www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cocleala


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Imi puteti sugera o solutie de preparat in casa care sa-mi curete corzile de cocleala?Am transpiratia acida(cred) si coarda sol mi se oxideaza imediat,chiar si cu Phosphor Bronze.

 

Nu am magazine de chitari in oras,asa ca nu pot lua solutiile lor.

 

Cu basii n-am probleme,pot sa-i bag la apa fiarta pana se inrosesc ca racii

 

 

Si inca o intrebare,pot folosi suc de lamaie pe griff?

 

 

 

Multumesc

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc vreun leac babesc pentru curatat corzile, dar daca ai transpiratie acida poti sa-ti pui corzi coated.

"Suc de lamaie pentru griff"? Fanta sau suc natural? laugh.gif

Produsele de intretinere pentru fretboard ce se vind sub denumirea de "lemon oil" nu au nicio treaba cu uleiul esential extras din coaja de lamaie, decat poate mirosul si culoarea. Sunt uleiuri sintetizate din petrol. wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc vreun leac babesc pentru curatat corzile, dar daca ai transpiratie acida poti sa-ti pui corzi coated.

"Suc de lamaie pentru griff"? Fanta sau suc natural? laugh.gif

Produsele de intretinere pentru fretboard ce se vind sub denumirea de "lemon oil" nu au nicio treaba cu uleiul esential extras din coaja de lamaie, decat poate mirosul si culoarea. Sunt uleiuri sintetizate din petrol. wink.gif

 

Am citit gresit :D treaba cu suc de lamaie.

Intr-un fel e ciudata treaba cu sucul de lamaie(e acid-oxideaza ... e antioxidant-protejeaza) dar daca ziceti ca nu e bun nu folosesc :)

 

Cum ziceam mai sus,nu am magazin de chitari iar corzi pot sa-mi iau doar de pe net,(mie unul imi vine sa rad cand vine cel de la FanCourier si imi da un pachet de 20g :)

 

Deaceea vreau sa-mi pastrez corzile actuale functionale cat mai mult

.....ramane varianta cu fierberea rulez.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Teoretic, eu consider normal sa imi schimb corzile la 3, maximum 4 luni.

Nu stiu unde traiesti, dar poate ca ar trebui sa faci un efort in acest sens. Sau poate ai un prieten care sa te ajute si care sa locuiasca intr-un oras apropiat. Sau poate faci o comanda care sa te acopere pe o perioada mai mare de timp, asta cred ca ar fi o optiune buna.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic, eu consider normal sa imi schimb corzile la 3, maximum 4 luni.

Nu stiu unde traiesti, dar poate ca ar trebui sa faci un efort in acest sens. Sau poate ai un prieten care sa te ajute si care sa locuiasca intr-un oras apropiat. Sau poate faci o comanda care sa te acopere pe o perioada mai mare de timp, asta cred ca ar fi o optiune buna.

 

Asta e parerea ta. Daca sunt Elixir probabil ca tin luni de zile, dar regula de baza ar fi sa schimbi corzile atunci cand isi pierd proprietatile "acustice". Asta se intampla de obicei atunci cand se oxideaza, cand din neglijenta se acumuleaza mizerie in spatiile dintre infasurarea corzilor matisate si in cazul corzilor de calitate slaba, cand se distruge infasurarea de pe coarda sol.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Asta e parerea ta. Daca sunt Elixir probabil ca tin luni de zile, dar regula de baza ar fi sa schimbi corzile atunci cand isi pierd proprietatile "acustice". Asta se intampla de obicei atunci cand se oxideaza, cand din neglijenta se acumuleaza mizerie in spatiile dintre infasurarea corzilor matisate si in cazul corzilor de calitate slaba, cand se distruge infasurarea de pe coarda sol.

 

Absolut parerea mea. Personal, schimb corzile la 3 luni, chiar daca mai sunt capabile de ceva. Asta este, fiecare cu apucaturile lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Nici eu nu am magazin de corzi in oras...deci sunt cam in aceeasi situatie cu initiatorul topicului.

 

Eu schimb corzile cam la o luna...folosesc ghs si rotosound de obicei. Ca solutie pentru cocleala...cand se inverzezc (adica aprozimativ odata pe saptamana) detesnionez corzile si cu o carpa pe care pun pronto (nu stiu cat ajuta dar...) le sterg energic pana arata ca noi. Cu ocazia asta dau si cu ulei de lamaie pe grif, si nu am probleme.

Link to comment
Share on other sites

1) Sterge corzile dupa fiecare cantare cu o carpa. Pe dedesubt in primul rand ca acolo se aduna mazga. 2) Incearca Elixir. Eu am le-am folosit vreo 2 ani dar am renuntat cand a inceput sa le scada durata de viata, oricum tin mai mult decat corzile obisnuite. 3) Rotosound sunt alte corzi care isi pastreaza un ton fain in timp, si se simt minunat la mana.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Sa nu uit...au cei de la dunlop o chestie pentru corzi care nici nu e foarte scumpa si te tine destul o sticluta din aia. nu stiu exact detalii dar...creste semnificativ durata corzilor. sau cel putin nu mai coclesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Si fiecare cu bugetul lui, nu isi permite toata lumea sa traiasca cum ar placea departamentului de marketing de la GHS sau Ernie Ball.

 

Poate fi si o preferinta tonala: "Old Black is notorious for not holding tuning, a situation made worse by the fact that [Neil] Young loves to make a lot of use of the Bigsby tremolo on his guitar, and that he prefers his strings to be dirty and well worn in." (sursa).

