www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese pentru doua chitare


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 11 months later...

Acu o saptamana ma viziteaza un amic chitarist si el. Am vrut sa cantam ceva pe doua chitare dar in afara de un ritm de blues nu am reusit nimic.

Ce piese facile(Adica nu cu soloul lu peste ) pentru doua chitare stiti ? Ceva cu ritm si lead dar sa poata fi cantate de un chitarist cu bun simt si nu e un malmsteen wannabe. Intrebarea isi are rostul ei caci de aici se pot alege piese pentru viitoarele intalniri RGC.

 

Din start exclud cateva piese de la metallica pentru ca de multe ori kirk hammet sta si someaza si isi face aparitia doar la solo. Totusi daca gasiti ceva viabil merge si metallica.

Ca bonus poate gastiti si unele cu o parte acustica si cu alta parte electrica (adica cu distoris , drive whatever).

 

Keep on rocking in a free world!

Si nu uitati DAVE MUSTAINE FOR PRESIDENT ! :)

Link to comment
Share on other sites

cosule nu stiu cam ce ai vrea tu sa canti, da incerc sa iti dau cateva exemple bune sau rele asta decizi tu. ar fi cam astea (asa rpd din minte)

you and i - scorpions

holiday - scorpions

ceva de la blackmore's night (mai toate-s pe 2,3,4 chitare)

goodbye blue sky - pink floyd (scurta da simpatica)

doced - rhcp

led zeppelin - comunication breakdown (daca vrei tabu zi-mi )

hotel - california ver live :)

sultans of swing ar mere.. :( oricum cateva, care mi-au venit in minte.. spor la treaba :)

wish u were here :) kidding

feathers and doom - the cardigans (da nu-mi dau seama daca e chitara sau clapa, cred ca e clapa totusi, da e misto mel)

Link to comment
Share on other sites

pai, puteti incerca sa cantati cva maiden :). Sa faceti amandoi armonii, sau unul sa tina ritmu (in locul basului la unele parti), si celalalt armonie (de unul singur :)).

fear of the dark, the trooper.. altele nu-mi mai vin in minte, dar sunt o gramada. Ar mai fi de la AC/DC, ride on (daca faceti soloul :)). mai e una da am uitat-o :(

sunt o gramada de melodii care pot fi cantate pe 2 chitari (din cate am inteles, nu vreti ca amandoi sa faceti acelasi lucru B))

Link to comment
Share on other sites

Exact asta e ideea insa cred ca ne pierdem in lucruri complicate. Auzi iron maiden. Pai aia au 3 chitare acolo . Unu tine armonia si ceilati mai intra cand isi aduc aminte. La naiba trebuie sa fie ceva mai bun. Daca facem miscarea cu impartitul pe grupe ce cantam ? Ceva asa la poezie?

Faptul ca exista nu ma incalzeste cu nimic. Eu vreau sa stiu si care sunt cantecele ce se preteaza pentru doua chitare neexpeirmentate.

Link to comment
Share on other sites

cosu iti recomand cu mare caldura anathema....merg ca unse..mai ales cele din ultimele albume...

 

sonata arctica...daca facem rost de clape si mai bine :)

 

ma la maiden iti zic eu ca merge(cat de cat).....am pus fear of the darku pe forum..e pe 2 chitari facut...cu toate ca nu stiu exact cum suna melodia(ma refer la structura)

 

ceva adi manolovici daca se simte cineva in stare sa cante partea lui adi :)

 

s-ar putea sa mearga si ceva nirvana :)

 

in restu nu prea stiu ce sa iasa ca la carte...mai zic yo daca imi vin idei :(

 

a..shi elvis presley B)

Link to comment
Share on other sites

Hello,

 

Recomand calduros In Flames - Acoustic Medley.

 

Warm regards.

 

:)

 

[edit] Bine v-am gasit :) E dragut forumul :) [/edit]

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Cateva care mi-au venit in minte:

 

Amorphis - My Kantele

Anouk - Nobody's Wife

Carlos Santana - Put Your Lights On

U2 - One

Soul Asylum - Runaway Train

Guns N' Roses - On In A Million

Eric Clapton - Wonderful Tonight

Blackmore's Night - Under A Violet Moon

Lynyrd Skynyrd - Tuesday's Gone

Eric Clapton - Tears In Heaven

Eric Clapton - Layla

 

Daca vreti vreun tab anuntati-ma...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Guest Raul Gheba

un tip sa tina acordurile melodiei si al doilea sa dubleze vocalul piesei .. exemplu.. eu fac asta cu prieteni la nirvana-man who sold the world sau beatles -let it be

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Mi-e imi place cel mai mult, cand e vorba de 2 chitari,

soloul de la "The boys are back in town" - Thin Lizzy.

Suna trasnet.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Nervus

Maiden merge brici la doua chitari

Oriucum toate melodiile lor sunt facute pentru 2 / 3 chitari, deci e ok.

Plus mai au si obiceiul ca una sa stea in tertza, ceea ce suna chiar calumea ;0

 

Phantom of the opera ,

Transylvania,

 

Ca au un ritm mai steady asa pe parcursul melodiilor merg bine

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Am si eu o intrebare... la voi nu se poarta faze gen: un chitarist canta ritm (eventual de la o melodie cunoscuta) si celalalt improvizeaza ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Guest titus

incearca, daca te tine :) , de la death ori empty words ori cristal mountain, ori flesh and the power it holds,voice of the soul... sau tot asa, daca te tine de la slayer south of haven, expandable youth, blod red, seasons in the abyss sau poate chiar mai brutale: angel of death, war ensemble, postmortem/raining blood, epidemic... sau niste kreator, mind of fire, replicas of life, endorama...

astea sunt toate piese grele si chiar daca nu-ti place stilul merita sa te uiti peste ele B)

sper sa te fi ajutat... :):):(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

dude! megadeth- hangar 18... sunt vreo 3-4 minute cu ceva de genu solo mustaine, solo friedman, solo mustaine, solo friedman, etc.

si daca sunteti la inceputu inceputurilor, incercati judas priest-the hellion :) si dupa aia poate electric eye... daca nu all guns blazing- daca aveti multe caractere puternice in trupa, in afara de basist, incercati asta. inceputu e cu falsetou ala incredibil, si in cantec sunt vreo 4 solouri inghesuite in 4 minute

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.