www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Electrica-Acustica Baton Rouge R11Ce


Guest tmxchristian
 Share

Recommended Posts

Guest tmxchristian

Buna tuturor. Sunt nou pe forum. Am o problema cu chitara mea Baton Rouge R11CE. Situatia este in felul urmator. La ciupire tare pe coarda G(Sol) sau harmonic pe 12Freet tot la coarda G se aude un zgomot ciudat. Am sa pun si un sample sa auziti mai exact despre ce vorbesc. Bateriile sunt noi , corzile le-am schimbat (D`Addario) de mai multe ori si nu a schimbat cu nimica. Am dus-o vineri la o firma de muzica din Oradea sa vada ce poate avea. Azi ma sunat si mi-a zis ca cica preampul este prea puternic pentru chitara mea si ca trebuie sa dau sub 40% din volum la chitara . Am fost la ei tot azi si am legat-o la un combo pt chitari acoustice si am facut cum zicea el dar nu asta este baiul. Acuma trebuie sa mai astept cateva zile ca sa mai verifice inca o data. Eu i-am zis sa o verifice cu un microfon calitativ de studio ca sa vada daca se aude la fel. Am uitat sa mentionez ca am incerc pe ceva pickup ieftin de la ei si el zicea ca nu se mai aude dar eu am mai auzit destul de incet ca se mai auzea defetul. Nu se auzea prea tare pt ca era pickup`ul destu de slab ca sa scoata tot sunetul pe amp , parerea mea.. Voi ce parere aveti? Care ar putea fi baiul?

 

Va multumesc frumos pentru pareri!

GuitarLarm.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest tmxchristian

Preamplificator va referitii la asta de ex? 223397.jpg ca nu le prea am cu termeni astia.

 

Ce propuneti sa fac? Astept sa vad ce parere au cei de la magazind dar ma intereseaza si opinia voastra!

Edited by tmxchristian
Link to comment
Share on other sites

Parca am citit undeva ca dintre corzile de chitara, G are semnalul cel mai mare. In cazul asta ar putea fi doar o neadaptare si preamplificatorul are prea mult gain, intrand in saturatie (limitare, clipping). Daca volumul este pus la iesirea preamplificatorului (cum este de obicei), nu ai cum sa rezolvi problema fara a micsora fie gain-ul, fie nivelul semnalului la intrare. Micsorand semnalul la intrare, dupa amplificare nu mai satureaza preamplificatorul. De aceea, o doza slaba ar avea efectul mai putin pronuntat, iar o doza foarte slaba nu ar avea deloc problema asta.

Este posibil sa aiba un reglaj in interior. Daca nu, montajul poate fi modificat de cineva cu o minima experienta in montaje audio. Daca montajul e cu SMD, un pic mai multa.

Dupa cum suna, sigur nu-i pe lampi! :lol:

 

...Also, bateria e buna? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest tmxchristian

Bateria este buna. Sunt 2 bateri Sony de 3Volti noi, cumparate saptamana trecuta. Si la baterilile de dinainte facea la fel. Cel care verificase chitara zicea ca preampul are prea mare gain si daca trec peste 40%din gainul depe preamp probabil intra in clipping de care zici tu. Input level de care zici tu face sens . Am sa le spun ideeia asta . Nu mai am rabdare pana ma suna iara :))..deci is de vineri fara chitara si simt ca inebunesc. Am impresia ca cel care se ocupa de reparat nu se prea pricepe...

Link to comment
Share on other sites

Guest tmxchristian

Am fost azi la magazin si pot sa zic ca am incercat-o doua ore si nu am mai observat problema. Sper sa ramana asa! :)) A zis ca cablu care merge de la pickup la preamp in pickup in facea probabil un fel de joc sau de la ceva lovitura sa miscat sau cum si a zis ca a scos mufa acea micuta si a bagat-o la loc . Voila ! Merge! Am scapat ieftin!! Va multumesc pentru sfaturi oricum. Am invatat de la voi .

 

PS: Apreciez acest forum si membri ei!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.