www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa-Mi Iau O Chitara Electro-Acustica


Guest I'm Superman
 Share

Recommended Posts

Guest I'm Superman

Am o Aria AW-15 de vreo 2 ani si vreau sa-mi iau una electro-acustica mai mult pentru live si unplugged si foarte putin studio.Am pus ochii pe Takemine EG320C.Bugetul as vrea sa fie cat mai mic la inceput mi-am propus 700 RON;)).As mai avea nevoie de amplificator sau alte chestii pt live tinand cont ca am sursa destul de buna si boxe?Daca da se poate sa cant 1-2 fara amp si altele doar chitara bagata la statie pana fac rost de bani si pt amp?:rolleyes:

 

App uitati ce as vrea sa cant pe ea:

 

 

0:31 - Common Ground (2:49 incepe cea mai faina parte a melodiei)

 

5:13-Keys to the hovercar

 

de mentionat k as vrea sa fie culoarea si forma ceva de genu ca la takemine-ul ala :)

Edited by I'm Superman
Link to comment
Share on other sites

Guest HellsAngel

 Pentru a canta live nu iti trebuie amplificator , mai ales ca nu e chitara electrica.

 

 

Pui chitara la mixer si ai acoperire in toata sala unde canti.Cu un amplificator de maxim 15 W care se incadreaza in bugetul tau o sa canti doar in casa.

 

Zic eu sa iei ori takamine ori o chitara ceva mai buna si sa renunti la amplificator.Nu vei avea nevoie pt live decat daca ai sa canti in sali fara sistem audio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

mai imi da cineva ceva optiuni de chitara?:)

 

app ce imi trebuie ca sa conectez chitara la comp?:)

Link to comment
Share on other sites

Guest HellsAngel

 Iti trebuie un cablu audio si un adaptor jack mare - mic

 

 

Ca software poti folosi guitar rig , amplitube etc.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

n-am eu 14.500 dolari ca sa iau o chitara :lol:si nici nu vreau sa astept 2 ani k sa o iau.ma intereseaza daca se aude si bine drumul la chitara cum ii melodia drifting cand bate in chitara.alta chitara nu mai imi iau pt ceva timp si am vazut cum se aude takamine aia(ce-i drept nu live).o sa ma duc intr-o zi sa incerc la MC cateva chitari si poate si un amp mic pentru acasa.Mai aveti alte oferte la chitari?:D

Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

si inca ceva daca o bag la amplificator sau la o boxa o sa se auda mai fain sau tot trebuie schimbate corzile k sa se auda fain?:huh:

Link to comment
Share on other sites

nu are nici un rost sa-ti iei amplificator pt electro-acustica, pe bune....

 

daca vei avea vreodata o cantare, chitara va fi trecuta prin mixer, si direct in PA...

 

 

iar pt acasa, chitara la rece va fi mai mult decat suficienta :)

 

in caz de vrei sa-ti satisfaci anumite dorinte, o poti baga prin calculator, direct in boxele/sistemul/monitoarele care le detzii, cum ti s-a sugerat mai sus...

Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

si inca ceva mai vreau sa intreb.despre "soundhole pickup" care am vazut ca sunt ca un fel de microfon.Se aude mai bine daca am un pickup la chitara mai ales live?:huh:

Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

Am fost la mc si am incercat amandoua:Ibanez si Takamine cred ca era G220c.

Ibanezul a fost destul de fain si s-a auzit decent la un amp de 700 ron;)).Dar takamine-ul :rulez::rulez::rulez:ii bestial.Se simte lemnul mult mai fain decat la ibanez si are alta forma.

 

Am citit undeva ca G220c are Solid top si ca la ala nu se deterioreaza asa usor corzile.Am incercat si cateva melodii de a lui andy mckee (

,
) si se aude bestial ca in video-uri nu ca la chitara mea unplugged;)).

 

Intrebarea ii daca o sa se auda tot la fel daca bag chitara in comp si de acolo se aude la boxe(mixerul nu il am prin camera).Am vazut ca are si tot ce ii trebuie si tuner si numai am ce zice am ramas placut impresionate de ea.

 

 

Din cate am inteles de la cei de la MC ampurile de 250 lei nu sunt bune pt acustice si numai pt electrice si ala de 700 lei or zis ca e cel mai ieftin pt e-acustica.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la mc si am incercat amandoua:Ibanez si Takamine cred ca era G220c.

Ibanezul a fost destul de fain si s-a auzit decent la un amp de 700 ron;)).Dar takamine-ul :rulez::rulez::rulez:ii bestial.Se simte lemnul mult mai fain decat la ibanez si are alta forma.

 

Am citit undeva ca G220c are Solid top si ca la ala nu se deterioreaza asa usor corzile.Am incercat si cateva melodii de a lui andy mckee (

,
) si se aude bestial ca in video-uri nu ca la chitara mea unplugged;)).

 

Intrebarea ii daca o sa se auda tot la fel daca bag chitara in comp si de acolo se aude la boxe(mixerul nu il am prin camera).Am vazut ca are si tot ce ii trebuie si tuner si numai am ce zice am ramas placut impresionate de ea.

 

 

Din cate am inteles de la cei de la MC ampurile de 250 lei nu sunt bune pt acustice si numai pt electrice si ala de 700 lei or zis ca e cel mai ieftin pt e-acustica.

 

Si la 750 nu au nimic ? ca de la 750 in sus sunt bune si pentru muzicutza , apoi de la 800 in sus si pentru vioara ..si tot asa....

 

Ia mai citeste tu pe forum ..

 

Vreau Sa-Mi Iau O Chitara Electro-Acustica

 

Ia-ti Doua si ai terminat

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

dak ai citit mai sus k tocmai nu prea am bani si de amp abia am de chitara la 950 lei...Cand o sa-mi iau chitara o sa fie mai mult conectata la comp si mixer....Cred ca m-am lamurit si imi iau takamine-ul la 950 ron.

 

 

Topic Closed....

Link to comment
Share on other sites

dak ai citit mai sus k tocmai nu prea am bani si de amp abia am de chitara la 950 lei...Cand o sa-mi iau chitara o sa fie mai mult conectata la comp si mixer....Cred ca m-am lamurit si imi iau takamine-ul la 950 ron.

 

 

Topic Closed....

 

Stii cum se zice ..."te insori acum sau nu te insori acum peste 15 ani oricum o sa-ti para rau."

 

Asa-i si cu chitarele...nu iei de nevasta pe una propusa de altii ,nu?Macar daca ai gresit este alegerea ta.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

Asta nu ii "propusa de altii".Takamine-ul ala mie mi-a placut.M-as insura si astazi cu el daca as avea banii:)).Doza o sa imi iau dar nu in viitorul apropiat ca ii criza :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Cântec

Sunt nou si a vrea sa stiu daca:http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BENTON-HBJC503CEQ-NT-_-17566.html este

Buna

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.