www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer Gtx30 Vs. Laney Lx35D(R)


Hell
 Share

Recommended Posts

Salut!

Am o rugaminte,doresc sa achizitionez un amplificator(combo) care sa se incadreze in ~ 500 ron si momentan m-am gandit la cele doua modele din titlu. Pentru modelul Laney am gasit review-uri destul de elocvente si sunt multumit de sunet(pe mine ma intereseaza obtinerea unui distors,fara pedala sau procesor) cat mai apropiat de death metal. Pentru modelul Behringer nu am gait nimic util in afara de specificatii. partea buna este ca are tuner,util in cazul unui incepator si difuzor cu diametru mai mare,ceea ce ar trebui pe o incinta identica sa ofere sunete mai pline(daca ar avea ambele modele incinte similare). Acum nu stiu totusi cat de bine poate sa se apropie ca sunet de ceea ce am eu nevoie. Ii rog pe cei care au testat modelul sa faca un scurt review,iar pe cei care au testat ambele modele sa faca o comparatie. Momentan inclin catre modelul Laney,l-am auzit si stiu ca modele Behringer nu sunt chiar de "anduranta" din ceea ce am mai citit pe forum.

 

http://www.behringer.com/EN/Products/GTX30.aspx

http://www.laney.co.uk/show_spec.php?prod=lx35r

 

 

Multumesc anticipat!

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

Monitoarele sunt foarte bune,se aud foarte bine(putere 2*50 w Rms,6,5 inch woofer si tweeter de 1 inch,doom textil),problema pe care o ridic este alta...procesorul respectiv oare poate converti sunetul mono(single chanell) in mono 2.0? Momentan pe clean totul suna foarte bine,dar pe un singur canal. Asta ar fi expectatia mea de la acel procesor...pe langa efecte si mult doritul distorsion de death metal.

 

 

Rock On!

Edited by Hell
Link to comment
Share on other sites

V-amp are ieșiri de linie balansate separate pentru canalele L și R, ce pot fi configurate în diverse moduri. Deci dacã bagi o mufã TRS direct în una din aceste ieșiri nu vei obține rezultatul scontat. Ți-ar trebui un cablu Y de genul ãsta: http://palatinosaxophone.info/_cache/Double%20Bass/img/amazon_B000QDPURE.jpg

Îm schimb poți conecta monitoarele mai simplu la ieșirea de cãști, care e stereo normalã dar mi se pare cã nu poți aplica egalizatorul suplimentar.

Mai multe detalii poți gãsi în manual.

Also: RMS, dome, channel, distortion.

Link to comment
Share on other sites

Ce are V-amp în plus față de Zoom G1N:

  • interfață mult mai bună (acces mai ușor la editarea parametrilor)
  • mai multe locuri pt. preset-uri (deși sunt sigur că sunt suficiente și cele 40 de la Zoom)
  • footswitch pt. navigarea printre preset-uri și acivarea/dezactivarea tuner-ului (aceeași funcționalitate ca la Zoom, doar că acolo butoanele sunt incluse în procesor)
  • preamp bypass (permite dezactivarea ampsim-ului pt. a putea fi folosite doar cabsim-rile și/sau celelalte efecte—nu sunt sigur în ce constă bypass-ul la Zoom)
  • mai multe modele de cabsim
  • ieșire separată pentru căși
  • mult mai multe opțiuni de configurare a ieșirilor (ambele cu cabsim, ambele cu cabsim și EQ suplimentar, una cu cabsim și una fără etc.)
  • intrare auxiliară (pt. backing track etc.)
  • control MIDI total, plus procesorul poate fi folosit ca un controller MIDI

 

Ce are în minus:

  • drum machine
  • simulator de chitară acustică
  • intrare pentru pedală de expresie (dar se poate conecta una—sau câte vrei—prin MIDI)
  • funcționare pe baterii

Desigur, important e ce-ți sună ție mai bine, nu neapărat aceste considerente obiective.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.