www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lege anti-playback


Cosu
 Share

Recommended Posts

Dupa mine un concert n-ar trebui sa existe sub alta forma decat live. Daca, din varii motive, nu poti sustine o cantare live, de ce sa o mai sustii? Oricine poate asculta un cd sau viziona un dvd acasa...Textele legate de lipsa de sunet cu care se confrunta organizatorii de concerte e puerila si poate fi combatuta prin profesionalismul artistilor : cine tine la numele sau (vezi Vama Veche, de pilda), nu accepta compromisuri de genul playback in favoarea castigurilor materiale. Daca un organizator te invita sa la o cantare, te duci sub anumite conditii trecute-ntr-un contract (scris sau de genul gentleman agreement). Evident ca intre conditiile pe care le ceri pentru a fi prezent la cantare tre' sa fie asigurarea unui sunet decent care sa nu-ti denatureze muzica. Dar, repet, asta daca o trupa sau un artist tine la blazonul sau...altfel, asa cum s-a mai scris pe acest thread, pentru a castiga capital de imagine sau bani poti face orice! :)

 

Cred ca pana acum s-au tot dat argumente serioase nu PENTRU playback, ci pentru a va ajuta sa intelegeti sa sunt situatii in care nu ai incotro. Gabi nu vorbea despre Vama Veche (se pare ca nu ai inteles nimic din postul lui). Si chiar si ei mai fac play cxand nu au incotro. Dar gandeste-te la o trupa nou lansata care nu are "blazon" cum zici tu. Pai daca cu chiu cu vai iti gaseste impresarul concerte si tu zici "eu nu vin decat in conditii de live" te si scuipa ala si a doua oara iti zice "stii ce? ia stai tu acasa cu tot cu blazonul tau". E clar ca habar nu ai despre ce vorbesti pentru ca in general nu se face nici un contract :) . Eu va inteleg perfect pentru ca si eu eram de aceeasi parere. Dar cand intri in circuitul asta descoperi toate kkturile care stau in spatele industriei asteia. Nu-i convine nimanui sa faca play. Nu am nimic impotriva sa se specifice pe afis. Mi se pare corect. Incet-incet ajung la impresia ca atata vreme cat canti in sufragerie sau de capul tau in cluburi, fara sa ai un contract cu o casa de discuri serioasa nu poti sa intelegi lucrul asta, pentru ca nici eu nu-l intelegeam.

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Cred ca pana acum s-au tot dat argumente serioase nu PENTRU playback, ci pentru a va ajuta sa intelegeti sa sunt situatii in care nu ai incotro. Gabi nu vorbea despre Vama Veche (se pare ca nu ai inteles nimic din postul lui). Si chiar si ei mai fac play cxand nu au incotro. Dar gandeste-te la o trupa nou lansata care nu are "blazon" cum zici tu. Pai daca cu chiu cu vai iti gaseste impresarul concerte si tu zici "eu nu vin decat in conditii de live" te si scuipa ala si a doua oara iti zice "stii ce? ia stai tu acasa cu tot cu blazonul tau". E clar ca habar nu ai despre ce vorbesti pentru ca in general nu se face nici un contract :) . Eu va inteleg perfect pentru ca si eu eram de aceeasi parere. Dar cand intri in circuitul asta descoperi toate kkturile care stau in spatele industriei asteia. Nu-i convine nimanui sa faca play. Nu am nimic impotriva sa se specifice pe afis. Mi se pare corect. Incet-incet ajung la impresia ca atata vreme cat canti in sufragerie sau de capul tau in cluburi, fara sa ai un contract cu o casa de discuri serioasa nu poti sa intelegi lucrul asta, pentru ca nici eu nu-l intelegeam.

Bafta !

 

Poate n-ai bagat de seama : topicul era legea anti-playback. Nu stiu ce spui tu despre Gabi si ce legatura are cu Vama Veche, cert e ca io am dat exemplul cu Vama Veche special pentru a arata ca daca o trupa nu doreste sa faca un compromis, atunci nu-l face! (o singura data Tudor si ai lui au onorat o invitatie la o cantare in care n-au putut canta live - din motive de lipsuri tehnice ale organizatorului - si atunci au facut bascalie cantand a capella sau jucandu-se cu instrumentele si asta doar pe o piesa dupa care au plecat specificand ca acele conditii nu-s ok pentru trupa lor).Nu am idee ce experienta ai tu cu cantarile, da' pot sa-ti spun ca io am organizat cateva. Sunt de acord ca pentru incepatori e dificil sa urce pe scena. Asta e o alta discutie. Daca, insa, cadrul normal ar fi acela al cantarilor live, subiecte de genul acestuia de aici nu s-ar mai derula. Totusi nu se canta live, dar nu din cauza trupelor de rock, ci a celor pop care au, in genere, orchestratie de studio. Spuneam ca nu prea mi se pare normal sa se sustina un concert la care artistii sa faca playback pentru ca asta ar fi o lipsa de respect la adresa spectatorilor. Dar si acest lucru tine de educatie si cultura. Sau, poate, este doar o habitudine cu care ne-am pricopsit de-a lungul timpului : aceea ca un concert se canta live, nu se "face" in studio. Ab initio asta era acceptia de concert : formatii care veneau si performau in fata publicului asa cum putea la un anumit moment. In fine, e o idee care e simpla, ca o axioma, si n-are rost sa ocup spatiul de aici incercand s-o demonstrez, nu?

