www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Procesor Efecte Chitara


Guest mystik

Recommended Posts

Guest mystik

Salut. Doresc sa cumpar un procesor de efecte de chitara.

 

Nu doresc ceva foarte pretetios insa am cateva cerinte la care tin:

- sa aiba pedala;

- sa aiba conexiune USB pentru inregistrari (mi-as dori asta mult);

- sa aiba destule preseturi (50 cel putin);

- sa fie usor de folosit;

- sa aiba sursa de alimentare AC.

 

Bugetul meu este de 350-450 lei, iar chitara este un Epiphone LP Special II.

 

Am vazut Digitech RP 255, insa imi depaseste bugetul prea mult. Pana si sh imi depaseste bugetul, pacat.

Am vazut si G1XN. Stiu ca nu are USB, dar... pretul e de 75 de euro.

Or mai fi si altele, raman deschis la propuneri.

 

Pentru cantat in casa, nu de mers la concerte. As aprecia mult ajutorul vostru cu un sfat.

Edited by mystik
Link to comment
Share on other sites

Salut. Doresc sa cumpar un procesor de efecte de chitara.

 

Nu doresc ceva foarte pretetios insa am cateva cerinte la care tin:

- sa aiba pedala;

- sa aiba conexiune USB pentru inregistrari (mi-as dori asta mult);

- sa aiba destule preseturi (50 cel putin);

- sa fie usor de folosit;

- sa aiba sursa de alimentare AC.

 

Bugetul meu este de 350-450 lei, iar chitara este un Epiphone LP Special II.

 

Am vazut Digitech RP 255, insa imi depaseste bugetul prea mult. Pana si sh imi depaseste bugetul, pacat.

Am vazut si G1XN. Stiu ca nu are USB, dar... pretul e de 75 de euro.

Or mai fi si altele, raman deschis la propuneri.

 

Pentru cantat in casa, nu de mers la concerte. As aprecia mult ajutorul vostru cu un sfat.

 

G1XN ..Zoom ? nu are USB .

USB sound este Ok numai daca este pe 96KHz/24bit .

Altfel calitatea este mult mai buna cu o placa de sunet buna pe line -in.

 

Daca ar avea iesire digitala ar fi o treba!.

 

USB la unele pedale este utila ptr incarcarea si salvarea preseturilor si ptr eventuale upgrade ale softului in caz ca exista posibilitatea de firmware upgrade .

 

Dar ptr un laptop mai vechi sau ce nu are sunet onboard prea fericit este OK si USB la 48KHz/16 sau 24 biti ptr home recording daca este callitativ si mai ales sa nu aiba IMD .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest mystik

Atunci sa inteleg ca G1XN nu ar fi o alegere proasta?

Nu am pretentii mari cu inregistrarea, daca si pe line in se aude ok, atunci e bine.

Nu folosesc placa de sunet on board, ci un Creative Audigy SE.

Edited by mystik
Link to comment
Share on other sites

Nevoia de a utiliza mai multe efecte m-a cam pus sa fac compromisul de a trece pe procesor (in 2-3 ani am avut doar pedale). Neavand cine-stie-ce posibilitati, am luat un Zoom G1. Spre marea mea surpindere, are un drive mai mult decat decent, care raspunde bine la volumul chitarii. De asemenea, se observa diferenta dintre single-coil si humbucker. Sunt bineinteles si efecte care suna ca naiba, dar cu ceva reglaje scoti tonuri bune din el. Neavand pana acum procesor si neavand nici manual de utilizare pentru el, am reusit sa imi fac destul de usor cateva preset-uri proprii: ceva pentru riffing, cu medile taiate; un ton de solo cu boost si efecte de modulatie (asta suna cel mai bine); inca un preset pentru riff cu phaser si putin reverb; ceva pentru clean cu delay si reverb etc.

Concluzii: drive-ul suna mai bine decat la seriile ieftine de la Korg, Digitech, Boss, iar efectele de modulatie sunt in mare parte reusite, de cabsimuri nu mai spun. E si usor de utilizat si iti permite aranjarea preseturilor in ce ordine vrei; eu am aceleasi preset-uri copiate in mai multe slot-uri pentru a le folosi in ordine in piesele pe care le cant. In general cant cu el in intrarea de linie a pc-ului si (cand imi permite spatiul) dau bypass la simulatorul de cabinet si cant pe amp (cu rezultate mai mult decat bune).

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Atunci sa inteleg ca G1XN nu ar fi o alegere proasta?

Nu am pretentii mari cu inregistrarea, daca si pe line in se aude ok, atunci e bine.

Nu folosesc placa de sunet on board, ci un Creative Audigy SE.

Procesorul ( propriu zis) in jurul caruia sunt construite aceste multi-efecte Zoom pare cel mai utilizxabil dintre cele ieftine.Dar cum am mai scri scred ca tin pretul jos prin economii facute la carcasa ( carcasa din plastic si pedala relativ simpla trebuie sa o reglez caci este prea stransa z).

 

Avantajul l-am mai descris...pedala de expresie se poate cupla la "GAIN" in acest fel cate un simulatror de ampli specific poti sa folosesti de la clean la overdrive sau maxim de distors ,fara sa mai trebuiasca sa reduci din potmetru de chitara caz in care pierzi inalte .

 

Pitch control ,octaver ,harmoniser are latenzta extrem de redusa ! nu apare acel efect de reverb sau "lovitura de perete " asta datorita procesorului cu putere mare de prelucrare si probabil si viteza de lucru mare.

Are o setare de "acoustic" ce suna foarte bine .

 

.G2 are aceleasi efecte dar cu reglaje mai multe deci este mai complex.

 

Nu am incercat efecte Zoom mai "mari" decat G1 si G2 cand o sa am timp ma duc la magazin la MCMusical si incerc daca au .

 

Am scris odata ca o sa fac un review si cu cateva sample-uri ...DAR...sunt prea multe reglaje nu mam timp sa prezint toate posibilitatile.

 

Ce mai are G1 poti sa pui doua ecouri duiferite + reverb scoti un sound cu sustain de sta matza in coada si nu stioe lumea ce suna !!

 

Unul din ecouri este cu feedback ..repetitie selectabila ...celalalt ecou cu quasi o singura repetitie sesizabila sau ping pong stereo/panoramat cu unul din reverburi scoti un sunet ptr solo fantastic ..playabil ..chiar daca este pe clean cu doar otzara de compresie.Cum am amintit in caz de nevoie din pedala dai "gain" daca trebuie iar cand ai nevoie de acuratete mai ridicata reduci din gain cat este nevoie ...

 

plus alte reglaje...fara numar ( de fapt ca si la alte procesoare doar ca acesta la pretul de 75 Euro

face toti banii.

 

Fiind varianta mai ieftina construita in jurul procesorului foarte bun nu are toate posibilitatile de setare "scoase" ...puse la dispozitia utilizatorului.

 

Surorile mai mari ale acestui procesor sunt in jurul aceluiasi procesor de baza doar ca au mai multe posibilitati de setare individuala.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest mystik

am inteles. multumesc pentru review. ramane G1XN pana la urma.

Edited by mystik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.