www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat


Guest recrutul
 Share

Recommended Posts

Guest recrutul

Sal! Sapt viitoare vreau sa-mi iau o chitara electrica si m-am gandit sa va cer parerea dintre Stagg G300-TCH si Affinity fat strat sau ceva asemanator in limita a 7-7.5 mil. ms anticipat.

p.S: vrea sa fac si armonii cu ea, nu numai solo

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Well , sa stii ca eu am vandut odata un stagg la pretu ala , si la o saptamana de livrare i s-a rupt intrarea , si apoi au urmat reparatii intense :)...

Ceea ce priveste sunetul , nu iti recomand stagg , dar nici nu stiu cum suna un affinity ....

Eu zic ca la pretul acela mai bine iti iei ceva second hand si mult mai bun..

cauta pe forum ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Semnlas

Si io imi iau un affinity(fat strat)in curand dak ai vreo veste mai rea un dezavantaj te rog snuntama.Din kate se klauda sunt destul de bune si arata si klmea.In locul tau nu m-as arunca la vechituri(majoritatea sun praf)si nu ai garantzie nimik.

 

 

a si sa iti mai zic ceva stagg-urile (am incercat una la muzica)au niste doze kam kakacioase iar tremoloul de la ea mai mult iti dezacorda corzile.

Link to comment
Share on other sites

1. In baniia aia iti poti lua la second o chitara superioara... Dar stiu si io cum e sa vrei una noua ca dupa 2 second... iti piere chefu de chitari uzate.

 

2. Stagg personal nici io nu recomand ... modele lor de lp sunt ceva mai dragute ... dar tot nu prea suna.

 

3. Daca ti s-a pus pata pe squier si nu te-ar interesa deloc si alte firme iti recomand sa mai strangi pana ce ai bani de Standard. Diferenta e mare!

 

Numa de bine

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

.In locul tau nu m-as arunca la vechituri(majoritatea sun praf)si nu ai garantzie nimik.

 

 

De ce omule ? EU de ecsemplu am apucat la o chitara destul de veche , si crede-ma ca face cat 10 chitari Squier si staqgg la un loc ( toate noi ) ...

 

Pot sa iti dau si detalii , dar deja e offtopic

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

in caz ca vrei sa-ti iei ceva 2nd, ia un cunoscator cu tine.

in cazu asta, vezi ca vinde midnight_rider un epi special II - oricum mai bun decat orice stagg si la un pret accesibil

cheers

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu prea are rost sa compari preturile de afara cu preturile de aici(desi in cazul de fata sunt apropiate), mai ales cand beneficiezi de experienta lui Rares( Midnight_Rider ). Din punctul meu de vedere 700 de lei este un pret bun pentru Special II, imi amintesc ca Zapada vindea una cu 1200 de lei...

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Acum depinde si de ce vrea sa cante ..epiphone e o chitara MULT mai buna decat un squier , cel putin nu e Made in asia sau pe acolo .....

In legatura cu Stagg , avea dreptate un prieten de-al meu ...citez : " Stagg e o firma fantoma langa Epiphone " ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Acum depinde si de ce vrea sa cante ..epiphone e o chitara MULT mai buna decat un squier , cel putin nu e Made in asia sau pe acolo .....

 

Epiphone, cu exceptia modelelor Elitist, suna facute in China si Coreea. :)

Link to comment
Share on other sites

Acum depinde si de ce vrea sa cante... epiphone e o chitara MULT mai buna decat un squier , cel putin nu e Made in asia sau pe acolo .....

In legatura cu Stagg , avea dreptate un prieten de-al meu ...citez : " Stagg e o firma fantoma langa Epiphone " ...

Epiphone sunt facute in general in Asia (korea mai exact). Exista serii speciale facute in Japonia (Elitist) sau in SUA dar pretul lor este mult mai mare.

Epiphone are (sau avea cand am citit eu) chitarele facute in regim OEM. Adica ei cumpara in cantitati industriale chitare de la mari producatori locali. Chitarele primesc sigla Epiphone si eventual un control putin mai strict si gata. Asa lucreaza mai toti producatorii de chitare ce vand serii ieftine. Destul de putini prefera sa isi bata capul cu o fabrica proprie.

Cu suficienti bani poti face si tu acelasi lucru :)

Sunt multe fabrici chinezesti/koreene care abia asteapta o comanda barosana.Treaba e valabila nu numai pentru chitare cat si pentru amplificatoare. Ei prefera sa aiba grija de fabrica si de angajati iar altii sa se ocupe de marketing, desfacere etc.

 

citat de pe http://www.saein.co.kr

Saein Musical Instrument Co., Ltd. Is located in Namdong Industrial Complex in Incheon, Korea. Saein was estabulished in 1991, 07. 01. Currently, we have 100 employees,

and our monthly capacity is 4,500pcs still growing to expand.

Our main business is OEM for famous brand Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Guest recrutul

pai vreau sa cant melodii acustice, rock(gen ac/dc), blues. in nici un caz metal sau chestii mai dure

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

eh..mi s-a parut si mie ciudat cand am auzit ca o chitara de 150-200$ e din mahon...cred ca cel care mi-a zis se dadea putin mare cu chitara lui :)

scuze pt info'u prost :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.