www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitarist Wanted


apxitektop
 Share

Recommended Posts

Salut,

Cautam chitarist serios, cu experienta, pentru un proiect pop-rock.

Cerinte :

- varsta - peste 23 ani (sau sa fi terminat scoala / facultatea, pentru a nu aparea situatii de genul "nu pot veni la cantare ca am examen maine");

- sa aiba scule proprii;

- sa fie disponibil pentru 2 repetitii pe saptamana (cataodata 3), si sa nu lipseasca de la cantari;

- sa aiba cunostinte de teorie peste medie (de ex. daca i se cere un acord de genul Ab7+/C - adica La bemol major cu septima mare, in rasturnarea I, cu Do in bas sa nu se scarpine invers, si nici sa nu dea fuga la Guitar Pro);

- in cazul in care canta cu si cu alte trupe, va fi necesar un procesor, sau pedalboard dedicat fiecarui proiect - nu se accepta ca la fiecare repetitie chitara sa sune altfel, pe motiv ca "asa a ramas setat pedalierul de la trupa cealalta";

- sa aiba o minte deschisa, si sa stie si altceva in afara de pentatonice pe Mi / La;

 

Cei dornici de a participa intr-un proiect serios, alaturi de oameni profesionisti, sunt rugati sa trimita e-mail la yayuta@gmail.com, sau PM pe forum, si raspunsul va veni prompt.

 

O mentiune foarte importanta e aceea ca proiectul nostru se bazeaza exclusiv pe piese proprii, si nu pe piese cover.

 

Multumim de interes, si speram sa ne intalnim cu cat mai multi dintre voi pe scena :).

Link to comment
Share on other sites

 

- sa aiba cunostinte de teorie peste medie (de ex. daca i se cere un acord de genul Ab7+/C - adica La bemol major cu septima mare, in rasturnarea I, cu Do in bas sa nu se scarpine invers, si nici sa nu dea fuga la Guitar Pro);

 

 

Nu te supara dar ce zici tu acolo, si cu cunostinte de toerie "sub medie " , Ab7+ e La bemol cu septima marita , ceea ce ar fi octava . Ce ai vrut tu sa zici probabil , se scrie AbMaj7 / C sau Ab"semnul DELTA" . Notatia cu "+/-" se foloseste doar cand ai ceva marit sau micsorat (5+,9+,11+)

 

Bafta cu gasitu oamenilor !

Link to comment
Share on other sites

suna interesant ce zici tu acilea.. exista vreun loc in care pot asculta si eu un sample?

 

Nu de alta, da nu vaz pe nicaieri un contact ceva...

 

Plus ma intereseaza sa stiu daca aveti spatiu disponibil (exclusiv ar fi excelent) ca sa stiu si eu daca am posibilitatea sa evit de a ma cara cu ditai ampul repetitie de repetitie...

 

Ma gasesti pe comanel2k@yahoo.com sau 0768.563.782

Link to comment
Share on other sites

am lasat o adresa de email, in primul post, ca modalitate de contact, special pentru cei care ar putea fi interesati de proiect.

 

Cat despre mucii in fasole, ma tem ca nu inteleg. Daca are legatura cu exprimarea mea in ce priveste Ab7+ ul, flame away; ma intereseaza mai mult gasirea unui chitarist care vrea sa faca treaba, si stie sa vada dincolo de o exprimare repezita intr-un post ce nu a mai putut fi editat cateva minute mai tarziu, acordand prezumtia de nevinovatie, inainte de a judeca.

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

notatia Ab7+, insemnand, de fapt, Ab cu septima mare, este un cifraj folosit alaturi de Ab7becar sau de AbMaj7, fiecare cu justificarea lui in notatie. daca veti consulta Ghidul Chitaristului/Maria Boeru/ed. 1968, veti ca este folosit si acceptat si acest tip de notatie si se poate justifica prin faptul ca septima poate fi: de dominanta=7 (notata de multe ori in blues, ca interval: 7b. de aici si cealalta denumire a septimei mari: 7becar) iar (septima) mare=7+. asa ca nu consider ca este o greseala in a folosi acest tip de notatie.:respect:

Link to comment
Share on other sites

notatia Ab7+, insemnand, de fapt, Ab cu septima mare, este un cifraj folosit alaturi de Ab7becar sau de AbMaj7, fiecare cu justificarea lui in notatie. daca veti consulta Ghidul Chitaristului/Maria Boeru/ed. 1968, veti ca este folosit si acceptat si acest tip de notatie si se poate justifica prin faptul ca septima poate fi: de dominanta=7 (notata de multe ori in blues, ca interval: 7b. de aici si cealalta denumire a septimei mari: 7becar) iar (septima) mare=7+. asa ca nu consider ca este o greseala in a folosi acest tip de notatie.:respect:

 

 

doar la noi este folosit asa . De exemplu , intr-un jam , ii zici rapid colegului sa schimbe La sapte plus si el stie ce are de facut ( e mai rapid decat La Major cu septima mare ) insa pentru cei ce folosesc notatia A , B , C ii spui A Major Seven pentru La Major cu septima mare si A Seven pt La Major cu septima mica ( ala de bluz )

 

Intr-un cadru unde se canta cu realbookuri , nu o sa scrie nicaieri Ab7+ , iar daca se va canta cu muzicieni care folosesc doar notatia A,B,C ( in special englezi sau americani ) si veti scrie asa , o sa cam fie aiurea .

 

De curiozitate scrieti pe youtube Ab7+ backing track si nu o sa gasisti nimic . Incercati cu Maj7 si o sa gasiti o multime !

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa fiu nepoliticos, dar nu ar fi mai bine sa continuati dezbaterea intr-o sectiune mai potrivita pentru asa ceva? (sunt convins ca forumul are si o astfel de sectiune).

Si ca sa intelegeti pana la urma, ca am scris Ab7+ in forma in care orice om o spune verbal, la o repetitie sau jam, pentru ca foarte rar am intalnit oameni care sa "ceara" un acord AbMaj7 (din motive de comoditate), dupa care am dat si explicatia coerenta a celor scrise, tocmai pentru a nu exista neintelegeri.

Va multumesc pentru interes, si cautam chitarist in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.