www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Tabulaturi/armonii


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

de ceva vreme am descoperit din intamplare un site special de tabulaturi,nu ii dau numele ca stie toata lumea despre ce vorbesc,si m-am apucat sa ma uit aiurea prin el sa vad daca piese cantate de mine sunt ok ca armonii si pe site-ul cu pricina.ce mi-a fost dat sa vad acolo......SHOCKKKKK......nu numai ca sunt incomplete in masura dar sunt total gresite in proportie de 99,99%,adica cei care le posteaza cred ca s-au apucat de chitara cu o zi inainte sa posteze aberatiile alea acolo.problema e ca sunt si ``votate``,au un soi de rating cu niste stelute .....

care e treaba cu situ asta ????nu exista cineva care sa verifice ce se intampla acolo???e nasol ca o sa strice o groaza de copii care vor sa cante ceva si o sa-si ia din comoditate armoniile de pe site-u asta

 

ps:ca sa torn un pic de gaz pe foc m-am uitat inainte sa postez la armonia unei piese din sectiunea tabulaturi de pe rgc,o piesa holograf...la fel....armoniile varza....nu stiu cine le scoate si cine le posteaza dar greierasilor de genu asat ar trebui sa li se lege degetele cu corzile de la chitara.:nay:

Link to comment
Share on other sites

de ceva vreme am descoperit din intamplare un site special de tabulaturi,nu ii dau numele ca stie toata lumea despre ce vorbesc,si m-am apucat sa ma uit aiurea prin el sa vad daca piese cantate de mine sunt ok ca armonii si pe site-ul cu pricina.ce mi-a fost dat sa vad acolo......SHOCKKKKK......nu numai ca sunt incomplete in masura dar sunt total gresite in proportie de 99,99%,adica cei care le posteaza cred ca s-au apucat de chitara cu o zi inainte sa posteze aberatiile alea acolo.problema e ca sunt si ``votate``,au un soi de rating cu niste stelute .....

care e treaba cu situ asta ????nu exista cineva care sa verifice ce se intampla acolo???e nasol ca o sa strice o groaza de copii care vor sa cante ceva si o sa-si ia din comoditate armoniile de pe site-u asta

 

ps:ca sa torn un pic de gaz pe foc m-am uitat inainte sa postez la armonia unei piese din sectiunea tabulaturi de pe rgc,o piesa holograf...la fel....armoniile varza....nu stiu cine le scoate si cine le posteaza dar greierasilor de genu asat ar trebui sa li se lege degetele cu corzile de la chitara.:nay:

 

Pai cine te pune sa canti dupa tab-uri? :P

Link to comment
Share on other sites

de ceva vreme am descoperit din intamplare un site special de tabulaturi,nu ii dau numele ca stie toata lumea despre ce vorbesc,si m-am apucat sa ma uit aiurea prin el sa vad daca piese cantate de mine sunt ok ca armonii si pe site-ul cu pricina.ce mi-a fost dat sa vad acolo......SHOCKKKKK......nu numai ca sunt incomplete in masura dar sunt total gresite in proportie de 99,99%,adica cei care le posteaza cred ca s-au apucat de chitara cu o zi inainte sa posteze aberatiile alea acolo.problema e ca sunt si ``votate``,au un soi de rating cu niste stelute .....

care e treaba cu situ asta ????nu exista cineva care sa verifice ce se intampla acolo???e nasol ca o sa strice o groaza de copii care vor sa cante ceva si o sa-si ia din comoditate armoniile de pe site-u asta

 

ps:ca sa torn un pic de gaz pe foc m-am uitat inainte sa postez la armonia unei piese din sectiunea tabulaturi de pe rgc,o piesa holograf...la fel....armoniile varza....nu stiu cine le scoate si cine le posteaza dar greierasilor de genu asat ar trebui sa li se lege degetele cu corzile de la chitara.:nay:

 

In mare parte eu iti dau dreptate; nu stiu daca e chiar 99.99%..Cateodata mai cautam si eu pe astfel de site'uri si prima oara tin minte ca am ramas destul de surprins.Incomplete sint cred majoritatea; altele sint transpuse grosolan (pe alte corzi sau alte pozitii) dar am observat ca de obicei autorul precizeaza ca reprezinta propria conceptie asupra piesei;etc..Treaba asta ma duce cu gandul la faptul ca cei care le fac respectand notele sau tonalitatea dar le transpun gresit sau le fac incomplete; o fac intentionat incercand sa evite anumite conflicte ce tin de drepturi de autor la piesa originala. Restul care nu prea au vreo treaba cu originalul sint facute probabil de niste copii teribili :D Eu alte explicatii nu am gasit..

Link to comment
Share on other sites

da ,site-ul e romanesc si se numeste...ta......ri.ro :rolleyes:asta ca sa nu dau numele complet pt a nu crea neplaceri rgc-ului.

 

nu cred,de fapt sunt sigur ca autorii postarilor s-au gandit ssa evite ``conflicte``pe drepturi de autor,deoarece postarea unor armonii sau tabulaturi atata timp cat se precizeaza a cui e piesa nu reprezinta nici o incalcare a legii .ideea e ca autorii sunt exemplul a ceea ce inseamna chitara si muzica pt unii.adica sa prinzi la forma mainii niste acorduri,fara sa le intelegi rostul si sa zdrancani in fata unui public total afon niste aberatii muzicale grosolane...

ps:stie toata lumea(si aici ma refer la chitaristi nu la greierasi)cum a ajuns mare parte a folkului,sau cata muzica stiu unii care canta pe la 2000m altiudine.....

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

Pai si care-i scopul acestui topic? Ca aia-ti dau taburile alea pe gratis, nu-ti cere nimeni bani pe ele.

 

Am intrat si eu de citeva ori pe tabulaturi.ro sa caut tab la anumite piese. De obicei incerc sa le scot dupa ureche, dar uneori chiar n-am chef sau pur si simplu nu-mi iese si atunci recurg la taburi. Nu am nicio problema cu taburile gresite atita timp cit nu platesc pentru ele, daca mi se pare ca unu' nu-i bun, caut altu' si gata.

 

Aproape toate taburile sint gresite. Nu am gasit niciun tab corect 100%. De ce? Iti trebuie o ureche foarte foarte fina sa poti distinge absolut tot ce face bassu' intr-o melodie, sau chitara ritm. Ma refer la melodiile gen Orion de la Metallica (care are niste note ascunse p-acolo) sau Welcome to the jungle, care are o groaza de fill-uri care abia daca le distingi. Iti dai seama ca ai cintat melodia gresit abia cind asculti fiecare instrument in parte, guitars only, bass only, etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.