www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Corzi Sa Folosesc?


Guest Cristi256

Recommended Posts

Guest Cristi256

SAlut...Am o chitara Fender Cd-60...una Made in China de mentionat....Problema este ca nu stiu ce fel de corzi sa ii pun...Cand am cumparat-o din magazin nenea ala spunea ca corzile care erau deja pe ea sunt din SUA si cred ca si asa a fost deoarece se auzea foarte bine...Dupa ce s-au uzat am pus altele d'addario 85/15 Light asa la nimereala si suna ca o tigaie chitara acuma...Ce corzi as putea sa ii cumpar avand in vedere ca eu cant in general melodii rock si folk in fata focului si ici pe colo niste melodii cu fingerpicking...

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ar trebui sa te uiti pe net sa vezi cu ce corzi era echipata chitara ta din fabrica.

 

In al doilea rand, corzile pe care le-ai luat au un ton mai bright, mai metalic. Cred ca mai potrivite ar fi unele Phosfor-Bronze medium.

Citeste si aici http://www.daddario.com/DaddarioFAQ.Page?solutionid=6

Link to comment
Share on other sites

SAlut...Am o chitara Fender Cd-60...una Made in China de mentionat....Problema este ca nu stiu ce fel de corzi sa ii pun...Cand am cumparat-o din magazin nenea ala spunea ca corzile care erau deja pe ea sunt din SUA si cred ca si asa a fost deoarece se auzea foarte bine...Dupa ce s-au uzat am pus altele d'addario 85/15 Light asa la nimereala si suna ca o tigaie chitara acuma...Ce corzi as putea sa ii cumpar avand in vedere ca eu cant in general melodii rock si folk in fata focului si ici pe colo niste melodii cu fingerpicking...

 

Suna ca o tigaie si va suna ca o tigaie pentru o vreme, pana se uzeaza corzile un pic. Ai sa vezi ca peste o vreme (cateva saptamani, poate mai repede), chitara va suna normal.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi256

Suna ca o tigaie si va suna ca o tigaie pentru o vreme, pana se uzeaza corzile un pic. Ai sa vezi ca peste o vreme (cateva saptamani, poate mai repede), chitara va suna normal.

 

 

 

 

Chiar le am de cateva saptamani...de vreo 2 saptamani....Si altele nu mi-am cumparat deoarece nu vreau sa mai dau la ghici ce si cum...

Edited by Cristi256
Link to comment
Share on other sites

Chiar le am de cateva saptamani...de vreo 2 saptamani....Si altele nu mi-am cumparat deoarece nu vreau sa mai dau la ghici ce si cum...

Ma chestia e ca, corzile conteaza mai putin decat alte lucruri. Si nu stiu de ce te plangi de D'Addario, ca sunt corzi foarte bune, daca nu cele mai bune alaturi Ernie Ball (parerea mea). Asa mai asteapta, ca depinde si de cat timp canti si cat de "brutal canti". Zdrangane corzile ceva vreme mai tare si or sa sune bine. De exemplu, eu mi-ai luat acum 3 zile D'Addario 0.12-0.60 (pentru metalcore) si deja nu mai au sunetul acela metalic de "nou" pentru ca, cant cam 3 ore pe zi si foarte brutal. Ai rabdare, ai sa vezi ca va suna bine.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Corzilr coated cum sunt cele montate de fabrica pe chitara au un ton specific, care ori iti place foarte mult, ori deloc. Cauta sa cumperi acelasi set pe care l-ai avut montat de fabrica si cred ca o sa fii multumit. Nu le-am gasit la importatorul Fender pe site, dar pot sa iti spun din start ca sunt ceva mai scumpe decat cele normale, dar isi si pastreaza tonul mult mai mult. Corzi coated care mie mi-au placut foarte mult pe acustica au fost de la DR si de la Elixir. Elixir aveau la McMusic, iar tie ti-ar trebui un set cu grosimea 12-52 sau 12-53.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.