www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bend


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Guest deadlok

Problema cu un bend : buchiseam de zor la o melodie, cand am ajuns la un moment in care trebuia sa fac un bend cale de doua note, de la pozitia 12 pe grif la 14, pe cea mai subtire coarda. Problema este ca nu iese; oricat imping in coarda nu duce mai departe de o nota in sus. Corzile sunt destul de relaxate, deci pot sa le misc destul de mult, dar tot nu ajunge; chitara este un Grosmann Strat.

Ce sa fac ?

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Hai ca a iesit; trebuia sa imping mai cu incredere si cu vreo 3 degete.

Intrebarea urmatoare este : se poate face bend si de la 12 la 15, de pilda ?

Link to comment
Share on other sites

Pt ca sa iti iasa bendurile mai usor, uite un mic secret: degetul mare de la stanga trebuie sa apuce griful.In situatia asta bendul se face ca si cum ai strange pumnul.Te poti ajuta cu unul sau 2 degete.Daca ai de facut bend cu degetul 3, te poti ajuta cu degetele 1 si 2.

Daca nu tii degetul mare pe grif, ci in spatele grifului, iti va fi mai greu sa faci bend.

Uite si un link:

http://youtube.com/watch?v=fQ5S7zN-Egs&search=bend%20lesson

Vezi cum face nenea asta si incearca sa ii copii pozitia mainii stangi.

Edited by Shreder
Link to comment
Share on other sites

foarte buna remarca lui @shreder!

ar mai fi aici o chestie: cu cat corzile sunt mai subtiri, cu atat efortul pentru efectuarea bend-ului este mai mic. trebuie insa coroborata aceasta problema cu tipul de sound pe care il doresti, pentru ca scaderea grosimii corzilor, atrage dupa sine si o schimbare drastica a tonului (scade "grasimea" sau "carnea"-cum se mai zice in limbajul chitaristilor) :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

foarte buna remarca lui @shreder!

ar mai fi aici o chestie: cu cat corzile sunt mai subtiri, cu atat efortul pentru efectuarea bend-ului este mai mic. trebuie insa coroborata aceasta problema cu tipul de sound pe care il doresti, pentru ca scaderea grosimii corzilor, atrage dupa sine si o schimbare drastica a tonului (scade "grasimea" sau "carnea"-cum se mai zice in limbajul chitaristilor) :)

Asta cam asa este ,

 

vorbim de corzi de grosimi diferite dar din acelasi material ( calitati feromagnetice)

 

Ca sa am "ton" dar sa functioneze si "bend"-ul folosesc corzi de 0.1 DAR

 

primele trei corzi nu le folosesc ci pun corzi HORA :

 

E---->E HORA ..; B......> E HORA ...; G.....> B HORA

 

 

asa ramane "corpul" tonului si coarda se poate intinde suficient de usor.

 

Coarda 1 "e" de obicei nu se prea intinde asa ca poate sa ramana o coarda mai groasa asta ati asigura un ton plin, in pozitiile de dupa octava.

 

Forta de intins = gimnastica , exerseaza si cu un deget si cu doua .

 

 

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc de regula .10, dar as vrea sa schimb pe 0.11 Dar pt asta imi mai trebuie un arc in plus la sist de tremolo.

Cu corzile astea nu pot sa intind mi-ul subtire mai mult de o terta mica (1T+1ST sau 3 taste pt neavizati :) ) oricat m-as stradui.Coarda 2 e mai usor de intins.

Cu corzile mai groase stau totusi lejer, ca nu mi se rup asa de repede ca alea de 08 sa 09 :) Asta pe langa castigul in ton.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Multumesc pentru sfaturi, am mai bagat la cap cate ceva. Cred ca problema era de fapt ca impingeam cam cu mila in ele, ca mi-era teama sa nu se rupa MI-ul subtire (este 08 si pare asa fragil :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dupa parerea mea, mai este o problema legata de tensiunea corzilor (oarecum legata si de grosimea lor) ce influenteaza usurimea si calitatea cu care faci bend-urile.

Sunt de acord ca daca ai niste corzi cu o tensiune mai mica (mai moi, daca vreti) faci bend-urile mai usor si daca ai corzi mai "tari" le faci mai greu. Totusi, daca ai corzi cu o tensiune mai mare, poti fi mai precis in efectuarea acelor bend-uri...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.