www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa-Mi Formez O Trupa


Guest Sheol
 Share

Recommended Posts

Guest Sheol

Salut !

Sunt un chitarist din Bucuresti in varsta de 14 ani,am 1 an de activitate in domeniul chitarii,si vreau sa-mi formez o trupa...:rokon:

Daca sunteti interesati adresa mea de messenger este sheol.rock@yahoo.com

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheol

La 14 ani nu cred cã poți forma o trupã însã cu siguranțã o trupã te poate forma. :respect:

 

 

Btw, aici e secțiunea de care ai nevoie: http://forums.rgc.ro/forum/53-scena/

 

Da omule,ai dreptate,totusi eu sper ca intr-o zi sa pot canta pe o scena,si sa stiu ca langa mine sunt chitaristul,basistul si bateristul.

Iti multumesc pentru http://forums.rgc.ro/forum/53-scena/ :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Andrei Bolog

un sfat pentru inceput cauta o trupa vezi cum merge cum stau lucrurile si dupaia sa incerci sati faci formatie.

Link to comment
Share on other sites

Lucrurile par simple , dar nu este asa . In primul rand trebuie sa fiti cam din aceeasi zona ... nu sa stati prea departe unu' de altu' .Sa aveti o sala de repetitii (un garaj , pod , subsol) de preferat al tobosarului .Mai trebuie sa aveti gusturi comune in ceea ce priveste muzica , nu unu' sa vrea death metal , altu' funk , iar altu' reggae.Sa fiti de o varsta cat de cat apropiata.Sa aveti echipamentu' necesar(trebuiesc amplificatoare/cabinete de cel putin 30w).Si desigur sa va intelegeti intre voi.

 

Apoi o sa vezi la prima repetitie ce haos o sa fie , cum nimic nu o sa fie cum ti-ai imaginat :)).

Dar daca chiar vreti in timp puteti "avansa" , asta insemnand cel putin o repetitie pe saptamana.

 

Sper ca ti-am fost de folos si noroc in gasirea unor membrii/unei trupe :-bd !

Link to comment
Share on other sites

De ce cauti o trupa cand ai 14 ani si canti de un an la chitara?

La aceasta varsta nu cred ca poti avea o cultura muzicala vasta, chiar daca se presepune ca iti cunosti bine instrumentul. De asemenea, banuiesc ca nu ai nici echipamentul necesar; in cazul in care il ai, asigura-te ca stii sa il folosesti.

Cauta oameni, cantati impreuna, repetati, dar nu iesiti pe scena pana la momentul potrivit.

E plin de pustani de liceu care vor sa fie ROCKSTAR, desi nu au nimic de aratat.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Parearea mea este ca la anii tai mai greu sa faci o trupa... cu straini cel putin. Mai bine iti iei prietenii tai si afceti ceva. Asa vei avea mai mari sanse sa iasa ceva deoarece va cunoasteti, stiti cum sunteti (abitiosi, pretentiosi etc) si totul se leaga mai bine cand va cunoasteti reciproc si poti sa ai mai multa incredere intre voi. Parerea mea :) oricum bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Arghius

Iti recomand si eu sa apelezi la prieteni, daca nu, la persoane apropiate de varsta.

Daca esti pasionat 100% de muzica, si nu vrei doar sa fi un "rockstar", o sa reusesti.

Dar trebuie sa te ti de treaba. Cultura muzicala se cladeste pe parcurs, iar instrumentele necesare pt scena se pot cumpara si mai apoi. Sa ne amintim doar multe formatii rock care au inceput aproximativ fara instrumente, cantau la tobe improvizate dintr-un scaun si poate o oala, in loc de electrica foloseau clasica si repetitiile se faceau intr-un garaj ne-izolat fonic. Asta pe langa un loc de munca si economii (gen: azi imi ajunge painea, mananc mai putin) ca sa isi ia instrumente. Important e sa pui benzina pe foc cat arde, nu cand se stinge.

 

mult succes!respect.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.