www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Intonatia


Draykor
 Share

Recommended Posts

Am urmat niste pasi pentru a seta intonatia unei chitari electrice, notele de la fretul 12 sunt in ton, insa problema e ca am luat la rand fiecare nota in parte de pe grif si aproape toate sunt dezacordate. Griful este drept si actiunea e destul de joasa (~2mm la fretul 12). Ce alti factori mai pot influenta intonatia? Inaltimea dozelor?

Link to comment
Share on other sites

Am urmat niste pasi pentru a seta intonatia unei chitari electrice, notele de la fretul 12 sunt in ton, insa problema e ca am luat la rand fiecare nota in parte de pe grif si aproape toate sunt dezacordate. Griful este drept si actiunea e destul de joasa (~2mm la fretul 12). Ce alti factori mai pot influenta intonatia? Inaltimea dozelor?

 

Cum ai facut observarea diferentelor cu ce ai controlat ?

 

Se mai paoate influenta prin schimbarea chitarei , schimbarea gatului ,cu un gat ce are tastele montatre in asa fel ca sa compenseze aceste probleme ..( taste oblice pe axul tastierei...sau in "zig-zag " ) , nut compensat ...si de astea...

 

Chitaristul cu o chitara "ordinara /normala" compenseaza "din mana " ..acordeaza pe pozitie si de astea...

Link to comment
Share on other sites

Hm pai treaba sta asa : chitara nu are fretbuzz sigur, am apasat foarte gentil pe freturi cand am verificat notele (plus ca am freturi medii), intre doza bridge si corzi sunt cam 2 mm (masurati cu apasare la ultimul fret), iar verificarile le-am facut cu un tuner cromatic. Ideea e ca diferentele nu sunt sa zicem uimitoare,notele variaza in general -5~+5 (maxim +10 pe tuner). Alta faza este ca aceasta chitara are neck-ul putin inclinat in sus(din cauza ca si dozele sunt puse in cutii inclinate) fata de corpul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Hm da dar nu pot face nicio modificare. Daca as indrepta griful ar fi dozele inclinate dry.gif. Oricum am tot cautat poze pe net cu chitara asta si toate au aceeasi mica inclinare a neck-ului, deci e cel mai probabil din fabrica

Toate chitarele au "inclinat" gatul catre "spate" ,acest unghi este mai mic la cele care au bridge-ul la "nivelul corpului" si care au suprafata corpului dreapta/plana .

 

La cele cu " archtop" este normal sa fie inclinat gatul catre spate deoarece pozitia bridge-ul este mai inalta tot din aceasta cauza dozele trebuie ridicate din aceast acauza au acele cutii de inaltare .

 

la vioara si de astea pe langa rezistenta placii de rezonanta prin "archtop" se asigura si ergonomia ptr a se canta cu arcus .

 

la chitara nu ai arcus dar este incomod sa cant la o chitara cu corzile foarte aproape de corp ..asa ca archtop din acest punct de vedere asigura un spatiu mai larg ptr a misca mana dreapta ...si arata bine ..deci estetica ar fi a doua treba cu archtop.

Reglezi asculti sunetul si nu te iei dupa ce "masori" caci nu stii ce masori!!

 

Acordorul este OK ptr. a acorda corzile libere ...apoi treaba chitaristului sa compenseze diferitele probleme ...

 

Chitara nu-i orga la care apesi o clapele si suna acelasi ton de oricate ori apesi ..

 

Pe chitara ai acelasi ton in mai multe pozitii pe gat pe diferite corzi ...etc..

 

In rest sa tot descris sursa problemelor cu acoprdajul cu compensarile etc etc...

 

 

Presupun ca ai si un "nut" inalt , lucru ce ajuta la un sound clar bogat si puternic cand lovesti o coarda libera ....DAR ...vor falsa primele pozitii de numa .Plus este greu sa canti in primele 2-3 pozitii daca ai nut inalt ...cel mai bine sa ai o tasta "0" ce asigura inaltimea optima ptr a se canta usor si in primele pozitii plus nu va falsa atat de groaznic ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dude no way :)) nu am experienta cu truss rodul si ar fi cam ultima chestie pe care as face-o unei chitari; am auzit ca se poate buli permanent griful daca faci o miscare gresita. Plus ca am mentionat un pic mai sus, variatiile sunt minore, cel putin la urechea mea ( nu foarte dezvoltata dar cant de vreo 3 ani deci nici afona nu e :D ) nu se percepe. La majoritatea notelor acul tunerului sare doar cate-o treapta maxim 2, revine pe centru, sare iar, cva de genul. Si am citit aqm ca nu exista chitara "perfecta", mai ales la low-mid entry ce am eu.

