www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone vs. Epiphone


Guest space
 Share

Recommended Posts

Guest space

Nu sunt hotarat ce sa-mi iau:

Epiphone SG-400 sau Epiphone Gothic G-400.

 

Din cate am vazut eu pe net aceste doua modele nu sunt foarte diferite(un pic la design, dar asta nu e criteriu dupa care sa aleg SG-ul in defavoarea Gothic-ului sau invers)...

Deci...daca stiti diferente majore intre cele doua Epiphone-uri...va rog postati-va parerea cu ,eventual, o recomandare...

 

Mersi anticipat.

 

p.s:in cazul celor doua pretul nu poate fi hotarator deoarece sunt ambele in jur de 300 de euro.

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Guest space

hmmm...

malex, ma asteptam sa-mi dai mai multe detalii...nu vreau sa se inteleaga ca sunt un "metal freak" sau mai stiu eu ce...am vazut preturile asemanatoare intre Gothic si SG...si ma intrebam daca e vreo diferenta MAJORA intre cele doua...

 

eu vreau un sunet mai versatil dar din cate mi-am putut dat seama, Gothicul pare sa fie mai pe latura agresiva...

si nu caut deocamdata asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

din cate stiu, chitarile cu forme mai diversificate au un echilbru mai precar, si un comfort mai scazut la cantatul de lunga durata. Si eu as alege chitara normala...

Link to comment
Share on other sites

singurele diferente dintre g400 si g400 goth sunt estetice ... pana la urma e aceeasi chitara.

Parerea mea este ca g400 "pare" mai limitat ... tot din punct de vedere estetic. Oh, si goth'u e mai manevrabial un pic (g400 copiaza destul de fidel modelel mai vechi - deci are griful usor mai gros)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

din cate stiu, chitarile cu forme mai diversificate au un echilbru mai precar, si un comfort mai scazut la cantatul de lunga durata. Si eu as alege chitara normala...

 

nu prea inteleg la ce te referi...cum vezi tu o chitara "normala"?

toata lumea stie forma de Fender de exemplu(daca la aia te refereai ca normala)...in rest...forma chitarilor e diversificata la Ibanez,Jackson,Gibson,ESP,etc(in ceea ce priveste headstock-ul,corpul,grifful)...Epiphone-ul are forma specifica, dar asta tine de design.

 

Stiu ca-s cam incomode pt cantari de lunga durata.

Dar aici vorbeam doar de Epi asa ca nu ma intereseaza alte chitari cu forme "normale".

 

@vektor:hmmm..cred ca goth-ul are un griff "mai rapid"...sau cel putin asa mi se pare mie...

la doze...iarasi cred ca e vorba de aceleasi Humbuckere Alnico V (standard).

Link to comment
Share on other sites

@vektor:hmmm..cred ca goth-ul are un griff "mai rapid"...sau cel putin asa mi se pare mie...

la doze...iarasi cred ca e vorba de aceleasi Humbuckere Alnico V (standard).

 

Griful nu e mai rapid sau mai incet, sta pe loc :)

Ziceam mai manevrabil, pt. ca gothul are niste nivelari la nivelul tastelor inalte, deci (un pic) mai usor accesibile, si grful usor mai subtire, cu profil plat. Restul sunt identice, doze, lemn. tehnologie de fabricare, qualty control ...

Eu as alege gothul, pt ca mi se pare suficient de eleganta pt a canta si ceva clean/light od (bluesy/jazzy) si totusi destul de agresiva pt a putea sa dai niste riffuri sanatoase cu vreo ocazie oarecare. Si g400 (sg'u) are farmecul ei ... dar e destul de limitata ... adica nu as vedea'o decat in o formatie de "heavy" sau de "hard rock". Nu mi se pare "versatila"-dpdv estetic (as I already said :) ). Plus ca o chitara neagra sau alba e un timeless classic ... adica ar merge aproape la orice stil.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Am cantat pe Goth si atest ca are un grif destul de "manevrabil" sau "rapid", desi nu se compara cu un ibanez de ex. Chitara are un ton destul de cald dar dozele nu au destul output pentru niste chestii mai "rautacioase". Sub niste Ibanez Infinity.

Link to comment
Share on other sites

Eu as lua G 400,sau mai bine G400 vintage,care are si cheitele mai bune,si doze mai bune decat G400 sau Goth G400.Eu nu as lua goth,pentru ca o chitara neagra,sau alba poate ascunde un lemn de mai proasta calitate,ca dovada un Gibson negru este cu peste 10%mai ieftin decat unul in culori translucide.Aduc G400 si Goth G400 la 320 de euro in Bucuresti,iar G400 vintage la 380.

Link to comment
Share on other sites

Eu as lua G 400,sau mai bine G400 vintage,care are si cheitele mai bune,si doze mai bune decat G400 sau Goth G400.Eu nu as lua goth,pentru ca o chitara neagra,sau alba poate ascunde un lemn de mai proasta calitate,ca dovada un Gibson negru este cu peste 10%mai ieftin decat unul in culori translucide.Aduc G400 si Goth G400 la 320 de euro in Bucuresti,iar G400 vintage la 380.

