www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce chitara imi recomandati pt metalcore/thrash


Guest paul-pantera

Recommended Posts

Guest paul-pantera

dupa cum scrie si in titlu..asta as vrea cant. Dupa ce dau bacu. Momentan am un stagg si un zoom 505II.

Da mar interesa o chitara buna pt acel gen de muzica ( ca trupe de referinta as zice: pantera,sepultura,as i lay dying, lamb of god, chimaira,unearth etc).

Ce chitara mi-ati recomanda..... sau dak aveti vreo sugestie pt stagg...dak as putea sa ii iau o doza ceva ca sa fac staggu sa mearga pt asa ceva cu o investitie mai mica :).

Eventual sa ziceti si pretul ...asa ca sa imi fac o idee.. Multumesc anticipat.... Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

dupa cum scrie si in titlu..asta as vrea cant. Dupa ce dau bacu. Momentan am un stagg si un zoom 505II.

Da mar interesa o chitara buna pt acel gen de muzica ( ca trupe de referinta as zice: pantera,sepultura,as i lay dying, lamb of god, chimaira,unearth etc).

Ce chitara mi-ati recomanda..... sau dak aveti vreo sugestie pt stagg...dak as putea sa ii iau o doza ceva ca sa fac staggu sa mearga pt asa ceva cu o investitie mai mica :).

Eventual sa ziceti si pretul ...asa ca sa imi fac o idee.. Multumesc anticipat.... Numai bine :)

 

Hmmmm.... ia sa vedem....

1. cat mai colturoasa si cu muchii multe si aparent taioase

2. musai neagra si daca se poate nu lucioasa

3. curea cat mai lunga sa o poti tine (if possible) sub genunchi

4. doza conteaza mai putin ca doar nu te intereseaza acuratetea sunetului; tare si cu fortza !!!

5. musai cu Floyd ca sa impresioneze

6. optional 7 corzi

Daca imi mai vin idei, le scriu acilea :)

bafta :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

Malex Se Intoarce!

 

:)

 

Parca a mai dat un reply super hilar unuia care isi dorea cam acelasi lucru..

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Uitete pe la ceva Jackson-uri , da la alea mai scumpe, :) , eu am un JS 30 si nu pe preteaza la metale, sunt destul de moi dozele, bune pt Rock in general, si atentie mare daca iti cumperi sa fie potentiometrele bune (eu am schimbat unu).

 

Sau daca vrei doze.... aici e mai ieftin... nush preturi exact, vreo 60-110€ o doza klumea sau mai pui ceva si iei set :) intra si tu pe siteuri de doze si vezi ca au demo de sunet....

 

Si apropo, orice doza ti-ai lua(daca e buna) trebe sa sune mai bine ca alea de pe Jackson chiar si daca sunt Duncan design.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

omule depinde cat ei de dat daca vrei cev a mai ieftin poti sati schimbi o doza vezii la www.grosmann.ro ca acolo au doze si chitari mai ieftine si sunt acceptabile asta desigur daca nu dispui de o suma mare de bani ca sati cumperi un ibanez mai smecher eventual deala cu 7 corzi , da sa aiba humbucker neaparat aa siti mai trebuie si statie sanatoasa eventual un marshall( cu mosfeturi in final) ca sa ai un ssune super agresiv

 

a si la capitolul distors un dime ori de mxr ori de la digitech

Link to comment
Share on other sites

Guest paul-pantera

Uitete pe la ceva Jackson-uri , da la alea mai scumpe, :) , eu am un JS 30 si nu pe preteaza la metale, sunt destul de moi dozele, bune pt Rock in general, si atentie mare daca iti cumperi sa fie potentiometrele bune (eu am schimbat unu).

 

Sau daca vrei doze.... aici e mai ieftin... nush preturi exact, vreo 60-110€ o doza klumea sau mai pui ceva si iei set :) intra si tu pe siteuri de doze si vezi ca au demo de sunet....

 

Si apropo, orice doza ti-ai lua(daca e buna) trebe sa sune mai bine ca alea de pe Jackson chiar si daca sunt Duncan design.

 

ms.....da asa orientativ cam la cat se ridica investitia ? :)

 

omule depinde cat ei de dat daca vrei cev a mai ieftin poti sati schimbi o doza vezii la www.grosmann.ro ca acolo au doze si chitari mai ieftine si sunt acceptabile asta desigur daca nu dispui de o suma mare de bani ca sati cumperi un ibanez mai smecher eventual deala cu 7 corzi , da sa aiba humbucker neaparat aa siti mai trebuie si statie sanatoasa eventual un marshall( cu mosfeturi in final) ca sa ai un ssune super agresiv

 

a si la capitolul distors un dime ori de mxr ori de la digitech

 

dak ai chef de mistouri io zic sa te duci in alta parte,pt ca io nu am pus topicu asta asa ...de fun.

Edited by paul-pantera
Link to comment
Share on other sites

.........................

dak ai chef de mistouri io zic sa te duci in alta parte,pt ca io nu am pus topicu asta asa ...de fun.

