www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Bass


Guest RockStyle
 Share

Recommended Posts

Guest RockStyle

salut! ce bass + amp as putea sa cumpar intr'un pret de 1400 lei ?

un behringer bx1200 ar fi folositor intr'o trupa ?

Link to comment
Share on other sites

In general basii Ibanez sunt ok, mai putin cei din seriile foarte ieftine, din pacate nu acelasi lucru as spune si despre amplificatoare. La bani putini m-as orienta catre Fender sau Ashdown, in functie de ce amprenta de ton vrei. Mie personal imi place tonul de Ashdown care aduce cu cel de Ampeg SVT. Daca vrei una bas ieftin si bun (pe incercate) poti sa vii la mine sa probezi http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/57030-vand-squier-standard-jazz-bass/

 

E in stare foarte buna si se apropie foarte bine de tonul clasic de Fender Jazz Bass. Am si ceva mai modern de vanzare, un Ibanez care este extrem de versatil: http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/54367-vand-ibanez-edb700/

Link to comment
Share on other sites

Guest RockStyle

In general basii Ibanez sunt ok, mai putin cei din seriile foarte ieftine, din pacate nu acelasi lucru as spune si despre amplificatoare. La bani putini m-as orienta catre Fender sau Ashdown, in functie de ce amprenta de ton vrei. Mie personal imi place tonul de Ashdown care aduce cu cel de Ampeg SVT. Daca vrei una bas ieftin si bun (pe incercate) poti sa vii la mine sa probezi http://forums.rgc.ro...dard-jazz-bass/

 

E in stare foarte buna si se apropie foarte bine de tonul clasic de Fender Jazz Bass. Am si ceva mai modern de vanzare, un Ibanez care este extrem de versatil: http://forums.rgc.ro...-ibanez-edb700/

 

pacat ca sunt din galati

 

am vazut bassul de la ibanez pe care il vinzi pare destul de ca lumea

Edited by RockStyle
Link to comment
Share on other sites

salut! ce bass + amp as putea sa cumpar intr'un pret de 1400 lei ?

un behringer bx1200 ar fi folositor intr'o trupa ?

 

Salutare, eu detin un combo de bass Behringer Bx1200.

 

Are 120 de watti, si crede-ma ca se va auzi intr-o sala de repetitii.

 

A fost folosit intr-un club la un concert, si s-a auzit foarte ok, fara nici-o problema, plus ca si suna ok.

Este foarte bun pentru cati bani dai pe el. Trebuie doar sa il setezi calumea.

Desigur, fara preluare cu microfon sau chestii de genul a fost folosit pentru bas.

 

Eu acum il folosesc pentru chitara, si suna demential (am scos un ton cat de cat similar Megadeth - Symphony of Destruction, procesor plus amp) !

 

il recomand, dar totusi uita-te si la piata second hand, poate prinzi ceva mult mai bun.

Link to comment
Share on other sites

salut! ce bass + amp as putea sa cumpar intr'un pret de 1400 lei ?

un behringer bx1200 ar fi folositor intr'o trupa ?

Salut,

 

In primul rand, daca esti incepator sau daca ai buget redus, se recomanda achizitionarea sculelor la mana a doua/treia. Avantajul este ca iti poti cumpara un instrument bun, de calitate la pretul unuia mai slab dar nou; alt avantaj mai este ca il poti vinde cu pretul cu care l-ai cumparat, lucru pe care nu-l vei putea face cu un instrument nou.

 

In al doilea rand, viziteaza comunitatea de basisti www.xbass.ro; aici gasesti lectii, sfaturi si o piata second hand bogata.

 

In al treilea rand, uita tot ce ti s-a spus despre Behringer, amplificatoarele de bas sunt o gluma proasta. Am avut si in concerte mai mici Behringer, am si detinut unul, nu ai ce face cu ele, iti iau cheful de cantat cu mana.

 

George.

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest RockStyle

de kustom kba100x ce ziceti ? este destul de puternic pentru un concert mic\mediu

 

si care bass ar fi mai bun yamaha rbx170 sau suier affinity p bass ?

Edited by RockStyle
Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul Kustom este foarte ok, am repetat de cateva ori pe el la o sala particulara, suna bine, suficiente posibilitati de modelare a tonului, are suficienta putere pentru a te auzi bine la o repetitie cu toba, chitara, voce. Poti lua in calcul si Fender Rumble 100W in varianta cu difuzor de 15" sau doua difuzoare de 10"; de ambele modele am fost multumit, ambele suna foarte ok.

 

Basurile propuse de tine sunt din aceeasi clasa, difera doar gustul si feelingul. Eu vad ca o afacere buna basul asta: Yamaha 270 la 100 de euro, care este peste Yamaha 170 (link). Dintre Yamaha 270 si Squier Affinity P-Bass, as alege Yamaha fiindca are 24 de taste fata de 20, o doza J la bridge ceea ce inseamna m-ai multe posibilitati de reglare a tonului.

 

Succes! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.