Si, a propos, foarte curand sper sa fiu in masura sa ofer o surpriza placuta trupelor de rock din Bucuresti care-s la inceput de drum si care doresc sa urce pe scena si sa performeze.

Link to comment
Share on other sites

Si, a propos, foarte curand sper sa fiu in masura sa ofer o surpriza placuta trupelor de rock din Bucuresti care-s la inceput de drum si care doresc sa urce pe scena si sa performeze.

 

Ma bucur sa aud ! Multa bafta !

Discutia cu trupele rock e alta. Trupele rock in general sunt chemate la concerte cu alte trupe rock si atunci organizatorul stie ca e de *** sa nu ofere sonorizare live. In general. Insa de exemplu daca vine Iris la un concert unde mai canta Blondi, Heaven si mai stiu eu cine, ca se mai intampla si asa, nu vor canta live pt ca organizatorul nu ofera asa ceva. Nu stiu de ce ai tu impresia ca eu sunt pro playback. Ce incerc sa spun este ca uneori nu ai incotro. Daca oamenii ar insista sa vada live, atunci organizatorii ar fi fortati sa aduca sonorizare, sa bage bani si sa plateasca artistii cum trebuie. Numai ca si asta vine cu un pret. Majoritatea vor concerte live dar moca la festivaluri de bere si alte alea, sau in club cu maxim 100.000 intrarea. Daca lumea vrea live cineva trebuie sa plateasca. Si daca sper eu ca majoritatea de pe forum (ascultatori de rock adica) sunt dispusi sa plateasca un bilet (tare ma indoiesc insa despre cati cumpara albume originale), fanilor Blondi nu le pasa daca e live si nici nu vor sa plateasca bilet. Si fanii ascultatori de muzica blondi din pacate sunt mai putini decat astia ascultatori de rock.

Link to comment
Share on other sites

Un concert trebuie sa fie "LIVE" , ce nu este live nu este concert ci emisiune RADIO. si poate mima oricine pe scena , poate nici nu pot sa cante doar i-au angajat sa mimeze .

Cine se preteaza sa cante playback pana si la Theo Show si-a cam mancat "firma"

De acea cred ca cinstit este sa precizeze ca NU SE CANTA !!! SE MIMEAZA !!!... . ALTCUNEVA A CANTAT PE INREGISTRARI ...SAU aceiasi oameni dar au inregistratr 300 de ore si nu le mai iese niciodata la fel .

Sa nu mai vorbim de vocal , a fost de toata jena sa-i vad pe cei mai de seama cantareti de la noi cantand de rasul lumi , sa nu mai zic ca si fals ( uni) si la acelasi festival sa canta Boyz and Mans ( asa ceva , trupa de tehno ..etc) carui membri se plimbau pe scena mai gesticulau si cantau de mama focului , scoteau niste acorduri ( cor vocal ) de te mirai ca se poate , live ,si asa ceva.

Siu atuncea? despre ce vorbim ?.

 

Am vazut nenumarate trupe de liceu venite din america , anglia , amatori in toata puterea cuvantului , cantau mai bine decat oricine am auzit de la noi . Copii de 16-18 ani !! Si muzica normala si religioasa .Si cu scule si fara mari scule ,de cele mai multe ori doua boxe cocotate pe stative trei microfoane in fata lor si sculele amplificate cat se putea , sunau de mama focului .Nu simteai ca mai trebuie putere sau bassi , se canta si era superb.Si am vazut nu o trupa de acest gen de a lungul anilor.

Tot acolo, in piata ,am auzit trupe cu zec de mii de watt-i cantand prost si foarte prost .

 

Am auzit si cor din Timisoara ,de un craciun corul de la o biserica "tanara".Au venit prieteni sa colinde , ceva de necrezut cum cantau ,in casa scarilor de la bloc , am ramas inmarmurit ,si vecini la fel.

Deci se poate , nu este nici o scuza cu "sonorizarea" , trupa de pe scena trebuie sa cante , daca sonorizarea nu este buna nu se aude si este treaba altora.Nu ati convine nu te duci .Iei un ban si ati faci "firma" de ras.Sau te respecti si ati vezi de treaba.

Alegerea este a artistului .

