www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor achizitionare chitara electrica


Guest Ildest
 Share

Recommended Posts

Guest Ildest

Si eu astept sa ii dau .... :) .. hmm deci daca vreau sa imi iau proc tre sa ma misc repede .. asta ar insemna sa trag chiulul de la munca(De fapt sa ma invoiesc) .. problema e ca dupa 505 nu prea am amintiri frumoase despre zoom .. sunet foarte digital si foarte greu de adus in preajma death metal-ului.

Voxul ala pare interesant ca are o lampa bagata in el .. o fi buna de ceva?

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Te referi la Vox Tonelab?ca e din alta categorie cu zoomul,dar si din alta categorie de pret,din pacate...Nush la death,dar la Rock,Heavy si Blues suna excelent

Link to comment
Share on other sites

nici un fel de distorsiune de lampa nu este buna ptr metale

 

Rotunjeste si inbogateste tonul cu ceva armonice pare , dar e deperte de distorsiunea de TUB+Traf de iesire..suna frumoos la blues , la cantat " clean " , la Hard Rock unde trebuie atac mare dinamica si ton plin .

Dar pedalele cu lampi sunt un fel de Bau Bau de vandut lampi , trebuie vandute cuiva, nu se mai folosesc nici unde , raman oameni someri si se inchide fabrica asa ca ia cumparati voi lampi, hehehe

 

La metale trebuie dist digital cu un anumit "timbru" si mai bogat in armonice impare. Deci tranzistor , overdrive ...Iei chitara ta si te duci la un magazin si incerci distorsionatoare de metal si care ati place al cumperi. Mai ai nevoie de un compresor in plus ,si un chorus.Altceva nu ai nevoie.Restul ar trebui sa fie la mixerist .Ecou ,Flanger , reverb ca sa controleze sunetul ( daca stie..)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Daca ce spune karpi e adevarat atunci as avea de ales intre Zoom g2.1u si Korg ax1500g . Desi am auzit cateva sampleuri de la VOX bulldog si mi s-au parut destul de agresive .. dar cine stie cum au fost ele inregistrate. Ce ai spus tu karpi(la faza cu chitara si magazinul ) e foarte adevarat, doar ca traim in RO si daca se va intampla ca prin minune sa aiba tot ce vreau sa testez acolo sigur nu m-ar lasa sa ma joc cum trebuie .. adik sa stau sa butonez destul de mult timp nu 5 minute cu preseturile procului( se stie foarte bine ca unele preseturi sunt de *** .. de fapt toate .. si nu pun in evidenta prea mult procu).

Din nefericire a mai intrat in joc si jackhammeru de la marshall .. asta impreuna cu voxul ar avea nevoie, cum am spus si eu si karpi, de un compresor-noisegate si ceva efecte pe langa el .. asa ca daca puteti spune si ce pot sa iau astfel incat totul sa nu depaseasca 8mil ar fi perfect(eu ma gandisem la un korg ax3g pentru astea ..)

Link to comment
Share on other sites

Cooltron suna foarte bine,nu stiu daca la death o fi bun,incearca-l si tu,eventual asteapta pana iti vine chitara,si incearca-l cu chitara aia.Nu vad la ce ti-ar trebui chorus,flanger,etc la stilul asta de muzica.

 

nici un fel de distorsiune de lampa nu este buna ptr metale

 

Rotunjeste si inbogateste tonul cu ceva armonice pare , dar e deperte de distorsiunea de TUB+Traf de iesire..suna frumoos la blues , la cantat " clean " , la Hard Rock unde trebuie atac mare dinamica si ton plin .

Dar pedalele cu lampi sunt un fel de Bau Bau de vandut lampi , trebuie vandute cuiva, nu se mai folosesc nici unde , raman oameni someri si se inchide fabrica asa ca ia cumparati voi lampi, hehehe

 

La metale trebuie dist digital cu un anumit "timbru" si mai bogat in armonice impare. Deci tranzistor , overdrive ...Iei chitara ta si te duci la un magazin si incerci distorsionatoare de metal si care ati place al cumperi. Mai ai nevoie de un compresor in plus ,si un chorus.Altceva nu ai nevoie.Restul ar trebui sa fie la mixerist .Ecou ,Flanger , reverb ca sa controleze sunetul ( daca stie..)

:) I-auzi,OVERDRIVE ce zice domnul din Timisoara,cred ca tre sa te lasi de meserie :):)

Asa ca daca vrei,am gasit o punga plina de EFT-uri si BC-uri care le-am strans in copilarie,ti le dau la pret avantajos,impreuna cu niste747 uri de la IPRS Baneasa,cu raportul semnal zgomot de 50%

Deci te anunt ca statia aia a ta fara reactie e de fapt pentru Blues,iar Nexus canta Hard-Rock si blues

Daca esti intr-adevar Piz#$%s,fa un distors digital pe tuburi :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Procesor vreau mai mult ptr noisegate si compresor, celelalte efecte nu prea o sa le folosesc(decat daca ma plictisesc .. sau puri si simplu o sa vreau ceva nou) ptr ca suna .. prea ... futurist .. :)

 

Oricum ma duceam cu epi-ul sa le testez :):)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Karpi, din nou, ai dat-o-n balarii cand e vorba de metale. Subscriu la cele spuse de Rares legate de statiile lu nenea Overdrive (mai ales aia de la Nexus, pe care am apucat sa o frec nitel si care avea coi cu lopata, chit ca era hibrida nu full-tube).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.