www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dan Iliescu


Guest claxonn

Recommended Posts

fenderul stratocaster este cu floyd rose dar este american. este din prima serie echipata cu floyd rose si cu humbucker la bridge (PAF). intre timp a fost scos din fabricatie. chitara a fost cumparata si adusa din state de sorin sfarlea (producator executiv la timpuri noi/de regiune superior). cred ca stiu de unde vine impresia de fabricatie japoneza. s-a fabricat prima data acolo dar aveau vibratoare khaler. :)

da eu am un Strat din 84 , dupa serie ,MIJ , dar fara humbucker ,numai doze vintage cu "alnico" cu vibrator "System I" care este fabricat de fapt de Schaller ( khaler avea contractul ) .Nu-i floyd .Floyd-urile au alte dimensiuni .Tot Two point floating tremolo sunt , unele fara altele cu fine tuning, parca am gasit System I ;II si III , ce difera prin mici modificari ..

 

este inalta pozitia vibratorului fata de cel standard , dar te obisnuiesti .

Link to comment
Share on other sites

Dan Iliescu dupa mine este singurul chitarist din Romania care pot sa spun ca are un stil original de a canta la chitara.L-am vazut si anul trecut in Costinesti si dupa de mai multe ori si pot sa spun ca se poate deosebi indiferent cu cine ar canta pe scena.Ptr. el nu am decat un cuvant :) .

Edited by Un Tobar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.