www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Si Bass Pareri


Guest mboyeu
 Share

Recommended Posts

Acea statie nu este buna ptr bas , un dif de 8" nu duce nici basii de la o chitara ca lumea !

 

Un dif de bas incepe de la 15" .Sa redea basul mai bine ai nevoie de suprafata de membrana mai mare .( cat mai mare )

Daca ar avea comboul 4 x 8" poate ar duce un bas la un volum modest .

 

Chitarele acelea nu ma bag ...eu cunosc doar Fender Precision si JazzBass acestea au timbru /ton specific si suna bine cam la orice fel de muzica.

Link to comment
Share on other sites

Spune-ne bugetul care il ai alocat pt aceasta investitie.Ai mai avut bass? sau e primul bass care vrei sa il cumperi?

Daca ai un buget mai mic.. sfatul meu ar fi sa cumperi ceva SH. Poti gasi un amp SH la bani mai putini.. si calitate mai buna decat unul nou la aceeasi bani.

Instrumentele profesioanale.. si ampurile profesionale.. au preturi mari ... deci spune-ne bugetul tau.

 

 

 

Dintre Aria si Ibanez aleg Ibanez.

 

Succes in continuare!

 

Edited by deyu_xpert
Link to comment
Share on other sites

salut miar prinde niste sfaturi daca va rog , vreau sami cumpar un bass si amp, ma gandeam la astea

 

Aria IGB-30

 

sau

 

Ibanez GSR180

 

si amp : Marshall MB15 Bass

 

 

 

Salutare !

 

Nu sunt bassist, dar am cantat si la bass intr-o vreme.

Parerea mea este ca merita incercat bassul Aria, il are un prieten, si am cantat pe el pe un Amplificator Behringer BX 1200 (ampul meu de bass folosit pentru chitara electrica ;) ), si suna foarte bine.

Incearca si piata second - hand, ai mica publicitate pe forum, intra la sectiunea bass, si uita-te la bassuri si cauta multe demo-uri si detalii despre ampuri si alege unul.

Despre amplificator ce sa spun, e cam micut, daca vrei sa repeti intr-o trupa cu el, nici-o sansa, e prea mic, ar trebui unul de cel putin (parerea mea) 60w.

Plus ca are difuzor mic, si nu va reda calumea sunetul de bass, un difuzor de cel putin 12” ar fi ok.

 

Oricum, recomand sa probezi produsele daca poti.

Link to comment
Share on other sites

Poi bugetul nu e ff mare cam 14 mil , e primul bass pana acum am cantat doar pe acustica si electrica dar vreau bass , poi am gasit un  Behringer - BX600 dar cat de bun o fi...

 

voi vedea si piat   SH

Aacasa merge basul de minune pe un mini amplif 2+1 de vre-o 2-3 W pe woofer-ul de 5" ( daca are 5" ca te mai pacaleste marginea decupari ptr dif .

 

Dar orienteaza-te pe o statie cu dif de 15" daca ai un singur dif in combo .La aceiasi putere suna mult mai tare basul decat cu un dif de 12" !! cu aprox 2-3dB mai tare mai ales in bas.

 

Ai rabdare si vaneaza o statie second hand in stare acceptabila.

 

Gandeste-te ca staia mica daca cumperi sansele so vinzi sunt foarte reduse , in plus trebuie esti bucuros daca o poti da pana la jumatate din pretul de magazin ( asta si dupa jumatate de ora cum ai cumparat-o !!!_)

 

Statiile micute sunt ptr exersat acasa , sau pentru transoprtat mai usor la mici repetitii unde nu se canta ca pe scena ci doar se invata partile la volum mic aproape la "rece".

 

Cand ai bani si canti in multe ocazii este bine sa ia mai multe tipuri de statie ptr fiecare caz cate una ptr ..acasa, repetitie cu tobe ..si alta ptr scena mica , alta ptr scena mare ...dupa care daca canti pe scene si mai mari aduc organizatori 400W-800W ptr spate daca trebuie.

 

Dar daca nu ai bani multi este bine sa cumperi una second care sa faca fata "peste tot" .

Daca nu gasesti ,mai bine ai iesi cu un .:: Eminence DELTA-15A ::. cu SPL 101 dB !! 340 Ron mai ramane sa cumperi un head ce dice vre-o 100W .O cutie faci tu rost ieftin de la prieteni , in cel mai rau caz faci una.

 

O boxa de firma costa aprox pana la 2-3 ori valoarea difuzoarelor montate in ea !! ( platesti firma si probabil si faptul ca este mai greu vandabila decat un dif cheltuieli cu depozitare si transport mai mari etc... )

Link to comment
Share on other sites

ms mult de ajutot tuturor si probabil ca voi mai urmari daca gasesc cv SH iar daca nu, imi voi lua marshall-ul , pt ca nu il voi folosi decat acasa momentan si nu prea pot da volumul asa tare , iar daca va fi candva sa ma tin serios de treaba poate voi mai strange bani si imi voi lua unul puternic .

Edited by mboyeu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.