www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati-ma sa identific si io genu asta de muzica !


Guest Marus Rockeru
 Share

Recommended Posts

Guest Marus Rockeru

Am atasat un .mp3 micutz si... as vrea sa stiu in ce gen de muzica se incadreaza.

 

Pe urma, dupa ce identificam genul ... :) ... as vrea niste GAME in genul ala :)

care sa ma ajute sa creez in acel gen.

 

Orice alta informatie ajutatoare e bine venita :)

ce_gen_este.mp3

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am mai zis tie ca nu e suficient doar sa stapanesti modurile de game, trebuie sa-ti arate cineva si tehnica de dreapta. Dar uite aici ceva care sper sa te ajute (sa nu-mi stearga nimeni attchul ca nu e piratat, se gaseste cu Google)

 

Eu ti-am mai zis tie ca nu e suficient doar sa stapanesti modurile de game, trebuie sa-ti arate cineva si tehnica de dreapta. Dar uite aici ceva care sper sa te ajute (sa nu-mi stearga nimeni attchul ca nu e piratat, se gaseste cu Google)

Theory.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest Marus Rockeru
:) stiu ca mai mi-ai zis ... dar pina oi avea posibilitatea sa-mi arate cineva tehnica de dreapta ... macar sa invat si io gamele.
Link to comment
Share on other sites

:) stiu ca mai mi-ai zis ... dar pina oi avea posibilitatea sa-mi arate cineva tehnica de dreapta ... macar sa invat si io gamele.

studiaza mai intai chitara clasica pentru ca tehnica mainii drepte (ca si a mainii stangi, de altfel!) este cam aceeasi. odata cu studiul ei, vei ajunge si la game specifice genului dorit de tine dar sa stii ca e de munca! succes!

Link to comment
Share on other sites

studiaza mai intai chitara clasica pentru ca tehnica mainii drepte (ca si a mainii stangi, de altfel!) este cam aceeasi. odata cu studiul ei, vei ajunge si la game specifice genului dorit de tine dar sa stii ca e de munca! succes!

Bine spus StratMan

 

o sa scriu in "notepad" un text ca obosesc sa tot rescriu despre "game si moduri"

 

Sa luam gama "major naturala " ai ascultata cate feluri de muzica s-a compus in aceasta gama?

Si cat de diferita este luata din diferrite zone ale lumi sau ale unui continent ?

 

Sa luam gama pentatonala , este raspandita in .India, Japonia,China, Anglia ,America si cine mai stie unde..

si "muzicile" cantate in aceiasi gama NU ESTE LA FEL !!

 

Deci nu este destul sa cunosti gamele si modurile , inca nu este muzica .Trebuie sa AUZI muzica respectiva

.

Cere un studiu foarte indelungat ca sa auzi mai multe genuri de muzica sa le simti si sa le canti si chiar sa compui si sa improvizezi .

Studiul gamelor ,modurilor este ca si un instrument ( un model de referinta) pentru a studia asemanarile si diferentele intre diferite genuri si stiluri muzicale.Si ca sa nu le reinventezi este bine sa cunosti cat mai multe.

 

Dar cu partea artistica de interpretare si compozitie nu prea are nimic comun, doar daca scrii muzica la comanda si faci mecanic ,clone muzicale tip Hollywood.

 

Asta ami aminteste de John Wayne in rolul lui Jinghis Chan si ditamai malacul intre mongoli mici ,cu umeri usor aplecati in fata si cu mana la sold gata gata sa scoata pistolul si sa traga ca un serif din Texas...hehe

Link to comment
Share on other sites

studiaza mai intai chitara clasica pentru ca tehnica mainii drepte (ca si a mainii stangi, de altfel!) este cam aceeasi. odata cu studiul ei, vei ajunge si la game specifice genului dorit de tine dar sa stii ca e de munca! succes!

