www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepator Stangaci , Need Help :)


Guest Buffaloh

Recommended Posts

Guest Buffaloh

Salut !

Sunt un incepator stangaci si ma intrebam daca este absolut necesar sa achizitionez o chitara left hand , de semenea care sunt avantajele/dezavantajele.

 

Numa' bine

Edited by Buffaloh
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Salut !

Sunt un incepator stangaci si ma intrebam daca este absolut necesar sa achizitionez o chitara left hand , de semenea care sunt avantajele/dezavantajele.

 

Numa' bine

 

Salut! Cel mai bine ar fi sa iei una left-handed normal :)

In privinta avantajelor si a dezavantajelor... nu ma pot gandi decat la instrumentele pe care e posibil sa ti le doresti, dar care sa nu se produca pentru stangaci... Sper sa nu patesti asta totusi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Salut! Cel mai bine ar fi sa iei una left-handed normal :)

In privinta avantajelor si a dezavantajelor... nu ma pot gandi decat la instrumentele pe care e posibil sa ti le doresti, dar care sa nu se produca pentru stangaci... Sper sa nu patesti asta totusi.

 

O problema mare la ora actuala este ca in romania sunt foarte putine modele left hand , deci nu prea poti avea ce chitara iti doresti

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Fii atent ce iti zic eu acum: doar pt ca esti stangaci, NU inseamna ca trebuie sa canti pe o chitara de mana stanga.

 

Practic, daca mana 'buna' e stanga, vei putea sa iei mai usor acorduri complicate si sa-ti dezvolti repede tehnica de mana stanga. Ramai cu pana/ciupitul din mana dreapta si te descurci asa.

 

Eu sunt stangaci (dar nu total) si am inceput cu o clasica la care mi-a fost usor sa inversez corzile.. apoi le-am pus normal si mi-a mers bine. Sunt departe de a fi macar mediocru la cantat dar asta e din cauza lipsei de exercitu sustinut, nu din cauza orientarii chitarii. Nu simt nevoia sa ma intorc pe lefty dar uneori ma intreb daca ar fi cazul sa incerc, asa de curios.

 

Solutia pe care o recomand : poti face rost de o clasica (imprumuti sau cumperi de pe forum apoi o vinzi) cat sa te lamuresti care configuratie iti vine mai natural la mana.. apoi iti iei chitara potrivita stiind clar ce iti trebuie. Pierderea de bani va fi minima, si merita din plin sa stii ce vrei atunci cand cumperi o chitara care va fi cea mai buna a ta pt mult timp.

 

Mc Music au in oferta destule chitare lefty .. gasesti ceva la ei sau la oricare altii.

Userul 'felix' e cel mai experimentat stangaci de pe aici (din cate stiu) si are de obicei si cate o chitara pe stanga la vanzare, dar modele mai profi.

 

Succes!

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Vezi cum faci air-guitar si asa te orientezi.... :). Acum serios, sunt multi chitaristi stangaci care presteaza "the right way", unul care imi vine in minte e Gary Moore. Eu zic ca se descurca binisor, nu? Deci orientarea conteaza prea putin la prestat. Pana la urma cum iti vine tie natural... Conteaza mai mult in gasirea instrumentelor... Uita-te de curiozitate la oferta de chitare lefty pe site-urile din Ro.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Vezi cum faci air-guitar si asa te orientezi.... :). Acum serios, sunt multi chitaristi stangaci care presteaza "the right way", unul care imi vine in minte e Gary Moore. Eu zic ca se descurca binisor, nu? Deci orientarea conteaza prea putin la prestat. Pana la urma cum iti vine tie natural... Conteaza mai mult in gasirea instrumentelor... Uita-te de curiozitate la oferta de chitare lefty pe site-urile din Ro.

 

Cand fac air guitar mi se pare mai comod sa ciupesc cu mana stanga ...dar am pus in mana si chitara right hand si nu o consider prea incomoda.

Link to comment
Share on other sites

Daca n-ai inceput inca si esti cat de cat ambidextru (de exemplu scrii cu dreapta dar joci tenis cu stanga) incearca sa incepi pe o chitara de dreapta.

Dezavantajele de a te obisnui pe chitara lefty vin mai tarziu cand nu vei putea participa la un jam decat daca vii cu chitara de acasa, sau in parc nu vei putea canta pe chitara prietenului ca sa-i furi prietena :) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Daca n-ai inceput inca si esti cat de cat ambidextru (de exemplu scrii cu dreapta dar joci tenis cu stanga) incearca sa incepi pe o chitara de dreapta.

Dezavantajele de a te obisnui pe chitara lefty vin mai tarziu cand nu vei putea participa la un jam decat daca vii cu chitara de acasa, sau in parc nu vei putea canta pe chitara prietenului ca sa-i furi prietena :) ...

 

Eu fac absolut totul cu stanga , dar dupa cum ai spus si tu este mai avantajos sa invat cu dreapta ,iar pe langa motivele enumarate de tine mai este si acela ca in romania se gaseste un numar saracacios de chitare LH.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Eu fac absolut totul cu stanga , dar dupa cum ai spus si tu este mai avantajos sa invat cu dreapta ,iar pe langa motivele enumarate de tine mai este si acela ca in romania se gaseste un numar saracacios de chitare LH.

 

Acum depinde foarte mult de tine si de alegerea ta. Nu prea cred ca de la caracterul stangaci o sa canti mai bine cu stanga sau cu dreapta pentru ca pana acum nu cred ca ai mai actionat cu mainile intr-un fel ca asta (sa depinda una de ce face cealalta pana la perfectiune) Deci, faptul ca esti stangaci nu ar trebui sa te faca mai bun cand ciupesti cu stanga.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Acum depinde foarte mult de tine si de alegerea ta. Nu prea cred ca de la caracterul stangaci o sa canti mai bine cu stanga sau cu dreapta pentru ca pana acum nu cred ca ai mai actionat cu mainile intr-un fel ca asta (sa depinda una de ce face cealalta pana la perfectiune) Deci, faptul ca esti stangaci nu ar trebui sa te faca mai bun cand ciupesti cu stanga.

 

Agree ! Pana la urma cred ca voi cumpara o chitara pentru mana dreapta.

Multumesc tuturor pentru timpul acordat .

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Agree ! Pana la urma cred ca voi cumpara o chitara pentru mana dreapta.

Multumesc tuturor pentru timpul acordat .

 

Acestea fiind spuse, bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Agree ! Pana la urma cred ca voi cumpara o chitara pentru mana dreapta.

Multumesc tuturor pentru timpul acordat .

 

Intr-adevar, nu are rost sa te complici cu chitare pt mana stanga. Desi curba de invatare poate e un pic mai dificila la inceput, pe termen lung e neglijabila diferenta.

 

Printre chitaristi stangagi care canta pe dreapta se numara si Mark Knopfler si Michael Angelo Batio...

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.