www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parte Electronica


Guest salbaticutzu

Recommended Posts

Guest salbaticutzu

salut, am o problema la partea electronica a unei chitari gen les paul: una din doze nu se aude foarte bine si in plus switch-ul nu vrea sa stea neam la locul lui.

cu cine as putea sa vb?

Link to comment
Share on other sites

salut, am o problema la partea electronica a unei chitari gen les paul: una din doze nu se aude foarte bine si in plus switch-ul nu vrea sa stea neam la locul lui.

cu cine as putea sa vb?

 

Pai vorbesti cu noi...

 

Intra putin si in amanunte, ca sa poata sa-ti raspunda cineva cat de cat la obiect !

 

Ce inseamna " nu se aude foarte bine " ? din cate ai spus aici cel mai probabil din cauza switch-ului ai probleme, daca spui ca nu reuseste sa stea intr-o anumita pozitie !

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci la Guitarshop, Mcmusic. Stiu ca executa si reparatii, reglaje, etc. Din pacate au preturi cam mari, aveau o pagina cu tarifele dar nu o gasesc acum.

Daca nu te tine buzunarul, poti sa vorbesti cu colegii de forum. Cel mai bine faci un anunt la mica publicitate, la rubrica de servicii, care suna ceva de genul "caut om pentru reparare instrument in Bucuresti", iti expui problemele si, mai mult ca sigur se va gasi cineva sa te ajute. Poti sa iei legatura si cu domnul Eugen, pe care il lauda toata lumea.

 

Sau, cea mai "sanatoasa" solutie, din punctul meu de vedere, sa iti bagi tu nasul in chitara. Mai mult ca sigur ai un contact care nu este in regula. Spun sanatoasa deoarece este o ocazie buna sa te familiarizezi mai bine cu instrumentul si partile lui componente, felul in care functioneaza, lucruri ce te vor ajuta in viitor.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest salbaticutzu

In pozitia rythm cu amp setat pe overdrive se aude perfect, in pozitia treble se aude najpa, ca si o chitara rece sparta.

In plus pare ca dozele sunt inversate in partea electronica - in rythm e activa cea din bridge.

Am desfacut capacele de pe spatele chitarii si e un fir cu partea metalica efilata in apropierea lipiturii.

Mai mult nu stiu ce sa zic.

Multumesc de raspuns.

Edited by salbaticutzu
Link to comment
Share on other sites

In pozitia rythm cu amp setat pe overdrive se aude perfect, in pozitia treble se aude najpa, ca si o chitara rece sparta.

In plus pare ca dozele sunt inversate in partea electronica - in rythm e activa cea din bridge.

Am desfacut capacele de pe spatele chitarii si e un fir cu partea metalica efilata in apropierea lipiturii.

Mai mult nu stiu ce sa zic.

Multumesc de raspuns.

 

Prietene, hai sa mergem " la concret " !

1) Deci spui ca " pare ca dozele sunt inversate in partea electronica - in rythm e activa cea din bridge". Bun , hai sa verificam : baga chitara in amp, stabileste un volum oarecare, si pozitioneaza switch-ul, comutatorul, in pozitia treble ! bate cu pana in doza respectiva (bridge) , si vezi daca auzi un raspuns in difuzor ! bate cu pana si in cealalta doza, vezi cum se aude ! daca switch-ul este in pozitia treble, trebuie sa auzi un raspuns cand bati cu pana in doza bridge ! daca auzi un raspuns cand bati in doza de neck, este , intradevar, inversata pozitia dozelor ! si se remediaza prin realocarea firelor de la doze pe switch .

2) "Am desfacut capacele de pe spatele chitarii si e un fir cu partea metalica efilata in apropierea lipiturii". Aici nu inteleg termenii, ce-i aia efilata ? si care fir ? care lipitura ?

 

Spune-mi, mai intai, daca " cunosti" cate ceva la electronica ! In functie de raspuns, mergem mai departe .

 

Daca nu ai ceva cunostinte, cat de vagi, despre ce inseamna lipitura, fire, pozitionarea si repartizarea legaturilor intr-un circuit electric ( electronic), mai bine te adresezi vreunui amic care "cunoaste" la letcon si la aparat de masura !

 

Ar fi de ajutor daca pui ceva poze cu locul unde ai observat firul cu probleme !

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

Guest salbaticutzu

multumesc mult pentru raspunsuri.

din pacate nu am aproape nici o cunostinta tehnica, iar daca ma apuc de reparat ceva si nu stiu sigur ce fac de obicei nu am noroc si ajung sa stric si mai mult, asa ca cel mai mult ma intereseaza sa gasesc o persoana de incredere in bucuresti care sa ma ajute, fara sa trebuiasca sa cheltui mai mult decat face (nu am nici o problema sa dau oricat dar nu imi convine sa fiu furat, nimeni nu vrea asta).

am gresit in post-ul meu si imi cer scuze: efilat inseamna subtire, eu vroiam sa spun ca e desirat.

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

multumesc mult pentru raspunsuri.

din pacate nu am aproape nici o cunostinta tehnica, iar daca ma apuc de reparat ceva si nu stiu sigur ce fac de obicei nu am noroc si ajung sa stric si mai mult, asa ca cel mai mult ma intereseaza sa gasesc o persoana de incredere in bucuresti care sa ma ajute, fara sa trebuiasca sa cheltui mai mult decat face (nu am nici o problema sa dau oricat dar nu imi convine sa fiu furat, nimeni nu vrea asta).

am gresit in post-ul meu si imi cer scuze: efilat inseamna subtire, eu vroiam sa spun ca e desirat.

multumesc.

 

Pai urmareste topic-urile si post-urile din sectiunea tehnica, sigur gasesti pe cineva sa te ajute practic !

Care imi vin acum in minte : EugenRo, Masta Gi, Picnic, sigur te ajuta .

 

Spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Guest salbaticutzu

multumesc mult, incerc sa iau legatura cu dl eugen

Edited by salbaticutzu
Link to comment
Share on other sites

Guest salbaticutzu

Astazi am primit chitara si E SUPER!

Multumesc mult Domnului Eugen care a facut o treaba extraordinara.

O sa incerc sa pun poze pentru comparatie.

Case closed. Multumesc tuturor!

Se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.