Link to comment
Share on other sites

Acum am citit ultimul post.. hm pai inseamna ca nu e mare lucru. Chestia cu griful inclinat...corpul e drept dar bridgeul e TOM deci se poate inalta pana la cer. O sa postez fotografii cand o sa ma intorc de la facultate trebuie sa o tai multumesc baieti ne auzim in scurt timp

Dude no way :)) nu am experienta cu truss rodul si ar fi cam ultima chestie pe care as face-o unei chitari; am auzit ca se poate buli permanent griful daca faci o miscare gresita. Plus ca am mentionat un pic mai sus, variatiile sunt minore, cel putin la urechea mea ( nu foarte dezvoltata dar cant de vreo 3 ani deci nici afona nu e :D ) nu se percepe. La majoritatea notelor acul tunerului sare doar cate-o treapta maxim 2, revine pe centru, sare iar, cva de genul. Si am citit aqm ca nu exista chitara "perfecta", mai ales la low-mid entry ce am eu.

Link to comment
Share on other sites

Atunci ai rezolvat problema, o lasi asa.

Probabil ai un tuner prea mofturos, io nu mi-as mai bate capul daca nu te deranjeaza la ureche.

Tuner-ul nu-i mofturos DAR

 

daca-i digital ....are un timp de masurare ...de ex. de 6 ori pe secunda eroarea este intotdeauna de cel putin 1 bit ..in orice caz la afisajul numeric ultima cifra se misca intotdeauna (cam la orice aparat de masura digital...daca nu se misca este reglat sa nu afiseze aceasta "miscare" )

 

Coarda ciupita. are cel putin trei faze A(D)SR

 

Atac coarda este intinsa si pitchul este mai inalt !!

 

Sutain...incepe sa se stabilizeze inaltimea .... aici undeva ptr cateva momente ai putea avea pitchul "corect"

 

Release...scade amplitudinea ..convertorul AD incepe sa dea rateuri..sau comparatorul de frecvente..

 

 

Daca de ex daca aparatul digital face masurari numai de 6 ori pe secunda ..nu se stie daca a prins pitch=ul corect in momentul corect...

 

Cele mai analogice cu indicator magnetoelectric ( cu microammpermetru cu "ac ") indica cu o mare mediere ( integrare) "nullul" dintre frecventa masurata si cea etalon deci acul este mai stabil nu oscileaza prea mult DAR si aici exista ero9ri ...

 

Sunt mai multe tipuri de acordoare cu diferite circuite si care fiecare au minusurii si plusuri ..

 

..

 

Asa ca de aici se vede ca este OK ptr a aduce corzile aproape de ce trebuie apoi reglajul fin "relativ" cu chitara ta se face dupa ureche.

 

Sunt diferite acoardoare unele sunt mai bune altele mai slabute ...dar l afiecare acordajul final se face dupa ascultare ...mai ales la chitara.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Poza

Cam asa arata capatul grifului dinspre doze. Sunt un pic confuz pt ca desi am mai vazut poze cu griful ridicat asa, pare ca si cum nu ar fi asa din fabrica. Adica de ce sa mai faci capatul ala sa arate inestetic cand ai putea sa faci capatul cu totul (fara spatiu intre capat si corp)

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Poza

Cam asa arata capatul grifului dinspre doze. Sunt un pic confuz pt ca desi am mai vazut poze cu griful ridicat asa, pare ca si cum nu ar fi asa din fabrica. Adica de ce sa mai faci capatul ala sa arate inestetic cand ai putea sa faci capatul cu totul (fara spatiu intre capat si corp)

 

Nu-i nimic anormal , nici nu este prea inclinat datul ..

 

Oricum fa si tu poza sa se vada chitara .

 

Asemenea gat am vazut la unele acustice tip Gibson

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.