www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problemã Cu O Ukulele


Guest yumeee
 Share

Recommended Posts

Hei guys.

Deci, cânt de vreo 4 aniºori la acusticã ºi am primit acum o sãptãmânã o Ukulele.

Bun, o singurã problemã.

Coarda cea mai groasã nu putea fi acordatã. Are acel gen de cheițe care se strâng cu ºuruburi. Am lãrgit ºurubul ºi pur ºi simplu NU mergea strânsã mai sus. Am încercat treptat (doar ºtiu sã ajustez o chitarã, ce naiba), dar nu mergea acordatã, îmi trebuia muuult mai sus. Când am cerut ajutor de la "artilerie" (prietenul meu) s-a rupt coarda pentru cã am întins-o prea tare.

Am schimbat astfel toate corzile, cu corzi de electricã (pt cã în Braºov nu se gãsec corzi de Ukulele pe la shop-uri). Am pus corzile, I know the drill, dar când am încercat s-o acordez pe cea mai groasã, dupã 2 ore de trudã m-am lãsat pãgubaºã. Aceeaºi problemã! Am lãsat ukulele-ul pt vreo 2 zile în pace.

Acu' 30 min i-am cerut ajutorul tatãlui meu, a învârtit cheița, (sunetul corzii fiind tot cu muult mai jos decât trebuie) ºi iar s-a rupt.

Acum îmi dau comandã de pe net de un set de corzi pt Ukulele (Martin sau Pyramid, mã mai gândesc), dar va rezolva ceva?

ªtie cineva care ar putea fi problema?

Faza e cã, sã zicem cã acordez coarda aia (deºi nu merge), ºi strâng ºurubul pe cheițã, ea tot alunecã, sa nu ºtiu ce se întâmplã, pt cã ºurubul îl strâng tare, cheița e imobilã, dar totuºi peste 5 minute dacã ciupesc coarda e cu muuult mai jos.

Îmi cer scuze pentru întrebarea kilometricã, dar mor de ciudã ºi mã simt penibil, incapabilã sã-mi pun o coardã.laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

poate te ajuta

Tuning

 

Ukulele standard tuning Play (help·info).

The standard tuning for soprano, concert, and tenor ukuleles is C-tuning, g'c'e'a'. The g string is tuned an octave higher than might be expected. This is known as reentrant tuning. This standard tuning is often sung to the mnemonic "My Dog Has Fleas." Some prefer "Low G" tuning, with the G in sequence an octave lower. The baritone is usually tuned to d g b e' (low to high).

Another common tuning for sopranos and concerts is D-tuning, a' d' f#' b', one step higher than the g'c'e'a' tuning. D tuning is said by some to bring out a sweeter tone in some ukuleles, generally smaller ones. This tuning was commonly used during the Hawaiian music boom of the early 20th century, and is often seen in sheet music from this period. D tuning with a low 4th, ad'f#'b' is sometimes called "Canadian tuning" after its use in the Canadian school system, mostly on concert or tenor ukes.

Hawaiian ukuleles may also be tuned to open tunings, similar to the Hawaiian slack key style.[26]

Link to comment
Share on other sites

Daca cheita este fixa, probabil ca scapa de pe "tuning peg" (nu stiu cum e in romana). Trebuie sa blochezi ferm capatul liber. Uite niste linkuri:

 

http://liveukulele.c...anging-strings/

 

 

In alta ordine de idei, daca ai corzi noi de nailon, ele se tot intind si dureaza ceva pana cand se opresc.

Link to comment
Share on other sites

Corect! N-am citit cu atentie :facepalm:.

