www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vopsit Chitara Mures


Septi
 Share

Recommended Posts

Salut , are cineva idee unde as putea sa imi duc chitara electrica la vopsit in raza judetelor Mures - Harghita , desigur si la ce pret?

In judetul Mures sunt doar doua magazine mai solide de chitare Mezzoforte si Hora , insa nu cred ca as putea sa merg la niciuna sa zic "Nenea , vopseste-mi chitara , iti dau bani" <_<

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si am cam esuat.Initial chitara nu are mare lucru doar doua parti mici unde i-a sarit vopseaua si am cautat vopsea identica cu cea a chitarii apoi am slefuit in locul lovit am facut fin am acoperit restul chitarii si am aplicat vopsea de masina <_< .ok am dat mai multe straturi totul bine si frumos , insa cand dau jos hartia cu care am acoperit am constatat ca nici vopseaua nu era identica cu cea a chitarii era o nuanta mai inchisa si datorita straturilor multiple locul vopsit era mult mai sus decat restul vopsiturii chitarii.Vopseaua nu era uscata de tot ai am putut sa o iau jos.EPIC FAIL! Dupa asta m-am ales cu o imperfectiune mai mare decat cea initiala.Desigur ca nu se vede foarte tare fiind o "buba"doar de maxim 3 cm , doar ca fiind cam perfectionist ma cam deranjeaza la ochi <_<.Alta problema este recent am vazut tot felul de fisuri a vopselei in diferite locuri ale chitarii , evident are nevoie de o vopsire noua...

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si am cam esuat.Initial chitara nu are mare lucru doar doua parti mici unde i-a sarit vopseaua si am cautat vopsea identica cu cea a chitarii apoi am slefuit in locul lovit am facut fin am acoperit restul chitarii si am aplicat vopsea de masina <_< .ok am dat mai multe straturi totul bine si frumos , insa cand dau jos hartia cu care am acoperit am constatat ca nici vopseaua nu era identica cu cea a chitarii era o nuanta mai inchisa si datorita straturilor multiple locul vopsit era mult mai sus decat restul vopsiturii chitarii.Vopseaua nu era uscata de tot ai am putut sa o iau jos.EPIC FAIL! Dupa asta m-am ales cu o imperfectiune mai mare decat cea initiala.Desigur ca nu se vede foarte tare fiind o "buba"doar de maxim 3 cm , doar ca fiind cam perfectionist ma cam deranjeaza la ochi <_<.Alta problema este recent am vazut tot felul de fisuri a vopselei in diferite locuri ale chitarii , evident are nevoie de o vopsire noua...

 

Eu cred ca tu nu aveai ce face, ce tot aveti fratilor cu fazele astea cu ciobiturile? Eu aveam crater in una, si l-am umplut aiurea cu rumegus+aracet, si ceva chit de lemn peste si da-i nene cu banda izolatoare, ca nu e bibelou.Si eu sunt perfectionist, dar pana la urma e un lemn cu vopsea pe el-> prone to destruction :D

Ia daici

 

http://www.premiergu...age=30

 

Incetati cu prostiile si cantati.

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru cine vrea sa-si vopseasca chitarele nu recomand lacurile si vopselele la spray din comert. Nu-s de calitate si se dizolva si se sterg usor cu aproape orice solvent. Eu recomand firma asta http://www.vopseleautolak.ro/ Ei iti prepara vopsea si lac AUTO la spray orice nuanta (cele metalizate si cele pentru tunning auto sunt tari de tot). Am testal vopselele astea si sunt chiar auto, dupa intarire se comporta exact la fel ca cele de masini, nu se dizolva in nimic, sunt tari, se pot slefui, polish, etc. Iti trimit oriunde prin curier si au preturi foarte bune 25-35 de lei un tub..

 

Bineinteles ca va trebui sa o demontezi toata, sa o slefuiesti bine, etc etc... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Ok.In modul ipotetic in care m-as apuca singur de ea , de ce instrumente as avea nevoie pentru a lua jos vopseaua veche si ce produse se folosesc in afara de vopsea ?

 

Cred ca am citit un topic pe aici referitor la vopsitul chitarii, unul explicat cu fotografii, pas cu pas.

Asa ca sunt sigur ca dai de el si rezolvi singur problema. Numai sa ai rabdare :)

 

Pentru cine vrea sa-si vopseasca chitarele nu recomand lacurile si vopselele la spray din comert. Nu-s de calitate si se dizolva si se sterg usor cu aproape orice solvent. Eu recomand firma asta http://www.vopseleautolak.ro/ Ei iti prepara vopsea si lac AUTO la spray orice nuanta (cele metalizate si cele pentru tunning auto sunt tari de tot). Am testal vopselele astea si sunt chiar auto, dupa intarire se comporta exact la fel ca cele de masini, nu se dizolva in nimic, sunt tari, se pot slefui, polish, etc. Iti trimit oriunde prin curier si au preturi foarte bune 25-35 de lei un tub..

 

Bineinteles ca va trebui sa o demontezi toata, sa o slefuiesti bine, etc etc... :)

 

Am vazut, cred, a treia oara treaba asta a ta. E text standard? E slab si miroase a reclama, se vede ca nu au platit un om de PR sa mascheze lucrurile sub forme mai usor de digerat :)

Inteleg...ok...poate fi bine cu vopselele astea, poate ca ai avut experienta lor si la tine totul a mers ok. Dar mai schimba macar textul :)

Zic si eu.

Link to comment
Share on other sites

sa te intreb ceva: daca tu nu o dai cu 400 asa, crezi ca o vei da macar cu 400+cat o costa vopsitul, dupa? este o chitara ieftina. nu ai ce sa recuperezi la revanzare. asta este unul din avantajele cumpararii unei chitare de  un anumit brand, buna si scumpa: daca ai in vedere revanzarea, mai recuperezi ceva, la unele aproape integral pretul platit. dar la astea ieftine asta e situatia, nu are rost sa iti faci sperante, pt ca un potential cumparator va fi probabil incepator, si va considera ca mai bine mai pune niste lei si o ia noua, cu garantie. plus ca operatiunea e destul de delicata, de cele mai multe ori cei ce incearca o belesc pt ca nu e uscata vopseaua, sau se prinde praf, mizerie.eu zic sa nu iti mai bati capul cu revopsitul si eventual sa ii pui niste stickere, eventual banda in gen frankenstrat sau sa dai jos vopseaua si sa o lasi asa natural, dar lacuita.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.