www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone and Gibson


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Care-s principalele diferente de constructie intre ele, in special ma intereseaza modelele LP si SG ? Gatul il au la fel, ca dimensiuni ? Care-s diferentele de sunet intre un LP si un SG, care-i mai bun pentru metale (ritm) ? Cum e gatul de Epiphone SG Gothic comparatic cu un Ibanez Wizard II (curbura tastierei, grosime, latime, forma) ? Multumesc anticipat lui Rares si oricui va mai raspunde !

Link to comment
Share on other sites

Guest space

haha...tu vrei practic sa faci o comparatie intre SG si LP, nu?

asta l-am intrebat si eu pe Midnight rider, insa mi-a spus ca e una din dilemele sale de vreo 2 ani de zile...

asta daca te referi la Epiphone...oricum, bafta la cules de raspunsuri :)

 

p.s.chiar sunt curios ce va zice midnightrider.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea exacta a lui space era daca e mai bun Epiphone Les Paul studio decat SG vintage,deci cel mai bun SG de la epiphone versus cel mai slab Les Paul (special II nu se pune)

Revenind la varu'maftei:gatul il au la fel,pentru metale Les Paul Gothic este excelent,SG-ul nu prea are profunzimea Les Paulului,am adus pentru cineva un Les Paul Gothic,daca esti interesat,pot sa aranjez sa-l vezi la noi la sala.

Nu pot sa-l compar cu un Ibanez,pentru ca nu cunosc modelul acela,cel mai bine sa vii sa il vezi singur,oricum am constatat ca gatul de la noile Epiphoane e mai subtire si mai rapid decat era inainte,cand urma intrutotul dimensiunile asa numitului gat'50 de la Gibson,care e butucanos rau.

In cazul lui space a fost mai greu verdictul,ca el vrea rock clasic,in cazul tau,eu as merge pe Les Paul Gothic

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Poate o sa spuneti ca sunt un dubios. Se prea poate. Momentan detin atat un Ibanez (Rg370 nitel modat cu un JB pe spate) cat si o copie de Les Paul (destul de exacta, comparata cu LP-u lu cearny). Intr-adevar, grifurile nu au absolut nici o legatura intre ele (poate doar latimea, dar traiesc cu impresia ca Wizardu e mai lat... tre sa fac masuratori totusi). Chiar si asa, mie imi plac la nebunie amandoua. Wizardu merge de shred nemaipomenit... subtire, rapid, acces foarte bun la freturile superioare. LP-u e butucanos, dar frumos rotunjit, merge "apucat" viguros (spre deosebire de Wizard care e cam prea subtire -e gandit sa stai doar cu degetu mare pe el, nu cu toata mana).

 

Ca o concluzie, Wizardu merge pentru shredding, solo-uri rapide cantate cu patru degete. Gatu de LP merge pentru chestii de ritm si solo-uri mai bluesy si jazzy.

 

Offtopic oarecum: Malexe, cum e grifu de ESP ?

Link to comment
Share on other sites

Poate o sa spuneti ca sunt un dubios. Se prea poate. Momentan detin atat un Ibanez (Rg370 nitel modat cu un JB pe spate) cat si o copie de Les Paul (destul de exacta, comparata cu LP-u lu cearny). Intr-adevar, grifurile nu au absolut nici o legatura intre ele (poate doar latimea, dar traiesc cu impresia ca Wizardu e mai lat... tre sa fac masuratori totusi). Chiar si asa, mie imi plac la nebunie amandoua. Wizardu merge de shred nemaipomenit... subtire, rapid, acces foarte bun la freturile superioare. LP-u e butucanos, dar frumos rotunjit, merge "apucat" viguros (spre deosebire de Wizard care e cam prea subtire -e gandit sa stai doar cu degetu mare pe el, nu cu toata mana).

 

Ca o concluzie, Wizardu merge pentru shredding, solo-uri rapide cantate cu patru degete. Gatu de LP merge pentru chestii de ritm si solo-uri mai bluesy si jazzy.

 

Offtopic oarecum: Malexe, cum e grifu de ESP ?

Am zis mai sus ca gatul de la Epiphone e mai subtire ca cel de la Gibson,mai ales fata de Studio urile din perioada 88-98,cum e si cel al lui Cearny,imi pare mai rapid asta de la Epi decat ala de la Les Paulul meu Classic care are gat "60,adica slim taper neck,muuult mai subtire ca Studiourile.

Cel mai bine e sa vii sa vezi un Epi la mine,io asa zic :)

SG ul e usor rau,les Paulul e mai greu,o sa le cantaresc si o sa te tin la curent

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Am zis mai sus ca gatul de la Epiphone e mai subtire ca cel de la Gibson,mai ales fata de Studio urile din perioada 88-98,cum e si cel al lui Cearny,imi pare mai rapid asta de la Epi decat ala de la Les Paulul meu Classic care are gat "60,adica slim taper neck,muuult mai subtire ca Studiourile.

Cel mai bine e sa vii sa vezi un Epi la mine,io asa zic :)

SG ul e usor rau,les Paulul e mai greu,o sa le cantaresc si o sa te tin la curent

 

Nu pot sa fac comparatie decat cu Special II-u pe care l-am avut si care avea griffu sensibil mai subtire decat Studio-u lu Cearny si copia mea, dar oricum mai gros decat un Wizard sau un griff de Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.