www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi - Trecerea La 'gauge' Mai Mare


struguri
 Share

Recommended Posts

Salut baieti, va rog sa ma ajutati cu parerile voastre, vreau sa schimb corzile de pe un stratocaster cu corzi de 9, intr-un un set de 11, unul din astea doua:

http://store.daddario.com/category/145806/EPN115_BluesJazz_Rock_11-48

http://store.daddario.com/category/145800/EXL115_BluesJazz_Rock_11-49

 

Ce trebuie sa stiu legat de operatiunea asta?

Vreau sa le schimb doar in masura in care chitara imi permite si nu va avea de suferit.

Inteleg ca corzile mai groase vor avea o tensiune mai mare si trebuie sa se faca ajustari corespunzatoare, dar nu stiu cate si in ce maniera.

Probabil trebuie ridicata actiunea si setat truss-rod-ul.

Prefer intai sa las treaba asta pe mana cuiva care e experimentat si stie ce face.

E nevoie sa o duc la lutier, aveti idee ce pret ar putea cere pentru asa ceva?

Sau exista alternative?

Nu am umblat pana acum la vreo chitara electrica si nu am nici unelte necesare prin casa.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salutare,

 

Nu,nu cred ca dauneaza chitarii,depinde de stilul pe care il abordezi,si ce piese canti pe ea.In principal,sunt cateva operatiuni de trecere de la un gauge la altul.

Primul ar fii sa pui corzile noi rolleyes.gif ,in cazul tau de 11.Apoi trebuie sa verifici daca grifful s-a strambat prea tare in urma schimbarii.Un deget pe fretul 1(sau pui capodastru),si unul pe fretul de imbinare cu

corpul.Daca la tasta 7-8 este o distanta mai mare de 0.5,te duc frumos la headstock,cu corzile tensionate,si strangi putin cate putin truss rodul,cu sferturi de tura,pana cand ajunge undeva la 0.3,chiar 0.2,cum ti-am zis,depinde de ce canti.Apoi trebuie sa te uiti la nut,sa vezi daca corzile intra cum trebuie in santuri.Daca nu,este o treaba mai complicata:se pileste cu niste pile speciale,pana cand intra corzile cum trebuie in sant.Daca CUMVA nu intra,poti incerca sa pilesti cu niste corzi vechi de 11,pana cand intra OK,si atunci vor intra si celelalte,daca sunt OK si se aud bine(si nu iti ia din sunet)lasa-le asa.Apoi trebuie sa te uiti putin la bridge sa vezi daca nu a fost si el tras catre nut.Daca e OK inaltimea si ti se potriveste,lasa-l asa,daca nu,ai in spate niste arcuri care tin tensionat bridge-ul,incearca sa strangi in mod egal de ele pana cand ajunge la inaltimea la care ai nevoie.Daca inaltimea din bridge e OK,si cea din saddle-uri la fel,incearca sa vezi daca intonatia e buna.Si,cred ca,cam asta e:D

 

Daca am gresit undeva va rog sa corectati respect.gif

 

Salutari,

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Nu,nu cred ca dauneaza chitarii,depinde de stilul pe care il abordezi,si ce piese canti pe ea.In principal,sunt cateva operatiuni de trecere de la un gauge la altul.

Primul ar fii sa pui corzile noi rolleyes.gif ,in cazul tau de 11.Apoi trebuie sa verifici daca grifful s-a strambat prea tare in urma schimbarii.Un deget pe fretul 1(sau pui capodastru),si unul pe fretul de imbinare cu

corpul.Daca la tasta 7-8 este o distanta mai mare de 0.5,te duc frumos la headstock,cu corzile tensionate,si strangi putin cate putin truss rodul,cu sferturi de tura,pana cand ajunge undeva la 0.3,chiar 0.2,cum ti-am zis,depinde de ce canti.Apoi trebuie sa te uiti la nut,sa vezi daca corzile intra cum trebuie in santuri.Daca nu,este o treaba mai complicata:se pileste cu niste pile speciale,pana cand intra corzile cum trebuie in sant.Daca CUMVA nu intra,poti incerca sa pilesti cu niste corzi vechi de 11,pana cand intra OK,si atunci vor intra si celelalte,daca sunt OK si se aud bine(si nu iti ia din sunet)lasa-le asa.Apoi trebuie sa te uiti putin la bridge sa vezi daca nu a fost si el tras catre nut.Daca e OK inaltimea si ti se potriveste,lasa-l asa,daca nu,ai in spate niste arcuri care tin tensionat bridge-ul,incearca sa strangi in mod egal de ele pana cand ajunge la inaltimea la care ai nevoie.Daca inaltimea din bridge e OK,si cea din saddle-uri la fel,incearca sa vezi daca intonatia e buna.Si,cred ca,cam asta e:D

 

Daca am gresit undeva va rog sa corectati respect.gif

 

Salutari,

 

 

oZz

 

Am vazut ca ai pus acolo niste dimensiuni....ar fi bine sa precizezi si unitatea de masura...nu de alta,da' nu vrea omul sa aiba curbura de 0.2 cm sau 0,2 m....Btw: poti masura acolo cu un card bancar...sau,cu o pana de 0,6-0,8 :D

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Am vazut ca ai pus acolo niste dimensiuni....ar fi bine sa precizezi si unitatea de masura...nu de alta,da' nu vrea omul sa aiba curbura de 0.2 cm sau 0,2 m....Btw: poti masura acolo cu un card bancar...sau,cu o pana de 0,6-0,8 :D

 

Multumesc de avertizare si de completare,Radu.Chiar nu mi-am adus aminte sa pun mm,multumesc.Sper ca colegul nostru s-a prins cum e :D

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

oricum, 0.2 mm e mult prea putin!

 

 

 

S-ar putea,dar,atata timp cat nu atinge tastele,si lui ii e confortabila inaltimea,totul are un final FERICIIIIT!rulez.gifrulez.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si in cel mai rau caz, daca nu te descurci, da-mi un PM.

 

Ofer servicii de reglaj chitari la preturi studentesti ;)

 

Pana ma "manjesc" si eu, sper sa mai dureze :)). Ah, si eu n-am experienta de lutier de 20 de ani... ci doar am furat ceva meserie, si am aplicat-o pe chitarile mele.. alea multe...

 

p.s. Am si 4 clienti multumiti pana acum :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.