 

 

Sa spunem ca nu am nevoie de cine stie ce minuni de corzi. Merg pe D'Addario, in general, sunt un prieten mai vechi al lor, nimic deosebit. Am spus ca schimb corzile la 3 luni. Asta înseamna de 4 ori pe an. Inmultit cu 40-45 lei, ca nu sunt elitist ca unii de pe aici, sa cant doar cu corzi de la 1,5 milioane in sus, wow, nene, am ajuns la 160 lei/an. Eu cred ca ori ai nevoie de o marire de salariu, ori de al doilea job, ori de unul nou...

Ori sa parasesti conditia de roman care nu-si arunca aragazul pe geam nici macar in clipa cand devine un pericol pentru familie, e mostenire de familie nene, e de la Mihai Viteazul, ii facea cafeaua lui Preda Buzescu pe el...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Te aprinzi repede si gandesti putin. O parere diferita de a ta nu inseamna atac la persoana, si e gratuit si necopt sa raspunzi cu unul.

 

Wow, e gratuit si necopt...aha...

Mie mi s-a parut necopt sa crezi ca arunc zeci de milioane pe corzi. Dar na, o fi fost de la mine...

Sincer, ce este pe aici nu inseamna schimb de idei. Decat daca el convine anumitor persoane, dovada si cazul de fata. Da, eu sunt necopt.

Cum sa nu.

Edited by OratioMentis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Teoretic, eu consider normal sa imi schimb corzile la 3, maximum 4 luni.

Nu stiu unde traiesti, dar poate ca ar trebui sa faci un efort in acest sens. Sau poate ai un prieten care sa te ajute si care sa locuiasca intr-un oras apropiat. Sau poate faci o comanda care sa te acopere pe o perioada mai mare de timp, asta cred ca ar fi o optiune buna.

 

E adevarat,ma satur repede de sunet,deaceea imi schimb corzile la 1-2 luni,depinde cat tin.

 

Nu am pe nimeni din alt oras asa ca nu ma poate ajuta i aceasta privinta.

O sa mai caut site-uri convenabile

 

P.S.:Nu trebuia sa va aprindeti asa tare ,fiecare are parerea lui :)

 

http://ebay.co.uk -> cautare dupa "guitar strings".

Preturile sunt mai bune ca in magazinele din Bucuresti. Posta Romana livreaza in toate orasele.

 

Si cam in cat timp vin corzile daca dau comanda?

 

N-as apela la Ebay pentru ca se vinde in lire (1 lira=5 lei+)

 

+ taxe de transport

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

@OratioMentis: Nu stiu de unde iti cumperi tu corzile, dar eu mi-am lat un set de D'Addario XL 10-52 din magazin cu 25 de lei.

Unii au alte surse de unde le procura cam la jumatate din pretul asta (vezi userul BeckPetrucciani), dar nu le dezvaluie. :)

 

De prin oras. Ma crezi ca nu am stat sa vad daca exista si mai ieftin? :) Pentru cheltuielile programate cu ele, este ok. E, oricum, undeva in centru, ca pe acolo lucrez :)

Link to comment
Share on other sites

De prin oras. Ma crezi ca nu am stat sa vad daca exista si mai ieftin? :) Pentru cheltuielile programate cu ele, este ok. E, oricum, undeva in centru, ca pe acolo lucrez :)

 

Ma asteptam din partea ta sa cauti cel mai mic pret, daca tot te plangi ca dai prea multi bani pe corzi. Cu 160 de lei poti sa ti le schimbi de 6 ori pe an (o data la doua luni), fata de 4 ori pe an. Si macar te vei bucura mai des de sunetul corzilor noi. No offence! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest alexgeo008

Sincer sunt incepator dar am mai auzit si eu unele chestii.

Profu meu de chitara ne-a recomandat daca chiar avem bani si chiar vrem niste corzi de calitate superioara sa luam corzi elixir (cei drept foarte scumpe, nefiind profesionist sau macar intermediar nu mi-as cumpara ca n-am nici banii), dar zicea ca aceste corzi elixir, tin sunetul curat ca si nou pt foarte mult timp din cauza ca cica au ceva foita pe ele care face ca grasimea, pielea si transpiratia sa nu le degradeze. El si-a pus acuma 1 luna corzile noi si inca il mai intrebam daca si le-a schimbat ca sunetul este ca in prima zi. Deci daca vrei corzi de calitate care sa te tina mult timp sunetul curat, astea sunt (din ce am auzit) ceale mai bune, insa costa ceva bani. Asa ca vrei calitate dai bani vrei ceva ieftin, ar trebui s ate multumesti si cu ceva mai putin fenomenal.

Link to comment
Share on other sites

Sincer sunt incepator dar am mai auzit si eu unele chestii.

Profu meu de chitara ne-a recomandat daca chiar avem bani si chiar vrem niste corzi de calitate superioara sa luam corzi elixir (cei drept foarte scumpe, nefiind profesionist sau macar intermediar nu mi-as cumpara ca n-am nici banii), dar zicea ca aceste corzi elixir, tin sunetul curat ca si nou pt foarte mult timp din cauza ca cica au ceva foita pe ele care face ca grasimea, pielea si transpiratia sa nu le degradeze. El si-a pus acuma 1 luna corzile noi si inca il mai intrebam daca si le-a schimbat ca sunetul este ca in prima zi. Deci daca vrei corzi de calitate care sa te tina mult timp sunetul curat, astea sunt (din ce am auzit) ceale mai bune, insa costa ceva bani. Asa ca vrei calitate dai bani vrei ceva ieftin, ar trebui s ate multumesti si cu ceva mai putin fenomenal.

 

Ai auzit bine,Elixir sunt cele mai rezistente in timp,

 

dar pe langa ca sunt scumpe nu le gasesti chiar oriunde.

 

vara asta o sa merg in Canada si sper sa-mi gasesc acolo o chitara buna.Deocamdata cant pe una veche de 30 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.