www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bâzâit la doze


Recommended Posts

Am observat ca de ceva timp ca am un mare broom cind schimb switch-ul de la doze pe pozitiile 1 3 si 5...pe 2 si 4 e curat. De la ce poate sa fie si ce ar trebui sa-i fac ?

Chitara e o copie strat si are switch clasic si 3 doze single-coil

Ma gindesc ca am broom pe o doza si pe pozitiile alea e activa respectiva doza.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

pur si simplu asa sunt dozele single coil...n-ai ce sa le faci decat sa le inlocuiesti cu ceva noiseless. pana faci rost de bani, incearca sa stingi monitoru de la pc/tv-u...mai atenueaza din baz :)

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

ai putea sa incerci sa folosesti o priza cu impamantare pt procesor, sau mcar una separata de tv si pc...dar tot o sa ai brum...pana nu schimbi dozele nu scapi de el

Link to comment
Share on other sites

Takaneala e mai sus...pe undeva pe la cap :)

Bine ca am intrebat ca ma duceam acasa cu gindu la surubelnita

intre timp m-am mai documentat si cu gugalu' si am gasit pe site la prietenu' muzicianului un articol despre asa ceva:

http://www.musiciansfriend.com/document?do...26&src=3SOSWXXA

...suna interesant humbucker-ul in forma de single coil

Link to comment
Share on other sites

Faza cu impamantarea e una din cele mai importante. Faza e ca procesoarelenu au impamantare cel putin din cate am intalnit eu la transformatorul ala nu se gaseste impamantare. Eventual combo ul sau combina prin care o amplifici chitara sa aiba numaidecat impamantare. (nici eu nu am ca e bloc vechi si nu au prize cu impamantare decat in bucatarie si baie si asa ma mai curentez cand pun mana si pe chitara si pe calorifer). CUm s-a mai spus trebuiesc evitate complet undele de tv monitor sau alte aparate de genul. Importante mai sunt si cablurile folosite. Pe langa cabluri mufele conteaza foarte multlipiturile din interiorul chitarii si izolatiile respective. Potentiometrele iara pot da batai de cap.

Link to comment
Share on other sites

Faza cu impamantarea e una din cele mai importante. Faza e ca procesoarelenu au impamantare cel putin din cate am intalnit eu la transformatorul ala nu se gaseste impamantare. Eventual combo ul sau combina prin care o amplifici chitara sa aiba numaidecat impamantare. (nici eu nu am ca e bloc vechi si nu au prize cu impamantare decat in bucatarie si baie si asa ma mai curentez cand pun mana si pe chitara si pe calorifer). CUm s-a mai spus trebuiesc evitate complet undele de tv monitor sau alte aparate de genul. Importante mai sunt si cablurile folosite. Pe langa cabluri mufele conteaza foarte multlipiturile din interiorul chitarii si izolatiile respective. Potentiometrele iara pot da batai de cap.

 

 

sau mai e ceva. . ce atzi uitat .. firul de masa al chitarii ....desfa placa din spate..si vezi sa nu fie dezlipit firu ala de acolo .. . se mai intampla ........................

Link to comment
Share on other sites

efectul de humbucker inseamna de fapt anularea brumului prin circulatia curentilor in sens diferit in cele doua bobine care sunt cuplate impreuna la momentul respectiv. cel care a descoperit si pus in practica acest efect la dozele de chitara, prin 1957, este Seth Lover. el este cel, dupa indicatiile caruia s-au construit primele doze de tip humbucker serie, celebrele PAF-uri (patent applied for).

o mica observatie ar fi ca dozele de tip STRAT single coil, cand se cupleaza impreuna se afla in paralel, dar cu existenta efectului de humbucker, daca doza din mijloc este special bobinata invers (poz. 2&4).:)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

S-ar putea sa fi discutat deja despre asta , dar eu am avut aceeasi problema !

Aveam un broom foarte enervant la chitara , si am schimbat cablul cu unul ecranat.

Broom-ul nu a disparut , dar apoi am schimbat si adaptorul , si minune : Sunet PERFECT fara nici un broom .... btw , dozele erau prea bune ca sa fie broom din chitara :)

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fi discutat deja despre asta , dar eu am avut aceeasi problema !

Aveam un broom foarte enervant la chitara , si am schimbat cablul cu unul ecranat.

Broom-ul nu a disparut , dar apoi am schimbat si adaptorul , si minune : Sunet PERFECT fara nici un broom .... btw , dozele erau prea bune ca sa fie broom din chitara :)

Te referi la alimentator? Daca da ai dreptate. Si eu am patit-o si e clar ca si alimentator-ul trebuie sa fie de calitate. Pentru ef. analogic si mai bine e cu baterie dar sunt cam scumpe si trebuie schimbate des ca se pierde din sustain.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.