www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intonation ?


cedrik
 Share

Recommended Posts

E o chestie care ma nelamureste de mult timp...Cand acordez chitara.

 

Daca pun MI-ul gros pe E iar apoi apas tasta 5 (ceea ce ar trebui sa fie coarda a 5-a), se duce spre + (mai spre dreapta).

 

Vreo idee ?

 

Ps: Am facut si guitar intonation, dar nici o schimbare.

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca foarte multi apasa coarda pana pe lemnul tastierei, iar daca faci asta cand ai tastele inalte fata de nivelul lemnului e normal ca sunetul obtinut sa fie putin mai inalt decat ar trebui. Apasa coarda doar atat cat sa nu ai buzz si exerseaza. Daca ai avea un scalloped fingerboard tot pana la lemn ai apasa?

Link to comment
Share on other sites

DAp. Mi-ul gros e intonat corect. Si n-am obiceiul sa apas.ma rog, se duce in fata (pe tunnerul meu ) cu +4 la tasta cinci, dar pana la mi subtire ajunge la +30

 

Oricum, nu e foarte deranjant, am vrut doar sa vad daca pot rezolva problema asta, desi nu e urgenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In general intonatia chitarii poate fi setata din bridge. In functie de ce bridge ai! Ideea este ca in functie de cat de out of tune e nota la fretul 12 fata de cea libera, trebuie sa ajustezi lungimea corzii respective. Daca la fretul 12 iti sare la +30 e nasol rau , chiar daca urechea ta nu percepe, atunci cand o sa canti in zona aia o sa sune out of tune. DAR ai spus ca nu lungimea corzii te da inapoi.Recomandarea mea citeste asta. Cand e vorba de intonatie proasta conteaza si actiunea corzilor,marimea nut-ului,marimea freturilor (sau cat de uzate sunt) etc.

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.