 

Pot sa te contrazic. Seamana dar nu rasare. Sunt diferente semnificative , chiar mari intre tehnica de dreapta pentru clasica si cea de flamenco. In general o sa observi chiar ca din cauza acestei diferente de tehnica cei care canta flamenco au chiar unghiile de la mana dreapta pilite altfel decat cei ce canta clasica.

Dar lasand asta la o parte, ce zici tu nu e rau. E bine sa inceapa sa studieze clasica. :)

Link to comment
Share on other sites

Pot sa te contrazic. Seamana dar nu rasare. Sunt diferente semnificative , chiar mari intre tehnica de dreapta pentru clasica si cea de flamenco. In general o sa observi chiar ca din cauza acestei diferente de tehnica cei care canta flamenco au chiar unghiile de la mana dreapta pilite altfel decat cei ce canta clasica.

Dar lasand asta la o parte, ce zici tu nu e rau. E bine sa inceapa sa studieze clasica. :)

ai dreptate, trebuia sa fiu mai drastic cu exprimarea si sa mentionez " pana la un anumit moment" (alaturi de asemanari) sau sa-i precizez ca exista publicatii (metode) specifice studiului acestui gen. mea culpa! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Marus Rockeru

Am inceput :( ... astazi mi-am schimbat corzile la chitara.

Mai am o intrebare : La Flamenco , corzile sint tot de plastic ca la Clasica ?

 

Victor, am cautat pe DC++ si am gasit lectii de chitara cu Al Di Meola :) ...tare de tot B)

si inca un concert cu John McLaughlin, Al Di Meola, Paco de Lucia - Live in Loreley '81

 

Si am mai gasit un mic clip ( io nustiu cum o putea ala sa cinte asa :) ) in care se vede si mina dreapta.

As vrea si io sa-l invat (ca prea suna bine) ... dar nu stiu despre ce melodie este vorba, nu stiu nimic ce e cu el ... Stie cineva ? Are cineva tab ? Poate sa-l scoata ? :)

Vede-ti atasamentu ...

Rioancho.wmv

Edited by Marus Rockeru
Link to comment
Share on other sites

Da, corzile sunt de plastic (pe vremea cand se canta flamenco si nu se inventase plasticul erau din mate de bovine parca, dar ma rog...asta e alta poveste :) ). Ma bucur ca mi-ai urmat sfatul si ma bucur ca iti place Meola. Si mie imi place la nebunie, cutoate ca el nu este un chitarist conventional de flamenco, cum e Paco. Meola canta pe chitari Ovation, cu corzi de metal si canta cu pana, nu cu degetele (ceea ce e extraordinar pentru ca trebuie sa ai o panatie fantastica...de fapt ai vazut si tu ce face omu'). Sper ca si metoda aia sa te ajute.

Multa bafta in continuare ! :)

 

 

WOOOOOW

stai asa !!!

Ca abia acum am vazut filmarea.

Ala esti tu care canta acolo ???

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

Guest Marus Rockeru

Mdaa ...eu sint ... intr-o viata anterioara :)

 

Nu mai, e un clip gasit pe net ... si as vrea sa cint si io asa :) (si nu ma lasa pina n-oi reusi)

 

Exista melodia asta ? cum se numeste ? tab ceva ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitaretab.com/d/de-lucia-paco/5282.html

 

Sa ne intelegem. Rio Ancho e a lui Paco. Meola a facut Mediteranean Sundance. Dar la trio-ul din San Francisco au facut o varianta hibrid, care a sunat asa bine ca toata lumea acum se referala Mediteranean Sundance/Rio Ancho.

Intelegi ?

Caut varianta de trio. Eu nu o am ca am avut probleme cu calculatorul si mi-am pierdut cam toata muzica, ca ti-o dadeam eu, dar o gasesti.

Bafta

Cauta sa inveti intai armonia. Nu am acum timp ca sunt in sesiune dar daca imi aduc aminte cum era iti zic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.