www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese De Schimb Ce Se Potrivesc Pe Chitara Mea


Petrucci e tare
 Share

Recommended Posts

In urma cu mai mult de un an mi-am achizitionat de la DiscoSystems Suceava o chitara in forma de strat, foarte foarte ieftina ~400 lei . E intonata bine(conform tunerului electronic), din pacate radius-ul nu e compound(deci bendurile full sunt out-of-tune mai sus de tasta 8-9,insa utilizate cu moderatie suna ok.) Nu stiu din ce lemne e facuta, insa are un ton foarte placut (am mai avut squier affinity,bullet, ibanez grg170dx, epiphone les paul special II-,etc. - chitari de incepatori, insa mai scumpe decat stratul asta no name. De ãsta m-am atasat cel mai mult: forma, feel,sound,look. De cum am luat-o nu a stat niciodata prea bine acordata, acum insa problema s-a agravat: dupa cateva benduri mai serioase mai toate corzile(mai ales Re-ul si Sol-ul) isi ies chiar si cu un sfert de ton din acordaj(inacceptabil ptr mine).

Nut-ului,desi i-am aplicat carbon ptr lubrefiere inca de la inceput a ajuns oricum 'sapat' de corzi precum Marele Canion de Colorado.(presupun ptr ca e din plastic, si inca unul foarte 'soft '). Nu sunt bun la fizica deloc, dar presupun ca asta a agravat situatia initiala.

Inca de la inceput am observat o inprecizie a cheitelor cand acordam. Initial am crezut ca e din cauza tunerului electronic, asa ca am testat pe mai multe tunere ale prietenilor. Problema a persistat.

 

Oricum imi iau in toamna o chitara electrica solid-body de la 1000 euro in sus. Pana atunci insa vreau sa mai exersez pe chitara asta si sa o fac sa stea acordata bine. Oricum nu am de gand sa o arunc sau sa o dau cuiva. Sunt atasat de ea si vreau sa o am undeva pe perete,perfect functionala.

 

Sunt dispus sa dau pana la 100 de euro pe niste piese de schimb(second hand sau noi) care sa imi asigure faptul ca pot canta pe chitara mea cu bridge fix(strings through body) si sa fac benduri(ce mult imi plac) linistit, fara sa fiu nevoit sa o acordez o data la 3 minute.

Baietii de la DiscoSystems Suceava imi aduc si de pe Thomann/MUsic Shimdt/ In fine orice shop mare din Germania produse cerand un comision foarte avantajos ptr mine.

 

Va rog ajutati-ma sa fac cumparaturile(de unde sa stiu ce nuturi sau ce cheite se potrivesc pe chitara mea?)

post-10104-0-30716300-1296231637_thumb.jpg

post-10104-0-71213500-1296231930_thumb.jpg

post-10104-0-64433200-1296232275_thumb.jpg

post-10104-0-09292500-1296233525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Cel mai bine ar fi sa iei un Locking Nut pt ca nu ti se v-a mai dezacorda chitara cand faci bend .De cheite nu stiu ce sa spun , poate gasesti unele fender originale la un pret bun.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa iei un Locking Nut pt ca nu ti se v-a mai dezacorda chitara cand faci bend .De cheite nu stiu ce sa spun , poate gasesti unele fender originale la un pret bun.

sa zicem ca voi lua totul de pe thomann . Ma ajutati, va rog sa aflu care e rostul dimensiunilor alea ca sa stiu ce am de masurat si ce nut trebuie sa cumpar?

Acel locking nut isi face treaba fara locking tuners? intreb pentru ca sunt aproape corigent la fizica...

http://www.thomann.d...and_nuts&oa=pra

care din astea s-ar potrivi pe chitara mea?

cat despre cheite...daca le dau jos, am cat de cat siguranta ca in gaurile existente intra niste tunere noi, de ex fender originals?

Multumesc.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

sa zicem ca voi lua totul de pe thomann . Ma ajutati, va rog sa aflu care e rostul dimensiunilor alea ca sa stiu ce am de masurat si ce nut trebuie sa cumpar?

Acel locking nut isi face treaba fara locking tuners? intreb pentru ca sunt aproape corigent la fizica...

http://www.thomann.d...and_nuts&oa=pra

care din astea s-ar potrivi pe chitara mea?

cat despre cheite...daca le dau jos, am cat de cat siguranta ca in gaurile existente intra niste tunere noi, de ex fender originals?

Multumesc.

 

Orice parare este mai mult decat binevenita.

Link to comment
Share on other sites

pai ar trebui sa schimbi cheitele in primul rand . da jos una ,vezi ce diametru are gaura si ia-ti pe acelasi diametru (nu uita sa iei 6 in line ;) ). nutul ti-l poate face eugen ,din os ,preucm a zis si stratu mai sus. ii dai lui dimensiunile si ti-l face la fix.

si sa nu uit , ia-ti niste corzi mai de calitate ca e posibil si asta sa fie problema .

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Cheitele in baie de ulei (capsulate) au nevoie de gaura de 10mm.

Daca ai locking-nut nu e cazul de nut de os.

Daca ai locking-nut nu mai ai nevoie si de locking-tuners.

 

Cauta si pe www.stewmac.com pentru cheite si subansambluri.

 

Am gasit pe cineva care are pe stock cheite grover,schaller,gotoh,kluson. Bineinteles 6 in linie.

Am niste poze atasate in primul post din topicul asta...dupa cum vedeti chitara mea nu e tocmai un Strat normal, headstockul e putin diferit si inclinat nu paralel cu griful. Dar asta nu e singurul motiv pentru care cred ca daca cumpar un nut gata facut n-o sa se potrivesca.

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.