Dar cinstit este sa se mentioneze NU SE CANTA ...SE MIMEAZA ..... atentie PLAYBACK

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Perfect de acord cu tine legat de afirmatia cu dorintele fanilor de pop...de aceea si spuneam ca e vorba de nivelul de cultura. Si, da, spectatorii pot influenta cantarile. Daca, asa cum spui si tu, ar fi mai cu picioarele pe pamant, spectatorii ar cere sa se cante live la concerte - ca, deh, d-asta sunt concerte si nu auditii de cd-uri - atunci si organizatorii n-ar mai face talmes-balmes din trupele care vin la concert si toata lumea ar fi un pic mai multumita. Cu totii tre' sa ne obisnuim, insa, cu ideea ca nimik nu e moka (asa cum era in vremurile de neplacuta amintire) si ca cine vine la un concert sa-si desfete urechile cu ceea ce impartasesc artistii tre' sa si plateasca.

Stii, n-am deloc impresia ca esti pro playback. Probabil o fi un misunderstanding undeva. Ideea mea era ca nu se potriveste deloc notiunea de concert cu cea de playback.

Link to comment
Share on other sites

mi s'ar parea corect ca 'live' (100%) sa fie considerat DOAR concertul in care sunt atatia oameni cat e nevoie ca sa faca o melodie sa sune cum trebuie..

ca sa fiu mai clar.. daca pe o melodie ai dublat vocea, la concert ar trebui sa aduci pe cineva sa faca pe 'dublaju' :)

si asta pentru fiecare instrument sau pista in parte.

 

restul intra la playback cu variante intre 1 si 100% :)

Subscriu! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

"Si fanii ascultatori de muzica blondi din pacate sunt mai putini decat astia ascultatori de rock." :)

Mai multi am vrut sa zic da a iesit altceva.

 

 

am inteles ideea si sunt de acord cu tine. probabil acesta este si motivul pentru care muzica pop este circumscrisa muzicii "usoare"... :) hmmm...sunt rautacios acum...poate fi vorba de perceptia in randul maselor a anumitor genuri de muzica, dar, totusi, sa nu uitam ca de gustibus et coloribus non disputandum.

Totusi, daca ar fi sa facem o statistica, numarul de playback-uri din cadrul concertelor pop sau dance ar fi incomensurabil mai mare fatza de playback-urile din concertele rock sau jazz.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

auzi baiatu', da muzica rock ce'i?

 

o varianta mai "grea" de muzica usoara :) ...mea culpa!

totusi, un epsilon diferenta ar fi...nu vreau sa fac nicio analogie intre cateva formatii rock ce-au cantat cu filarmonici de renume din lume, da' chiar n-am auzit de vreo formatie pop care sa fi reusit o astfel de performanta...

Link to comment
Share on other sites

o varianta mai "grea" de muzica usoara :) ...mea culpa!

totusi, un epsilon diferenta ar fi...nu vreau sa fac nicio analogie intre cateva formatii rock ce-au cantat cu filarmonici de renume din lume, da' chiar n-am auzit de vreo formatie pop care sa fi reusit o astfel de performanta...

 

Daca ai bani reusesti si tu performanta asta. Vii cu piesele tale, platesti un baiat destept care face orchestratia dupa ele si gata. Nu neg meritul celor care au facut-o dar zic ca se poate face usor cu bani. Cu bani se poate orice.

Link to comment
Share on other sites

Noutati juridice

Play-backul trebuie afisat

 

Cine vrea sa cante play-back trebuie sa anunte. Publicul trebuie informat asupra modalitatii de interpretare play-back de catre artistii interpreti vocali in timpul spectacolelor sau concertelor, potrivit legii nr. 298 din 7 iulie 2006.

 

Legea reglementeaza obligativitatea si modalitatile prin care publicul spectator, telespectator sau radioascultator trebuie informat asupra modalitatii de interpretare play-back de catre artistii interpreti vocali in timpul spectacolelor sau concertelor.

 

In sensul prezentei legi, prin play-back se intelege modalitatea de mimare a interpretarii reale, vocea fiind inregistrata pe orice tip de suport material si difuzata astfel publicului prin mijloace tehnice specifice.

 

Informarea publicului spectator, telespectator sau radioascultator se realizeaza dupa cum urmeaza:

 

· prin tiparirea, pe afisele de prezentare a spectacolelor sau concertelor, langa numele artistilor interpreti vocali sau langa denumirea formatiilor muzicale in care evolueaza artistii interpreti vocali, a cuvintelor "play-back";

 

· prin anuntarea de catre prezentatorii spectacolelor sau concertelor, in fata publicului, a modalitatii de interpretare play-back;

 

· in cazul emisiunilor de televiziune, specificatia "play-back" va fi reprodusa langa numele artistilor interpreti vocali sau langa denumirea formatiilor muzicale in care evolueaza artistii interpreti vocali, atunci cand acestea sunt subtitrate pe ecran, sau, dupa caz, de prezentatorii de concerte, spectacole ori emisiuni realizate in studio, preluate in direct sau inregistrate si difuzate ulterior;

 

· in cazul emisiunilor care sunt realizate in studiourile de radio sau sunt transmise in direct, anuntarea modalitatii de interpretare play-back se face de catre prezentatorul transmisiunii sau emisiunii.

 

 

Asta ca sa nu mai existe alte dubii...si pareri :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.