www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Servicii] Basista Incepatoare Caut Trupa


Guest lexa
 Share

Recommended Posts

caut tobosara,chitarista,vocalista din iasi,pentru cine este interesata poate sa ma contacteze la mailul acesta> black_nightmare_booo@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

1) Anuntul tau ar fi trebuit postat aici: http://forums.rgc.ro/forum/38-caut-trupa/

2) Ce vrei sa canti?

3) Pana sau deget?

4) Varsta?

5) E plin Iasiul de pustani ce nu au nimic de aratat, dar vor sa cante intr-o trupe. De ce te-ar alege cineva pe tine?

 

Deschide un topic explicit in sectiunea "Caut trupa". Succes!

Link to comment
Share on other sites

nasol..dc nu incerci un alt tip..poate gasesti cev care inca se mai fabrica.

am obs k lumea vb despre multe tipuri de bass aici pe forum poate poate,te va incanta cev:)

Link to comment
Share on other sites

nasol..dc nu incerci un alt tip..poate gasesti cev care inca se mai fabrica.

am obs k lumea vb despre multe tipuri de bass aici pe forum poate poate,te va incanta cev:)

 

E, am tot ce-mi trebuie acuma. Am trei chitare bass pe care le folosesc: un Fender Kingman, un Fender Mustang si un Epiphone Les Paul Special.

Link to comment
Share on other sites

oohhh i envy u::P si care e mai buna din cele trei apropo? chiar sunt curioasa de o chestie care e cel mai bun bass:)?

Link to comment
Share on other sites

Fiecare e diferita si are propriul sound si fiecare se preteaza la altceva. Kingman-ul e acustica + piezo si electronica activa Fishman, Mustang-ul e short-scale / string-thru, iar Les Paul-ul e long-scale si are humbucker-uri. Mie-mi plac toate trei, altfel nu mi le mai luam, insa din motive nostalgice Les Paul-ul e preferata mea (in '94, prima mea chitara a fost o copie de Les Paul bass la mana a 15-a).

 

Care e cel mai bun bass n-as putea sa-ti spun, fiecare instrumentist are propriile pareri, modelul sau preferat, sau chitara pe care si-a dorit-o intotdeauna si n-a apucat niciodata sa si-o cumpere. Fiecare model de chitara are chestii care se potrivesc mai mult sau mai putin bine cu fiecare instrumentist. Gen dimensiunile gatului (grosime, latime, lungime), tipul de electronica, tipul de doze, lemnul din care este facuta, dimensiunile corpului, greutatea. Toate astea influenteaza cat de comfortabil canti la ea si sound-ul pe care-l poti obtine.

Link to comment
Share on other sites

chiar sunt curioasa de o chestie care e cel mai bun bass:)?

 

Nu exista "cel mai bun instrument". E ceva subiectiv, variaza de la un instrumentist la altul. Sunt chitare sub 1500Ron care mi-au lasat o impresie mai buna decat instrumente de 2000E. E vorba strict de preferintele fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

aahhh akum am inteles mai bine la ce te referi,si ma mai gandesc akum bine k depinde si de genul pe care vrei sa l canti:) sp si eu

sa speram akum k am sa o gadsesc pe aceea care o sa mi placa

apropo :D poti sa mi sp un loc pe aici prin bucuresti unde as putea sa mi indrept griful la bass?

Link to comment
Share on other sites

apropo :D poti sa mi sp un loc pe aici prin bucuresti unde as putea sa mi indrept griful la bass?

 

Nu ziceai ca esti din Iasi? Te-as ajuta eu, dar ajung in Iasi cel mai devreme in 3 saptamani. Ai putea vorbi cu userul Fiveseven de pe forum sau te-ai putea duce la McMusic (te costa putin mai mult).

Link to comment
Share on other sites

aahhh akum am inteles mai bine la ce te referi,si ma mai gandesc akum bine k depinde si de genul pe care vrei sa l canti:) sp si eu

sa speram akum k am sa o gadsesc pe aceea care o sa mi placa

apropo :D poti sa mi sp un loc pe aici prin bucuresti unde as putea sa mi indrept griful la bass?

 

Cum adica sa ti-l indrepti? Te referi la truss rod, sa-i faci setup-ul? Sau e "indoit" in vreun alt fel... gen scapat pe jos?

 

Daca e vorba despre setup, in Bucuresti poti trece pe la biroul meu (e in nordul orasului insa, in cartierul Floreasca) si iti arat eu cum se face, ca sa inveti si tu. Insa in cazul in care cauti un fel de lutier, stiu ca sunt vreo doi prin Bucuresti, dar habar n-am pe unde locuiesc, nu i-am vizitat niciodata, doar am auzit de ei.

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

@Lexa, inca nu ai raspuns la intrebarile puse de mine. Orice trupa in cautare de basist(a) se va interesa intai de amanuntele respective.

2) Ce vrei sa canti?