 

Fii atenta ca la ukulele in acordajul standard cea mai groasa coarda este a treia, nu a patra. Asa cum scrie @maur, coarda 1 se acordeaza la A, 2 la E, 3 la C si 4 la G. Dar coarda cea mai groasa este 3. A patra (G) este cu o octava mai sus. Adica asa, in ordinea crescatoare a grosimii corzii:

post-10306-0-96614600-1297151792_thumb.jpg

 

Uite aici mai detaliat: http://liveukulele.c...g-your-ukulele/

 

LATER EDIT: Sunt multi cei care prefera ca G sa fie cea mai groasa si pun o coarda si mai groasa decat a treia pe pozitia a patra. Dar in setul standard de corzi de ukulele cea mai groasa este a treia, C.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Aaaaah. Nu ştiam aşa.

Mi-a zis cineva că trebuie să pun corzile de la chitară, fără e şi E.

O să încerc aşa data viitoare.Deci ordinea asta vine şi la corzile de ukulele?

Corect! N-am citit cu atentie :facepalm:.

 

Fii atenta ca la ukulele in acordajul standard cea mai groasa coarda este a treia, nu a patra. Asa cum scrie @maur, coarda 1 se acordeaza la A, 2 la E, 3 la C si 4 la G. Dar coarda cea mai groasa este 3. A patra (G) este cu o octava mai sus. Adica asa, in ordinea crescatoare a grosimii corzii:

post-10306-0-96614600-1297151792_thumb.jpg

 

Uite aici mai detaliat: http://liveukulele.c...g-your-ukulele/

 

LATER EDIT: Sunt multi cei care prefera ca G sa fie cea mai groasa si pun o coarda si mai groasa decat a treia pe pozitia a patra. Dar in setul standard de corzi de ukulele cea mai groasa este a treia, C.

Edited by yumeee
Link to comment
Share on other sites

Deci ordinea asta vine şi la corzile de ukulele?

 

:lol:

Ala din poza e un grif de ukulele.

 

LATED EDIT: M-ai facut curios si am masurat cu sublerul corzile de pe clasica si de pe ukulele. Vine cam asa:

 

               	clasica   		ukulele
coarda      	grosimea(mm) 	nota   	grosimea(mm) 	nota
  1 			0.7   	E4            	0.5   	A4
  2 			0.75  	B3   		0.63 	E4
  3 			1.0    	G3          	0.8   	G4
  4             	        	     	0.5   	C4

unde A4 are 440Hz.

Dupa cum vezi, coarda 1 la clasica e acordata la fel cu coarda 2 la ukulele. In privinta grosimilor, corzile de clasica sunt cam groase.

Daca vrei sa folosesti ukulele ca pe o mini-chitara, poti incerca sa folosesti primele 4 corzi acordate standard, dar s-ar putea sa nu mearga.

 

Cel mai simplu dpdv al setupului e sa pui corzi de ukulele si sa o folosesti ca ukulele. Cu cantatul e alta poveste :D.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

:lol:

Ala din poza e un grif de ukulele.

 

LATED EDIT: M-ai facut curios si am masurat cu sublerul corzile de pe clasica si de pe ukulele. Vine cam asa:

 

               	clasica   		ukulele
coarda      	grosimea(mm) 	nota   	grosimea(mm) 	nota
  1 			0.7   	E4            	0.5   	A4
  2 			0.75  	B3   		0.63 	E4
  3 			1.0    	G3          	0.8   	G4
  4         	        	         	0.5   	C4

unde A4 are 440Hz.

Dupa cum vezi, coarda 1 la clasica e acordata la fel cu coarda 2 la ukulele. In privinta grosimilor, corzile de clasica sunt cam groase.

Daca vrei sa folosesti ukulele ca pe o mini-chitara, poti incerca sa folosesti primele 4 corzi acordate standard, dar s-ar putea sa nu mearga.

 

Cel mai simplu dpdv al setupului e sa pui corzi de ukulele si sa o folosesti ca ukulele. Cu cantatul e alta poveste :D.

 

Da, ai dreptate.

Acum o sã aºtept sã-mi vinã corzile de ukulele.

Merci de lãmuriri.blush.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.