www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo


Cristi V.
 Share

Recommended Posts

Se merita sa ai trmolo la chitara , eu pana acuma nu am avut . Profu meu avea un ibanez cu trmolo si la dat jos zicea ca nu are rost . Te poate ingreuna la cantat ? Poti face asa multe chesti cu el , poti face ceva ce nu poti chiar nici cum cu o chitara fara ? :)

 

Profu altuia de chitara, zicea ca Malmsteen nu are feel deloc si e robot...

Toti profii astia is geniali.

Eu te sfatuiesc sa te decizi tu daca merita sau nu, nu sa iti insufle cineva ceva anume. Eventual ti-a dat jos bara de trmolo sau...a pus fix, sau a strans arcurile la tremolo floating sa il faca flat pe body.....Ca altfel nu inteleg ce inseamna ,,la dat jos'', ma mir ca mai ai corzi pe chitara daca e dat jos.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

RGC vs. Limba românã, scor 1—0.

 

poti face ceva ce nu poti chiar nici cum cu o chitara fara ?

 

Da și nu. Funcționalitatea principalã poate fi obținutã cu un efect tip pitch shifter (e.g. Digitech Whammy). Efecte "speciale" (flutter, dive bombs) sunt mai greu de simulat.

Judecând dupã modul în care pui problema, un tremolo ți-ar aduce deocamdatã mai multe bãtãi de cap decât avantaje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

RGC vs. Limba românã, scor 1—0.

 

 

 

Da și nu. Funcționalitatea principalã poate fi obținutã cu un efect tip pitch shifter (e.g. Digitech Whammy). Efecte "speciale" (flutter, dive bombs) sunt mai greu de simulat.

Judecând dupã modul în care pui problema, un tremolo ți-ar aduce deocamdatã mai multe bãtãi de cap decât avantaje.

 

 

 

Iar ca si o completare la ce a zis colegul, acel vibrato rapid facut cu bara de tremolo sau chiar mai nuantat, se poate obtine cu usurinta si din benduri sau vibrato-uri de la actiunea mainii stangi pe grif, chiar si daca nu ai tremolo pe chitara.Chiar si simularea unui dive, se poate obtine, facand un bend mare la o anumita nota,si ajungand la cea care este dorita la final in bend, se LASA de tot bendul, dand un sunet similar cu un dive de tremolo, maxim 4-5 semitonuri, depinde de cat e nota benduita si pe care coarda, si ce tensiune are acea coarda.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

da nu mie mia zis sal dau jos , mie mio zis ca el si lo dat , eu nici nu am cu trmolo . si nu cred ca , chiar si la dat ci in sensul ca nu il mai foloseste , si luat bara . si chestia cu trmolo ca nu se merita mia zis-o asa in trecere deci nu faceti polemica pe ce a zis el ci pe avantajele/dezavamtajele unei chitari cu tremolo . sper ca mam facut inteles de data aceasta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Parerea mea este ca unii chiar nu stiu sa cante cu tremolo...de aici nu inteleg de ce isi cumpara chitari cu tremolo....face multe minunea cand stii formula magica. Nu se compara cu bendurile.

 

Iar faza cu " tremolo te ingreuneaza la cantat". este ceea ce numesc eu "mana lenesa".

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Crashtest

Un Floyd Rose tremolo e foarte util chiar daca nu-l folosesti la cantat. Menghina tine acordajul, plus ca e mai usor de acordat din fine tuning decat din chei (parerea mea).

Acum, o chestie amuzanta - iata ce scrie despre Floyd Rose, pe Facebook, un anume Razvan Nicolae: " Menghina ajuta la..fix nimic, iti constrange acordajul". Fara cuvinte...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.