3) Pana sau deget?

4) Varsta?

5) E plin Iasiul de pustani ce nu au nimic de aratat, dar vor sa cante intr-o trupa. De ce te-ar alege cineva pe tine?

 

 

@Pit, de ce te esti amabil pe fiecare topic deschis de o tipa care cauta trupa, dar celorlalti care posteaza in threadul cu intrebari ale incepatorilor nu le dai nici o indicatie?

http://forums.rgc.ro/topic/61472-chitarista-caut-trupa-in-bucuresti

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Lexa: Daca esti incepatoare, asteapta pana cand vei stapani bine instrumentul. Impreuna cu o trupa de incepatori nu vei face mare lucru, iar cu instrumentisti care au o oarecare experienta nu te vei descurca.

 

Iasiul e plin de instrumentisti, iar simplul fapt ca esti fata nu te face un basist mai special. Totusi, astept inca raspunsul la acele patru intrebari pentru ca... voi avea nevoie de basist(a).

Link to comment
Share on other sites

deci in primul rand draugr sunt din iasi,dar akum din pacate sau fericire sunt in buc si voi sta aici cev vreme..asa ,dupa ms k mi ai sp unde sa merg in iasi si chiar ms pt intentia ta de a ma ajuta,plus k am rasp la acele intrebari pe un alt topic..exact dupa cum mi ai sp u mai sus cu rosu...dak nu ai uitat:) ( sa sp k ti am urmat instructiunile) aahh si dak vrei am sa ti rasp aici:

1. ce vreau sa cant? sincer depinde si de ceilalti din trupa ce vor( k dupa mine as vrea multe) deci aici e mom cu semnu intrebarii ok?:)

2.pot sa cant si cu pana si cu degetele

3.am 22 de ani

4 hmmm dc ar vrea cineva sa ma aleaga pe mine?:) nice ,nus cine stie ce geniu la bass dar dak este de facut cev si dak vreau cev nu ma las pana nu fac si chiar pot demonstra asta ,nu ma las asa usor deci in concluzie depinde de ceilalti dak sunt multumiti de mine sau dak sunt ok pt ceea ce vor ei u ce sp? pana nu vezi omul fata in fata nu poti com cev despre....:)

aahh si dak sunt fata asta nu ma face mai slaba in fata....baietilor:) sau cum credeti voi despre ..noi:)

 

nu Pit e faza k el are griful putin curbat , din ce auzisem eu trebuie sa merg la vreun lutier dar nu stiu nici unul aici in buc .pt k dak mai stau cev vreme pe aici am nevoie sa mi l fac calumea ,...K sa pot practica bine pe el:) ,,sa stapanesc bine instrumentul" dupa cum mi a sp draugr mai sus:)

oricum dak e de cev si auzi despre cineva ,sper k o sa mi sp

ms

Link to comment
Share on other sites

nu Pit e faza k el are griful putin curbat , din ce auzisem eu trebuie sa merg la vreun lutier dar nu stiu nici unul aici in buc .pt k dak mai stau cev vreme pe aici am nevoie sa mi l fac calumea ,...K sa pot practica bine pe el:) ,,sa stapanesc bine instrumentul" dupa cum mi a sp draugr mai sus:)

oricum dak e de cev si auzi despre cineva ,sper k o sa mi sp

ms

 

Sigur, cu placere, ma bucur sa ajut daca am cum! In caz ca aflu despre cineva de genul asta, o sa incerc sa te gasesc si sa-ti spun.

 

Si de curiozitate, ca sa inteleg si eu mai bine si poate sa mai si invat cate ceva, in ce directie este curbat gatul chitarei tale? Fiindca daca este curbat in asa fel incat devine putin convex sau concav in raport cu corzile, este o chestie care se poate remedia acasa si pe care fiecare chitarist[a] (in cazul tau) ar trebui sa invete cum s-o faca, mai devreme sau mai tarziu. Chitarele electrice au o piesa care se numeste "truss rod" in interiorul gatului, si care se poate regla, tocmai pentru a putea corecta astfel de curbari care apar fie din cauza schimbarii tensiunii corzilor cu care este echipat instrumentul, fie din cauza schimbarii proprietatilor lemnului in timp, in cazul instrumentelor vechi. Nu stiu cat de buna esti la web-surfing, dar daca esti interesata de aspectul asta, poti gasi articole si chiar filmulete care explica si demonstreaza ajustarea unui truss rod.

Link to comment
Share on other sites

ms mult at:)

si cat despre el este putin convex in raport cu corzile(citatndu te pe tine ):D pai at am sa ma uit pe niste filmulete pe net,si da ai dreptate treb sa inv sa o fac singura stiu asta

nah dar dak nu ma pricep prea bine recunosc,nah trebuie sa mai intreb pe cineva sau sa mi arate

eehh ma descurc eu:) oricum ms pt rasp tau:)

 

citandu-te' sorry:d

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.