 

Nu mi se pare ca "diogrey" a vorbit la misto, ti-a dat un sfat de luat in seama. Alticineva vorbeste la misto :) (vezi mai sus) :)

 

On topic: Daca nu vrei grosmann, iti recomand Jackson (DXMG, sau DK2), Ibanez RG(de la seria 3** in sus, 320, 350, 370), sau ESP(daca te tine buzunarul). Ca efecte zoom-ul ala ii ok. poti sa-ti mai iei niste pedale sau un proc mai serios, dar daca te tine buzunarul ia-ti un amp serios.

Link to comment
Share on other sites

Sepultura canta cu Jackson, si din intamplare am eu un Jackson DXmg , doze emg, in stare f buna. Griful este exceptional ( iti iei zborul pe el) . Este o chitara buna poti sa o incerci la muzica ( ie aia de 21 de bulioane). Daca te gandesti sa o cumperi eu o dau cu 15 500, am folosit-o numai in concerte de vreo 5-6 ori si o am de max 1 an. Uite-te in sectia mica publicitate :)

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand cu caldura DXMG-ul lui "Wyldechild". La pretul ala ii "chilipir". Daca o vindea inainte de a-mi lua eu DK2-ul era a mea :)

 

Nu-i fac reclama lui "Wyldechild" (nu-l cunosc), fac reclama chitarii(care este una dintre chitarile mele preferate).

 

Later edit: Iti vand eu Jackson DK2(are aproximativ 1 an) si cumpar eu DXMG-ul lui "Wyldechild" :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand gtra care iti place tie cel mai mult in functie de ce bani dispui :)

 

altfel zis nu exista reteta sau kitara speciala de metalcore sau trash. de ex sheriff_dodiez ti-ar recomanda cu caldura ibanez rg321 , e parca la 12 mil in romania si prezinta niste featureruri atractive :(:) nu-i asha sheriff?:)

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

Asa e colega, trebuie sa recunosc ca imi face cu ochiul de mult chitara aia.

Pentru cei care nu stiu despre ce e vb, e un Ibanez rg321 modelul din 2005(cel cu mahon si doze infinity).

E o chitara aparent "ieftina": 12 mil la Muzicutza.

Are mahon, doze decente(peste cele power-sound), cordar fix si o scala de 25.5'', ceea ce inseamna ca te poti juca dupa pofta inimii cu acordajele.

Iar daca esti nemultumit de chitara si vrei sa sune mai bine, pur si simplu iti iei un SD - JB sau EMG activ si s-a terminat povestea.

Edited by sheriff_dodiez
Link to comment
Share on other sites

Guest paul-pantera

Nu mi se pare ca "diogrey" a vorbit la misto, ti-a dat un sfat de luat in seama. Alticineva vorbeste la misto :) (vezi mai sus) :)

 

On topic: Daca nu vrei grosmann, iti recomand Jackson (DXMG, sau DK2), Ibanez RG(de la seria 3** in sus, 320, 350, 370), sau ESP(daca te tine buzunarul). Ca efecte zoom-ul ala ii ok. poti sa-ti mai iei niste pedale sau un proc mai serios, dar daca te tine buzunarul ia-ti un amp serios.

 

lol...intradevar...eram mort de somn(abia terminasem meditatiile :( )...acel mesaj ii era destinat lui malex...imi cer scuze pt greseala B)

 

 

 

 

eu iti recomand gtra care iti place tie cel mai mult in functie de ce bani dispui ;)

 

altfel zis nu exista reteta sau kitara speciala de metalcore sau trash. de ex sheriff_dodiez ti-ar recomanda cu caldura ibanez rg321 , e parca la 12 mil in romania si prezinta niste featureruri atractive ;):) nu-i asha sheriff?:o

 

deci in concluzie cu max 15 500 000 imi iau o chitara super tare pt ce vreau io sa cant? ;)

 

Sepultura canta cu Jackson, si din intamplare am eu un Jackson DXmg , doze emg, in stare f buna. Griful este exceptional ( iti iei zborul pe el) . Este o chitara buna poti sa o incerci la muzica ( ie aia de 21 de bulioane). Daca te gandesti sa o cumperi eu o dau cu 15 500, am folosit-o numai in concerte de vreo 5-6 ori si o am de max 1 an. Uite-te in sectia mica publicitate ;)

 

dap..o stiu chiar mam uitat la chitara aia acum cateva zile

Edited by paul-pantera
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Asa e colega, trebuie sa recunosc ca imi face cu ochiul de mult chitara aia.

Pentru cei care nu stiu despre ce e vb, e un Ibanez rg321 modelul din 2005(cel cu mahon si doze infinity).

E o chitara aparent "ieftina": 12 mil la Muzicutza.

Are mahon, doze decente(peste cele power-sound), cordar fix si o scala de 25.5'', ceea ce inseamna ca te poti juca dupa pofta inimii cu acordajele.

Iar daca esti nemultumit de chitara si vrei sa sune mai bine, pur si simplu iti iei un SD - JB sau EMG activ si s-a terminat povestea.

 

Dar de curiozitate, tu ai cantat pe chitara aia ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.