www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara jackson JS 30 merita?


Guest seth666
 Share

Recommended Posts

Guest seth666

Buna! Sunt nou pe aici shi vreau sa va cer opinia in legatura cu o chitara.Vreau shi eu ca tot chitaristul o electrica.Cum sunt roman nu am nici multzi bani.Mi-am pus ochii acuma catava vreme pe un Jackson JS 30 de pe proguitar.ro shi o pe o pedala de distorsion DigiTech Death Metal sau Hot Head nu sunt decis inca.Aici vreau ajutoru vostru.Am intzeles ca JS-urile sunt facute in india cu piese jackson.Am observat pe poza doua doze duble(corectatzi-ma daca gresesc) shi in general mi se pare mishto chitara.Merita sa o cumpar? Am vazut ca a cumparat cineva un JS 30 shi a fost multzumit 8-9 din 10 i-a dat.In legatura cu pedala vreau sa va intreb care ar fii mai versatila?Plus ca eu am un mixer Realistic USA cu 3 intrari de mic-uri shi o statzie pe care vreau sa pun chitara.Am intzeles ca din acea pedala se poate scoate semnal preamplificat deci nu-mi trebuie amplificator special ptr chitara.MULTZUMESC mult daca va facetzi timp shi ptr me.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Jackson JS-30 e o chitara buna, insa dozele ei lasa foarte mult de dorit, nefiind bune nicicum pentru metale grele. O pedala single-effect nu cred are preamplificare deci pentru a suna decent e necesar un preamp in cel mai rau caz (in lipsa amplificatorului). Cel mai bine ne zici ce muzica vrei sa canti si de ce suma de bani dispui, ca sa te putem sfatui cat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Da...sa zicem ca la banii aia jackson JS30 are griff fainutz cu un atac bunicel...dar atat...dozele sunt foarte proaste...eu cand am probat-o la proguitar mi s-a parut ca suna a sarma si nimic mai mult...ma rog...poate ca eu am in cap sunetul gras de Epiphone/Gibson si ala imi place mai mult...o fi vorba si de gusturi dar sunt sigur de doze...suna foarte prost.

Daca vrei sa canti metal...eu as lua altceva.

 

Jacksonu' se preteaza la metale grele,nu intelege gresit,dar eu m-as interesa de niste chitari second,cu doze mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

sigur o sa inceapa aici o kestie de genu jackson e de *** ia-ti nush ce..

 

pt pretul ei kitara e super buna.. adevaru e k dozele sunt kiar nasoale.. dar.. cu 3 - 4 milioane poti sa iti iei niste doze klumea si le skimbi si voila ai o kitara foarte buna..

 

cat despre pedale.. death metalu are un singur ton, si suna a drujba.. nu poti sa canti altceva pe ea.. hotheadu e mai versatil, macar ai un potentiometru de gain..

 

totusi dak mai strangi un pic buzunaru poti sa iti iei asta http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4715 e o kitara foarte buna si omu a lasat-o la 15 mil jumate.. il cunosc pe tip si kitara lui si pot sa iti spun cu mana pe inima k e foarte bine intretinuta..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Detin un Jackson JS30 si pot sa-ti spun ca daca-ti schimbi dozele suna BETON. Dozele initiale nu sunt ele prea bune intradevar... la distors lasa mult de dorit. Acum le-am inlocuit cu 2 Seymour Duncan (59/custom) si e diferenta de la cer la pamant. Cat despre pedala de distors iti recomand un Digitech Metal Master ... chit ca numele il face destinat numai de Metal e mai versatil decat pare (daca setezi Morphul jos poti obtine si un distors pt stiluri mai "pasnice") in rest suna foarte bine, foarte agresiv, "crunchy".

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dak ai bani iti recomand un DF7.. desi blamat p'aici pe colo.. :) eu am unul, sunt foarte multumit de el..

 

sau poti sa incerci la mica publicitate.. sunt cateva pedale boss de vanzare..

Link to comment
Share on other sites

de acord.mai pune bani si ia jacksonu ala, sau un les paul de la midnight rider.

diferentza dintre cele 2 este ca jacksonu are gat subtire iar lp gros.depinde ce vrei sa canti, si cum :)

js30 e probabil ok pt categoria lui de pretz.oricum eu zic ca e mai bun decat un sqiuer.

la pedale ia in calcul si marshallurile.sau daca alegi din alea 2 categoric hot headul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Tyrael

Am si eu un JS30 si da...dozele trebuie schimbate!!! Am bagat banuti in el si acum are Seymour Duncan! Nu se compara cu sunetul lui original! Pot sa spun ca acum suna mai mult decat decent. Singura chestie care ma mai oftica din cand in cand e floydu', ca mai dezacordeaza. Trebuie blocat, mai ales daca nu planuiesti sa-l folosesti 24-7.

