www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metal Rhythm


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Zilele astea m-am apucat sã învãț cîte ceva de pe DVD-ul Metal Rhythm in 6 Weeks al lui Andy James de la Lick Library.

 

M-am oprit asupra Jamtrack 3 de la Week 2. Am înregistrat eu ritmul peste și vã atașez și negativul doar cu tobe și bas, precum și tab-ul orientativ fãcut de mine, pentru cine nu are DVD-ul.

 

Ideile ar fi:

- sã înregistrați un solo sau o melodie (lead) peste ritmul meu, ca sã-mi dați idei. Îmi place foarte mult piesa, dar parcã nu-mi vin idei compatibile și care sã n-o strice

- sã refaceți ritmul, dacã vreți, adicã sã cîntați ce-am cîntat și eu peste negativ, adaugînd, eventual, tușe personale.

 

Știu și cer scuze, se cunoaște cã piesa e cam la limitele puterii mele, ca vitezã. Nu sunã foarte sigur. O sã o mai îmbunãtãțesc, cu siguranțã. De asemenea, s-ar putea ca mixul final sã fie prea tare ca volum sau sã nu vã placã distorsul meu... De atît am fost în stare acum :)

 

Și v-aș mai ruga, dacã adãugați o melodie sau un solo, scrieți și cum l-ați gîndit (nu doar gut instinct). Mi-ar folosi într-un context mai larg asemenea sfaturi, adicã sã învãț și sã înțeleg tehnicile solistice peste un negativ ușor. Apropo, e în Drop D chitara iar gama, anunțã Andy, este D Phrygian Dominant.

 

Mulțumesc și aștept contribuțiile voastre.

metal rhythm week2 j3.mp3

Metal Rhythm W2 J3.gp5

3.mp3

Link to comment
Share on other sites

la metal rhythm week2 j3, esti in urma cu riff-ul fata de beat.

 

Așa e. Se întîmplã în cîteva locuri. Inițial am crezut cã atunci cînd am suprapus pistele, era beat-ul cu un avans de cîteva milisecunde. Dar na, de-aia am zis cã am simțit (și se aude) ca sînt la limita puterilor în materie de vitezã. Am mai exersat, continui și am sã revin cînd am ceva mai bun.

 

Pînã atunci, cele douã propuneri rãmîn în picioare.

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Daca tot mi-am luat lopata noua, am zis sa dezgrop un thread mort de mult - sper sa nu se supere nimeni ;)

M-am apucat si eu de vreo 3 saptamani de "Metal Rhythm Guitar in 6 Weeks"... si inca ma chinui la Week 2 :)

Exemplul 1 e destul de abordabil, imi iese cat de cat ok la 80-90% din viteza, dar inca scartaie la 100%.

Exemplul 2 - nici pomeneala, pare simplu, dar nu e. Cred ca mai incerc peste cateva saptamani.

Exemplul 3 - cel postat de Adi M - e cel mai usor. Postez si eu cea mai buna incercare de pana acum - nu mi-a iesit nicidecum perfect, ba o iau inainte, ba raman in urma, mi-au scapat si niste note in plus pe ici pe colo, dar asta e:

metal_rhythm_w2_j3.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.