www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Ebay


Quetzalcoatl
 Share

Recommended Posts

Howdy !

 

Va intreb daca aveti si voi probleme legate de plati pe ebay. Am incercat aproape toate metodele de a plati(de pe site-ul paypal, ebay checkout, paypal pay for ebay items). Paypal imi zice ca e o problema cu cardul, sa incerc la banca. Am fost la banca, cardul nu are nicio problema.

 

Cel de la banca mi-a zis sa imi inscriu cardul la 3D-Secure, dar nu vad cum rezolva problema asta, din moment ce paypal e destul de cunoscut si nu cred ca ar fi probleme de securitate sau ceva de genul. Mentionez ca am cardul MasterCard Mondo la Banca Transilvania.

 

Numai bine !

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Paypal nu folosesc codul de securitate al cardului (cel din 3 cifre de pe spate). Cel mai probabil banca ta nu accepta transferurile fara acest cod, considerate "nesecurizate". Trebuie sa vorbesti cu banca si sa setezi o suma maxima pentru astfel de transferuri (am avut si eu aceeasi problema cand am facut contul Paypal, am acelasi card) pentru a putea folosi Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Paypal nu folosesc codul de securitate al cardului (cel din 3 cifre de pe spate). Cel mai probabil banca ta nu accepta transferurile fara acest cod, considerate "nesecurizate". Trebuie sa vorbesti cu banca si sa setezi o suma maxima pentru astfel de transferuri (am avut si eu aceeasi problema cand am facut contul Paypal, am acelasi card) pentru a putea folosi Paypal.

 

Am mai platit prin paypal acum vreo 3 luni. Suma pe care trebuie sa o platesc nu depaseste 100$, deci nu e de aici. Am incercat si prin eBay, adica fara paypal, acelasi lucru.

 

LE: Cand am facut cardul mi-a zis sa zic o suma maxima pentru transferuri/plati si daca nu gresesc e setara la 5.000 de lei.

 

Problema ta este legata de faptul ca-ti lasi in cont numai suma care vrei sa o platesti.Nu uita ca mai sunt si comisioane de platit....Si Banca si PayPal,....ehehee,....ca-n Romania.

 

Ar putea fi, dar nu platesc comision, dupa cum am zis mai sus am mai cumparat prin decembrie/ianuarie, plus ca stiu cum procedeaza ei cu conversia valutara. Folosesc schimbul valutar din ziua respectiva de la sediul bancii unde am cardul nu de pe site.

 

Plus ca banuiesc ca ar trebui sa zica ca nu am destul in cont. Nu neg ca ar fi asta problema, desi am card de debit cu descoperire de card.

 

Multumesc ptr raspunsuri !

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Serus.

Daca ai mai platit cu acelasi card pe net, atunci inseamna ca este activat ptr asa ceva si nu ar trebui sa ai probleme.

Ar fi bine sa te inrolezi in 3D secure. Trebuie sa fie undeva optiune pe siteul BT. Nu stiu daca ai nevoie de asta ptr plata paypal, dar in mod cert te va afecta la cumparaturuile de pe siteuri de specialitate.

Baftoc!

Edited by gombotz
Link to comment
Share on other sites

Am acelasi tip de card, la aceeasi banca. Am facut o multime de altfel de plati online cu el, insa NU merge cu Paypal. Nu l-am inrolat 3D (desi am incercat) pentru ca procedura e de rahat, cel putin la BT.

Mai bine iti faci un alt card despre care stii sigur ca functioneaza.

Am acelasi tip de card de la aceeasi banca si merge cu Paypal :)

Link to comment
Share on other sites

Serus.

Daca ai mai platit cu acelasi card pe net, atunci inseamna ca este activat ptr asa ceva si nu ar trebui sa ai probleme.

Ar fi bine sa te inrolezi in 3D secure. Trebuie sa fie undeva optiune pe siteul BT. Nu stiu daca ai nevoie de asta ptr plata paypal, dar in mod cert te va afecta la cumparaturuile de pe siteuri de specialitate.

Baftoc!

 

 

Vad ce fac ori il inrolez in 3D-secure ori pun ceva mai mult peste cat ar costa, desi sunt cativa lei in plus, poate nu ajung pentru abator (ATM) :lol:

 

 

 

 

Am acelasi tip de card, la aceeasi banca. Am facut o multime de altfel de plati online cu el, insa NU merge cu Paypal. Nu l-am inrolat 3D (desi am incercat) pentru ca procedura e de rahat, cel putin la BT.

Mai bine iti faci un alt card despre care stii sigur ca functioneaza.

 

Ma nu stiu de tine desi cred ca stii ca are o limita Paypal-ul, care poate fi marita. Mie mi-a mers long time ago :lol: acum nu inteleg de ce nu pot plati in orice mod nu numai paypal, nici macar prin ebay checkout sau cum ii spune nu pot.

 

Mai am un Visa, dar trebuie sa il confirm pe paypal si mi-e o leneeee. :lol:

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

L-ai reinnoit cumva dupa ce ai platit ultima oara ? Sunt 2 tipuri de limite, cele securizate (cu cod), de 5000 Ron, si cele nesecurizate (fara cod), care by default la BT din ce stiu sunt 0 si trebuie ridicate manual. Poti suna la call center la banca, eu asa am facut o data si cei de acolo stiu cum functioneaza Paypal si iti vor spune ce anume trebuie facut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

L-ai reinnoit cumva dupa ce ai platit ultima oara ? Sunt 2 tipuri de limite, cele securizate (cu cod), de 5000 Ron, si cele nesecurizate (fara cod), care by default la BT din ce stiu sunt 0 si trebuie ridicate manual. Poti suna la call center la banca, eu asa am facut o data si cei de acolo stiu cum functioneaza Paypal si iti vor spune ce anume trebuie facut.

 

Multam de informatii. Si-asa tre' sa-l reinnoiesc. O sa ii bat la cap la telefon. smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Dau +100 pentru ggg. Am verificat extrasul de cont si m-am trezit ca am tranzactii in asteptare. Atunci cand au fost probleme cu site-ul eu am incercat sa platesc de mai multe ori, toate finalizandu-se cu eroare. Ia ghiciti mi-a luat cate un dolar :lol: de cate ori am incercat sa ii platesc. Tragem linia si fac 10$ =)))))))

Eu nu imi pot explica de ce mi-a luat dolarul, dar in schimb imi da eroare ca sunt probleme cu cardul.

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.