O alta varianta, pentru banii astia, ar fi un ibanez sh ... vad ca nimeni nu a zis nimic de ibanez pana acum.

Pentru ce vrei tu sa canti (mai versatil :)) pare o alegere buna!!

Link to comment
Share on other sites

Guest dark

Daca iti iei un JS30 ar trebui sa-i pui niste locking tuners si alte doze (la grosmann au Seymour Duncan cu 2,5 mil si 2,75). Daca vrei floyd rose care sa-l folosesti des sa nu-ti iei JS30. Ai putea incerca o chitara de la http://www.grosmann.ro (au si o copie de JS30 Kelly la 10mil).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest juvina

Eu iti recomand un Ibanez RG 321 MH este la acelas pret, dozele sunt mai bune ca le JS 30 dar nu are floyd rose.Oricum e o chitara care isi merita banii.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

JS30 DK are floyd rose....reestul modelelor DKT, Kelly, Rhoades, King V si Warrior nu au FR.

De unde ai scos tu JS 35 ca nu exista asa ceva.

 

De pe ProGuitar (si de la ei din magazin)

 

Toate chitarele, seriile JS1, JS20, JX10 si JS30, inclusiv noile modele Warrior, KingV, Kelly si Randy Rhoads sunt fabricate in India.

Chitarile sunt disponibile din stoc, sau la comanda.

Preturi : 950 RON - JS-1

999 RON - JS-20

1199 RON - JS-30 DK/RR/KV/KE/WR

1490 RON - JS-35 RR/KV/KE/WR

 

BTW, documenteaza'te un pic inainte sa faci niste afirmatii atat de *sigure*, uneori te poti face de ras :)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

De pe ProGuitar (si de la ei din magazin)

BTW, documenteaza'te un pic inainte sa faci niste afirmatii atat de *sigure*, uneori te poti face de ras :)

Eu nu mai iau dupa ce scrie pe site-ul proguitar.ro. M-am uitat in catalogul Jackson de pe www.jacksonguitars.com si acolo nu exista JS35...sau te pomenesti ca astia nu stiu ce produc.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Korea din cate stiu... nu sunt modele proaste (nu mai proaste decat celelalte oricum). Eu am o brosura printata de la Jackson cu modelele astea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest nigahru

Ce sa-mi cumpar

 

am si eu o mare rugaminte la voi...

 

vreau sa imi iau o chitara electrica... dar nu vreau sa cant chestii grele pe ea...

am experienta cam 1 an pe acustica si vreau o electrica buna dar nu in ultimu rand si frumoasa...

am gasit un Johnson copie stratocaster cu doze EMG... arata foarte fain: avea culoare natural, dar nu imi placea cum suna, se cam amesteca sunetu, nu era clar... nu stiu ce sa zic, am pus-o in comparatie cu un CORT M200... poate si de asta, si m-am gandit ca i-ar trebui macar o doza dubla...

am gasit un washburn wi14 dar are hardtail si mi-ar place un tremolo

 

apropo... ce spuneti de x10 de la washburn? merita 180 euro, e buna chitara?

 

nu dispun de foarte multi bani, dar vreau chitara noua (max 8 mil) si VA ROG AJUTATI-MA CU IDEI

 

mail: nigahru@yahoo.com ... va rog sa imi scrieti pe mail ca nush daca o sa mai intru pe forum

 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest Greaser

Chitara merita(corpul),da intradevar dozele lasa de dorit,deci daca vrei sa o cumperi si sa ii faci imbunatatiri iti recomand niste doze Seymour Duncan.Sunt mai scumpe dar merita toti banii.Iar daca vrei chitara pentru metale ia-ti un V sau un telecaster(cateodata fac minuni) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
:) La banii astia Grosmann e cea mai buna alegere. Trage cu ochiul pe site ( www.grosmann.ro) Are chitari foarte bune ca raport calitate/pret. scz de reclama
Link to comment
Share on other sites

Floydul de pe JS30 este acelasi ca pe DK2(JT580) si pot sa zic ca trag de el in draci si nu dezacordeaza chitara. Daca il setezi bine si folosesti corzi de calitate, n-ai treaba cu el(echilibrat cum trebuie, stranse corzile bine in el etc.). Cat despre chitara in sine daca faci abstractie de grif, care mie mi se pare ca un butuc(parere pur subiectiva - imi plac grifurile mai subtiri), de doze care sunt de cacao in rest e o chitara ok.

Un mic calcul: 1200ron chitara + 530ron dozele = 1730 ron => o chitara buna, dar la banii astia poti gasii sh-uri mult mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.