma de tab (cred ca sunt 3 sau 4 acorduri).

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

liniarizand, de la mi subtire la mi gros (e B G D A E) ai asa:

Em (mi minor): (0 0 0 2 2 0)

G (sol major): (3 0 0 0 2 3)

D (re major): (2 3 2 0 0 x)

C (do major): (0 1 0 2 3 x)

A (la major): (0 2 2 2 0 x)

Dm (re minor): (1 3 2 0 0 x)

Am (la minor): (0 1 2 2 0 0)

E (mi major): (0 0 1 2 2 0)

F (fa major): (1 1 2 3 3 1)

 

pt ceva mai detaliat vedeti documentul atasat

 

 

daca tot puteti sa intrati pe net si sa postati aici, incercati sa cautati si voi; veti gasi raspunsuri la intrebarile pe care vi el puneti in minunatul loc google.com si veti avea si satisfactia de a fi gasit singuri ceea ce cautati.

 

numai bine

The_Ultimate_Guitar_Chord_Chart_II.pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.