 

 

ar mai fi si faptul ca un finisaj sunburst este mai greu de realizat ..... dar daca mi-as lua o chitara facuta " factory style", si avand in vedere faptul ca deciziile intr-o firma de chitari nu sunt facute de lutieri, ci de economisti .... SINCER AS OPTA TOT PENTRU O CHITARA CU FINISAJ CAT MAI TRANSPARENT SAU NATURAL !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Stiu ca midnight rider are experienta cu Epi-urile si Gibson...din pacate bani pt G-400 Vintage nu am, desi as putea sa mai astept un pic si sa mai strang...

 

oricum, ma interesa mai mult una dintre cele doua pe care le-am specificat la inceput...

sa zicem ca in momentul de fata, "grupa mare" a reusit sa ma convinga sa ma indrept catre SG normal...

cred ca o sa probez si Goth-ul pus la vanzare de catre Dacian de la Hazard.(doar asa sa am constiinta impacata) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

ok...

m-am mai gandit si as dori sa stiu ce ati recomanda intre aceste doua modele:

SG-400 Vintage

http://www.thomann.de/thoiw2_epiphone_sg40...e_prodinfo.html

si

LP STD EB

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-188239.html

 

multumesc anticipat.

 

PS.:asta chiar mi se pare o alegere grea so...please help.

 

inca o chestie...

daca ma hotarasc la unul dintre modelele astea doua si il cumpar de la musician friend...asta inseamna ca chitara e facuta in USA?

cu alte cuvinte, acelasi model dar cumparat de pe thomann sau musician friends...sunt diferente intre cele doua?

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Eu am un 400 Vintage shi ii o chitara foarte faina la bani astia, cel putin mie mi se potriveste mult mai bine decat un Ibanez sau un Fender. Pretu ala mai mare fata de 400 se justifica, pt ca are cheite Grover(mie nu mi se prea dezacordeaza) shi doze mai bune.

Numa sa ai grija cu Sg`urile ca au gatu mai greu ca corpu shi au tendinta sa traga capu in jos, eu m-am cam obijnuit cu asta shi mi-am luat shi strap lockuri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

soo...repet...e vreo diferenta intre un SG/Les Paul luat de pe thomann si unul luat de pe musicianfriends?(vorbim de acelasi model de Epi)

Link to comment
Share on other sites

Buuuun

1) NU este nici o diferenta intre un Epiphone luat de pe Musician's Friend si unul luat de pe Thomann.in NICI UN caz,nu e fabricat vreunul in USA,unele sunt fabricate in China.altele in Korea,altele(mult mai scumpe)in Japonia.Diferenta e la pret,orice instrument ,mai ales cele ale unor firme americane la origine,este mai ieftin in State.Pretul de pe siteul Musician's Friend nu contine nici un fel de taxe,care se adauga in functie de destinatia chitarii,cel de la Thomann contine deja TVA-ul din Germania.In cazul tau,sau la orice produs mai ieftin si mai marisor,cum ar fi o chitara,nu se prea merita,diferenta de pret fiind mai mica decat diferenta de cost a transportului.

2)Un Les Paul suna altfel decat un SG,tu trebuie sa decizi care iti place mai mult,ti-a spus Culboji care sunt problemele de constructie ale unui sG,subscriu la ce a zis el.Un Les Paul va fi mai versatil decat un SG,totodata va suna mai plin,si mai nervos in acelasi timp,se pot canta pe el suparari,dar in egala masura Blues,Rock clasic sau Jazz,oricare din aceste stiluri are utilizatori renumiti de Les Paul.Aceeasi chestie care am spus-o la SG este valabila aici,si anume culoarea translucida.Am adus recent un Epiphone Les Paul Gothic pentru cineva,si mi-a placut foarte mult,daca vrei,pot sa aranjez o intalnire la noi la sala ca sa o incerci,si in acest weekend vine un Les Paul Standard,care este superior din punct de vedere al constructiei,poti s-o incerci si pe aia.Preturile la care le aduc eu sunt cu aprox.5%mai mari ca la Thomann,in functie de model,unele sunt identice,altele sunt chiar mai mici.Marele avantaj este ca aceste chitari sunt testate in prealabil de mine,nu doar impachetate de niste chinezi,cum se intampla cand le comanzi prin posta,si alt mare avantaj este ca daca nu iti place chitara,nu o iei,ceea ce in cazul unei comenzi de la Thomann sau Musician's friend nu se intampla,ai comandat,ai platit,asta e,daca nu poti dovedi ca instrumentul a avut vicii ascunse,ramai cu el,cand te uiti la poze nu stii cum iti va sta in mana.

Link to comment
Share on other sites

Guest space

buuuuun...

@midnight rider:poti sa-mi dai un id de mess sa vorbim mai usor?

merci anticipat.

 

 

p.s:uite-l pe al meu... t_e_o_12 (pe yahoo)

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.