www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd


Alex_Silva
 Share

Recommended Posts

Guest Frets_on_fire

Salut! M-ar interesa parerea voastra despre floydurile de pe chitarile care se invart in jurul sumei de 1500 roni. De exemplu seria JS de la Jackson. Dezacordeaza chitara repede sau poate afecta cumva sunteul negativ? Merita cumparata o chitara cu floyd la pretul asta?

 

vorba lui Beck ... cele ZR de pe Ibanez seria S sunt cele mai bune la pretul asta...mai nou au aparut si Edge-Zero II pe modelele ieftine ... dar nu stiu mare lucru despre ele ...urmatoarea chitara cred ca va fi RG870QMZ ...voi face o recenzie cand o voi lua cu privire la Edge-Zero II

Floydurile licentiate de la Jackson , seria ieftina , sunt din material prost --> se tocesc cutitele --> dezacordaj

 

 

cred cea mai buna alegere daca folosesti floydul foarte mult este ceea ce ti-a aratat si Beck ... Ibanez S420 , mai sunt si modelele RG350 si RG370 cu Edge-Zero II ... rog pe cineva care a testat sistemul sa-si spuna parerea despre EZ

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Am avut JS30 si nu am avut probleme.

 

Orice floyd reglat bine n-ar trebui sa creeze dificultati. Pe seriile low end in schimb, problemele apar in timp, pentru ca se toceste punctul de contact intre lamele floydului si pivoti. Chiar si atunci, daca esti obisnuit cu chitara, stii cum si ce fel sa-i manevrezi whammy bar-ul dupa ce il folosesti.

 

Pe scurt, JS30-ul pe care il aveam avea cam 4 anisori de folosinta, si intr-adevar se tocisera pivotii. Dupa divebomb, trebuia sa trag putin de el in sus ca sa se aseze cum trebuie. Mi-a intrat in reflex repejor, asa ca nu am avut neplaceri cu treaba asta.

 

P.S. I've used my feet on it too si tot a stat acordat. :heh:

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Am avut JS30 si nu am avut probleme.

 

Orice floyd reglat bine n-ar trebui sa creeze dificultati. Pe seriile low end in schimb, problemele apar in timp, pentru ca se toceste punctul de contact intre lamele floydului si pivoti. Chiar si atunci, daca esti obisnuit cu chitara, stii cum si ce fel sa-i manevrezi whammy bar-ul dupa ce il folosesti.

 

Pe scurt, JS30-ul pe care il aveam avea cam 4 anisori de folosinta, si intr-adevar se tocisera pivotii. Dupa divebomb, trebuia sa trag putin de el in sus ca sa se aseze cum trebuie. Mi-a intrat in reflex repejor, asa ca nu am avut neplaceri cu treaba asta.

 

P.S. I've used my feet on it too si tot a stat acordat. :heh:

 

aceeasi problema si la mine , dupa un timp trebuia sa il cobor dupa pull-ups si sa-l ridic dupa divebombs ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Deci

 

Scaller sau Kahler este firma care furnizeaza hardware de calitate ptr foarte multe firme /branduri.

 

Dupa 20-38 de ani sunt in stare perfecta!!

tremolourile kahler din cate stiu se dezacordeaza cand faci benduri mari

demo :

 

ma poti corecta daca gresesc?

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa ce am cautat mai multe modele, chitara care mi-a placut cel mai mult este asta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=607 . A incercat cineva modelele acestea de la Dean? Din cate am vazut pe net sunt bune. Are si varianta cu floyd si sunt tare curios daca e de calitate pe modelul asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.