www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Bas Sa Aleg? (Help)


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut. Sper ca am postat unde trebuia. Am si eu nevoie de sfatul vostru in legatura cu o chitara bass, pe care as vrea sa o cumpar si inca nu stiu ce model sa imi aleg. As inclina spre un Aria IGB30 si un Ibanez GSR180. Chitara cu gatul alb e Ibanez, sa nu se incurce... Problema e ca nu prea ma pricep asa bine, nu stiu care suna mai bine, daca un buton in plus conteaza la bass, dupa cum vedeti in pozele alaturate. Vreau sa mai spun ca imi place rockul, metalul... pretul lor este aproximativ aceelasi. Astept parerile voastre. :)

post-15010-0-44440900-1303175912_thumb.jpg

post-15010-0-66531600-1303175968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Salut. Sper ca am postat unde trebuia. Am si eu nevoie de sfatul vostru in legatura cu o chitara bass, pe care as vrea sa o cumpar si inca nu stiu ce model sa imi aleg. As inclina spre un Aria IGB30 si un Ibanez GSR180. Chitara cu gatul alb e Ibanez, sa nu se incurce... Problema e ca nu prea ma pricep asa bine, nu stiu care suna mai bine, daca un buton in plus conteaza la bass, dupa cum vedeti in pozele alaturate. Vreau sa mai spun ca imi place rockul, metalul... pretul lor este aproximativ aceelasi. Astept parerile voastre. :)

 

Mergi la un magazin de muzica ...le incerci pe ambele ...ce iti place ..cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Sper ca am postat unde trebuia. Am si eu nevoie de sfatul vostru in legatura cu o chitara bass, pe care as vrea sa o cumpar si inca nu stiu ce model sa imi aleg. As inclina spre un Aria IGB30 si un Ibanez GSR180. Chitara cu gatul alb e Ibanez, sa nu se incurce... Problema e ca nu prea ma pricep asa bine, nu stiu care suna mai bine, daca un buton in plus conteaza la bass, dupa cum vedeti in pozele alaturate. Vreau sa mai spun ca imi place rockul, metalul... pretul lor este aproximativ aceelasi. Astept parerile voastre. :)

 

Acum cateva luni colegul nostru(basist) ne povestea ca a incercat intr'um magazin un model de la aria tot pe la pretul din exemplul tau ;cred ca sint sanse sa fie chiar modelul ala. Dupa cateva minute (doar) de zdranganit "a reusit" sa'i faca potul de volum inutilizabil. Ce vreau sa zic de fapt e ca la preturile respective sansele sa ai astfel de suprize le poti avea si in cazul ibanezului respectiv sau oricarei chitari ieftine; e ca la loterie unde tre' sa ai si ceva bafta cand alegi...deci: bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Recomand Aria IGB (gasesti si activ) sau Squier Affinity. Daca vrei Ibanez, nu iti lua Gio (alea care incep cu G).

 

Sau daca ajungi la Bucuresti poti sa incerci la mine un Squier Standard Jazz Bass la pret sub al unui Affinity. Probatul e gratis, daca vrei sa pleci cu el acasa in schimb o sa te coste ceva. Uite aici anuntul ca sa vezi despre ce e vorba http://forums.rgc.ro/topic/57030-vand-squier-standard-jazz-bass/page__p__550359#entry550359

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce a zis John despre Aria chiar nu stiu ce sa zic... mi-e teama sa nu o iau aiurea... vroiam sa o iau de pe net, dar nu stu ce sa aleg, chiar nu stiu :( nu am cum sa probez una, nu am in oras asa ceva. Imi doream sa cant la chitara bas, dar nu as vrea sa dau banii degeaba.

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.